Hiç tavşan bakmamış birisi olarak tavşan almak

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Lutfi

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba bana bu zamana kadar yardım eden herkese teşekkür ederim.
Köpek bakmanın sorumluluğundan kaçıp tavşan almak istiyorum.
Aynı şartlarda tavşan bakımı mümkün müdür haftada 3 kez görmeyle mesela

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşan en az köpek kadar sorumluluk ister. Her gün temizliğini yapmazsanız çok kötü kokar ve kokuyu bastırmakta zorlanırsınız. Yeri kazıp kaçmamaları için yerin altını taşla döşemeniz gerekir. Aynı zamanda köpek, gelincik, sansar gibi canlıların bahçeye girmesini engelleyecek şekilde bir kulübe yapmalısınız. Devamlı dışarı çıkamayacakları için aynı zamanda bu kulübenin geniş, güneş alan ve hava giren bir alan olması gerekir.
Kısaca her gün gidip ilgilenemeyeceğiniz hiçbir canlıyı alıp esarete mahkum etmeyin derim.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
hayatımda besledıgım en zor hayvandı sanırım, o zamanlar yasımın kucuklugu de vardı tabı ama uzun surelı bakamadım.

bence tavsan ıcın daha kotu bır durum 3 gun gıdıp gormek.

Orada baska kalan kımse var ıse gunluk kopek ıle ılgılenebılecek ıse kopek alın. ancak haftada 4 gun yalnız kalıp 3 gun sız olacaksanız bunu kaldırabılecek herhangı bır hayvan yok bence.

Lutfi

Hayvansever
Kopek Dostu
hayatımda besledıgım en zor hayvandı sanırım, o zamanlar yasımın kucuklugu de vardı tabı ama uzun surelı bakamadım.

bence tavsan ıcın daha kotu bır durum 3 gun gıdıp gormek.

Orada baska kalan kımse var ıse gunluk kopek ıle ılgılenebılecek ıse kopek alın. ancak haftada 4 gun yalnız kalıp 3 gun sız olacaksanız bunu kaldırabılecek herhangı bır hayvan yok bence.
Kafes ortamı olmayacak doğal ortam oluşturmayı deneyeceğim 5 metrekare kadar içerisine de arkadaş ortamı olabilicek tavşanlar koyucam.4 tane falan ben yemleri sularını vericem sevicem.
Yani benim söylediğim 3 gün 5 gün olur 6 gün olur ama ben ortalama bı cevap verdim.
Yanında arkadaşları olursa kazacagi alan doğal ortam olursa dediğiniz gibi yalnız kalma gibi bı sorun olur mu
@Arndiol
Tavşan en az köpek kadar sorumluluk ister. Her gün temizliğini yapmazsanız çok kötü kokar ve kokuyu bastırmakta zorlanırsınız. Yeri kazıp kaçmamaları için yerin altını taşla döşemeniz gerekir. Aynı zamanda köpek, gelincik, sansar gibi canlıların bahçeye girmesini engelleyecek şekilde bir kulübe yapmalısınız. Devamlı dışarı çıkamayacakları için aynı zamanda bu kulübenin geniş, güneş alan ve hava giren bir alan olması gerekir.
Kısaca her gün gidip ilgilenemeyeceğiniz hiçbir canlıyı alıp esarete mahkum etmeyin derim.
Teşekkür ederim kafes planı kısaca şu 7-8;?
Metrekare bir alanda küçük her betonarme
Çoğu hava şartından ve kendini gölgeye alabilicek bir alanı olucak.sonrasında yerin 60 cm altına ince aralıklı tel yerleştireceğim
Ve sonrasında önüne büyük bir alan dediğim 2 metreye 3 metre kadar hatta bu 20-30 M2 ye de çıkabilir benim bükmekte çok zorlandığım neredeyse demirle aynı güçte olan bir tel ile etrafı çevrili olucak değil köpek Kurt gelse yırtamaz:)
Sonrasında sansar ve başka küçük zarar verecek hayvanlardan korunmak için de çok küçük Aralıklı ince bir mazleme kullanıp önceden kullandığım telin 10 cm kadar gerisinden onunda koyacağım koku konusuna gelirsek alan büyük ve çok rahatlıkla hava alan bı yerde olduğu için sorun yaşamaz sanırım.
Altlarına kemirgen talaşı da sermeyi düşünüyorum sonrasında süs ve doğal ortam için kuru saman taşlık küçük bir yer istedikleri gibi bir yaşam alanı sunmak istiyorum.kemirme ihtiyaçları için de bazen farklı malzemeler bulabilir onlara verebilirim
Birde beni yanlış anlamayın lütfen ben sorumsuz hayvanları değil kendini düşünen birisi değilim burada sizin gibi abilerim ablalarim benden daha bilgili ve araştırma yapıyorum size soruyorum.
Hayvanları çok seven birisiyim zaten.
@Gülce
@Arndiol

Son düzenleme:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hayvana beslemeye yeni başladığınız için soru sormakta çok haklısınız, elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışırız. :)
Ben her gün tavşanlarımla saatlerce ilgilenmeme rağmen yetemediğimi düşünüyordum açıkçası, çok fazla dışkıladıkları için her gün temizliğini yapmak gerekiyor, hepsinin doğru beslendiğinden de emin olmak gerekiyor. Her gün kontrol edilmezse sebze-meyve-yeşillikten yoksun kalabilir veya çürümüş gıdaları tüketmek isteyebilirler. Bu da ani ölümlere yol açar. Tavşanlar çok hassas ve çok hızlı üreyen canlılar, önüne geçilmezse kardeşler bile çiftleşebiliyor. Bu sebeple yalnız dişi beslemek veya erkekleri kısırlaştırmak gerekiyor.

Kendimin ve üreticilerin deneyiminlere göre konuşmam gerekirse her gün ilgilenmeyince yaşıyorlar ancak hastalanıyor veya mutsuz oluyorlar.

Lutfi

Hayvansever
Kopek Dostu
Hayvana beslemeye yeni başladığınız için soru sormakta çok haklısınız, elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışırız. :)
Ben her gün tavşanlarımla saatlerce ilgilenmeme rağmen yetemediğimi düşünüyordum açıkçası, çok fazla dışkıladıkları için her gün temizliğini yapmak gerekiyor, hepsinin doğru beslendiğinden de emin olmak gerekiyor. Her gün kontrol edilmezse sebze-meyve-yeşillikten yoksun kalabilir veya çürümüş gıdaları tüketmek isteyebilirler. Bu da ani ölümlere yol açar. Tavşanlar çok hassas ve çok hızlı üreyen canlılar, önüne geçilmezse kardeşler bile çiftleşebiliyor. Bu sebeple yalnız dişi beslemek veya erkekleri kısırlaştırmak gerekiyor.

Kendimin ve üreticilerin deneyiminlere göre konuşmam gerekirse her gün ilgilenmeyince yaşıyorlar ancak hastalanıyor veya mutsuz oluyorlar.
Teşekkür ederim pelet yem kuru yem tarzı yemleri daha çok vereceğim için çürümüş yeşillik pek sorun olmaz.gittigimde o anlık tüketmeleri için verebilirim sebze falan.
Hayvanların doğal ortamını yansıtmaya çalıştım o yüzden çok fazla ilgilenmemeyi
sorun olur mu diye düşündüm.
Alanları çok geniş olacak 15 metrekareye yakın bir alan planım var suanlik diski da problem olmaz yani toprağa karışır gider .
Orada kışın gitmem problem oluyor yoksa yazın orda da kalabilirim yani yazın çok problem olmaz.

Benim merak ettiğim Aslanbaş Hollanda lop gibi türler evde bakılıyor genelde ben bahçede bakacağım için haliyle evden soğuk olacak karasal iklim olduğu için de yazdan problem olmaz gölge bir alan yaparım ama kışın ne yapabilirim .
Tam kapalı bir alanda mı tutmalıyım kış gelince veya bolca kemirgen talaşı doksem onlar için daha mı sıcak olur ne önerirsiniz @Gülce

Ha birde orada tanıdığımız bir abi var uzaktan akrabamız sanırım oda orada tavşan besliyor yeşillik verdiği zaman rica edersem benim tavşanlarıma da verebilir

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Soğuğa, yağmura ve kara dayanıklı bir alan yapmalısınız. Mümkünse ısı sistemi olmalıdır, Hollanda loplar Soğuğa karşı çok dayanıksızlar, yerli veya uzun tüylü tavşanları tercih ederseniz daha iyi olur.

Lutfi

Hayvansever
Kopek Dostu
Soğuğa, yağmura ve kara dayanıklı bir alan yapmalısınız. Mümkünse ısı sistemi olmalıdır, Hollanda loplar Soğuğa karşı çok dayanıksızlar, yerli veya uzun tüylü tavşanları tercih ederseniz daha iyi olur.
Maalesef ısı sistemleri yapamam ama güzel bir alan yaparım ve içerisinde daha çabuk ısınmak için talaş saman karışımı tahta kasalara doldurup onları ısıtmayı denerim sizce işe yarar mı ve siz güzel bir ırk önerirseniz ona bakmak isterim @Gülce
Aslanbaş buldum ona bakabilir miyim peki

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bakacağınız yer kışın 0 derecenin altına iniyor mu?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kulübeyi mutlaka ısıyı içeride tutacak şekilde dizayn etmelisiniz. Hava sıfırın altına inse dahi tavşanları soğuktan korumalıdır. Yoksa tavşanları soğuktan kaybetme ihtimaliniz çok yüksek. Tavşanların soğuktan korunmasının bir yolu da toprağın altına yuva yapmalarıdır. 1-1,5 metre arası yeri kazıp altını tel ve taşla çevirirseniz kendilerini soğuktan daha iyi korurlar.
Tavşan bakan tanıdığınızdan kulübenin ısı yalıtımı konusunda yardım isteyebilirsiniz. Ben kışın tavşanları içeri aldığım için kulübe konusunda pek yardımcı olamıyorum.

Lutfi

Hayvansever
Kopek Dostu
Kulübeyi mutlaka ısıyı içeride tutacak şekilde dizayn etmelisiniz. Hava sıfırın altına inse dahi tavşanları soğuktan korumalıdır. Yoksa tavşanları soğuktan kaybetme ihtimaliniz çok yüksek. Tavşanların soğuktan korunmasının bir yolu da toprağın altına yuva yapmalarıdır. 1-1,5 metre arası yeri kazıp altını tel ve taşla çevirirseniz kendilerini soğuktan daha iyi korurlar.
Tavşan bakan tanıdığınızdan kulübenin ısı yalıtımı konusunda yardım isteyebilirsiniz. Ben kışın tavşanları içeri aldığım için kulübe konusunda pek yardımcı olamıyorum.
Anladım teşekkür ederim tanıdığım kişi tavşanlara yazlıkta değil evinde bakıyordu sanırım şimdilik getirdi orada bakıyor onun da bahçede bakımla ilgili bilgisi çok yoktur sanırım.
Yeri 1 metre kazıp taş doldurabilirim çok teşekkür ederim.
Strafor köpükten dışını kaplasam tavşanlar onu hemen kemirir o yüzden malzeme de gelmiyor.
Bu dediğiniz şekilde Aslanbaş veya Hollanda lop bakabilir miyim @Gülce

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yukarıda dediğim gibi bahçede bekleyecekseniz yerli veya uzun tüylü beslemenizi tavsiye ederim.