Hızlı nefes alıp vermek ve sürekli miyavlama

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

patates16

Hayvansever
Kedi Dostu
Veterinere götürme şansım yok

3 kedimin arasında en şişman olanı hızlı şekilde nesef alıyor ve miyavlayıp duruyor

idrar yoluyla ilgili bir sorun olduğunu düşündüm ama idrar kesesine elimle baskı oluşturunca hiç canı acıyormuş gibi gözükmüyor ya da miyavlamıyor

geçen yaz da oyun oynayıp sürekli koşturduğunda aynı bu şekilde hızlı nefes alır verirdi ama o zaman bu kadar miyavlamazdı.

2 ya da 3 gün oldu, diğer 2 kardeşi idrar sorunu yaşamıştı ve onlar 6 7 saat kadar olmadan acılı şekilde uğuladılar bu yüzden bu şişkonun idrar sorunu olduğunu düşünmüyorum ( en azından buna inanmak istiyorum )

mama alamadığım için evde bulduğum tavukları ve yumurtaları haşlayıp veriyorum, yumurtaları yedikleri pek söylenemez ( bunun bir etkisi var mı bilmiyorum ) normalde purina pro plan kısır kedi maması yiyorlar.

Evde bir saç tıraş makinesi var, tüylerini kısaltmayı/kesmeyi de düşündüm ama bu konuda tecrübem olmadığı için canını yakmaktan korkuyorum ( bu riske değer mi? )

Sorum şu ki

bunun nedeni ne olabilir? şimdilik katlandığı ama yakında patlak verecek bir idrar sorunu mu? yediği yiyeceklerden mi? sıcaktan mı?

ve benim yapabileceğim birşeyler var mı? varsa neler? ( eski mamasına dönün vs demeyin ben de istediğim için yumurta tavuk vermiyorum hayvanlara tabiki. )

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba, hızlı nefes alıp vermesinin birçok sorunu olabilir. Sürekli miyavlaması da bir sancısı olduğuna işaret ediyor gibi görünüyor. Sadece idrar olarak düşünmeyin. Örneğin, bu bir solunum hastalığı da olabilir.

Tavukları haşlayarak verebilirsiniz, ancak bazende farklı yemekler vermekten çekinmeyin. Tavukları baharatsız, yani sade olarak vermeyi unutmayın 😊

Konuda veterinere götürme şansım yok demişsiniz, ancak yine de götürmenizde fayda var. Belki de ciddi bir rahatsızlığı olabilir ve bu ilaç yoluyla çözülebilir.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Kediniz kaç kilo?kilosundan kaynaklı sorun olabilir, solunum sıkıntısı olabilir, başka bir yerinde sorun olabilir. Yediği besinler mamanın yerini tutmuyor. Belki tavuğa alerjileri olabilir.
Veterinere götürmeden maalesef bu konuda bir şey yapamazsınız. Parasal sıkıntınız var anladığım kadarıyla. Veterinerlik fakültesine ya da barinaklarin anlaştıkları veterinerlere goturebilirsiniz. Durumunu anlatın size yardımcı olurlar eminim.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Belli ki hayvanın bir problemi var ancak siz olması gereken konulara "bunları demeyin" bana diyerek internet üzerinden teşhis istiyorsunuz.

Bu diyeceğim şeyi kötü amacla demiyorum ancak eğer bu sekilde bakacaksanız hayvanları sahiplendirin lütfen. Yazık etmeyin.

patates16

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, hızlı nefes alıp vermesinin birçok sorunu olabilir. Sürekli miyavlaması da bir sancısı olduğuna işaret ediyor gibi görünüyor. Sadece idrar olarak düşünmeyin. Örneğin, bu bir solunum hastalığı da olabilir.

Tavukları haşlayarak verebilirsiniz, ancak bazende farklı yemekler vermekten çekinmeyin. Tavukları baharatsız, yani sade olarak vermeyi unutmayın 😊

Konuda veterinere götürme şansım yok demişsiniz, ancak yine de götürmenizde fayda var. Belki de ciddi bir rahatsızlığı olabilir ve bu ilaç yoluyla çözülebilir.
Teşekkürler baharatsız veriyordum ben de bugünlük reflex yaş mama yiyecekler
Kediniz kaç kilo?kilosundan kaynaklı sorun olabilir, solunum sıkıntısı olabilir, başka bir yerinde sorun olabilir. Yediği besinler mamanın yerini tutmuyor. Belki tavuğa alerjileri olabilir.
Veterinere götürmeden maalesef bu konuda bir şey yapamazsınız. Parasal sıkıntınız var anladığım kadarıyla. Veterinerlik fakültesine ya da barinaklarin anlaştıkları veterinerlere goturebilirsiniz. Durumunu anlatın size yardımcı olurlar eminim.
Sanırım 4.5 ya da 5 kilo, şişko şeyi ellediğimde etinden önce hep yağı gelir :LOL: dün de zor baskı uyguladım idrar kesesine zaten bu yüzden

Yakında hiç o dediklerinizden var mı bakıcam, teşekkür ederim (y)
Belli ki hayvanın bir problemi var ancak siz olması gereken konulara "bunları demeyin" bana diyerek internet üzerinden teşhis istiyorsunuz.

Bu diyeceğim şeyi kötü amacla demiyorum ancak eğer bu sekilde bakacaksanız hayvanları sahiplendirin lütfen. Yazık etmeyin.
Birinin böyle birşey yazacağını biliyordum, parantez içinde ''bunları demeyin'' yanına bunu ''istediğimden'' yapmadığımı yazmıştım.

Yoksa ben de biliyorum tabi ki hayvana en kaliteli mamayı verip düzenli veterinere götürmeyi.

Kedileri sahiplendiğimiz zaman korona yoktu ve durumumuz iyiydi, sorunları da yoktu. Ama artık öyle değil ve bu kediler 3 yaşına geldiler, kimsenin 3 yaşında ve sorunları olan bir kediyi/kedileri sahiplenmeyeceğini ikimiz de biliyoruz bu konuda lütfen kendinizi kandırmayın. ( barınağa verecek kadar vicdansız birisi de değilim )

ve ''Belli ki'' bir problemi olduğunu ben de biliyorum, insan canı sıkıldığı için kedisinin sıkıntılarını internete yazıp ''lütfen yardım etmeyin'' demez, değil mi :)