Her yere kaka yapan kedi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Drburak63

Hayvansever
Kedi Dostu
İyi akşamlar arkadaşlar. Öncelikle forumda yeniyim ve bir konuda görüşe ihtiyacım var artık dayanamıyorum çünkü. Scottish straight cinsi kedimiz yaklaşık 10 aydır bizde. 2 aylıkken geldi. İlk 2-3 ay sıkıntı yoktu ancak sonraki 7-8 aydır kakasıyla uğraşıyoruz. Kumu her gün temizlenmesine rağmen ve çeşit çeşit kum denememize rağmen kum kabının yanına önüne bazen alakasız yere kakasını yapıyor. Sonraları çişini de yapmaya başladı ancak 10 gün önce kısırlaştırınca düzeldi. Çözüm öneriniz var mi acaba yoksa hanım çok sevmesine rağmen halı paspas yıkamaktan yıldığı için kediyi evden göndermeyi düşünmeye başladı. Var mı böyle sıkıntısı olup da çözüm bulan? Veteriner arkadaşların tavsiyeleri çok olumlu olmadı belki tecrübe işe yarar bu sefer. Şimdiden teşekkür ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tuvaleti küçük geliyor olabilir mi?

Sersayar

Hayvansever
Kedi Dostu
Biraz zor olsa da, bence kumuyla mamasıyla birlikte (kum ve mama uzak yerlerde olsun)halı vb şeylerin olmadığı bir odada kalsın. Ben kedilerimi kuma alıştırken veya buna benzer bir sorun yaşadığımda öyle yapmıştım. Tuvalet yaptığı yerleri unutturmaya çalışın. Tuvaletini yaptığı yerleri çamaşır suyu yerine sirkeyle temizlemenizi öneririm

Sersayar

Hayvansever
Kedi Dostu
Biraz zor olsa da, bence kumuyla mamasıyla birlikte (kum ve mama uzak yerlerde olsun)halı vb şeylerin olmadığı bir odada kalsın. Ben kedilerimi kuma alıştırken veya buna benzer bir sorun yaşadığımda öyle yapmıştım. Tuvalet yaptığı yerleri unutturmaya çalışın. Tuvaletini yaptığı yerleri çamaşır suyu yerine sirkeyle temizlemenizi öneririm
Alıştığına ikna olduğunuzda normal hayatına devam ettirin :)

Çağğ

Hayvansever
Kedi Dostu
Tuvaletini yaparken izlenmeyi sevmiyor birçoğu. Bunu da tarzanca kabın baktığı tarafı çevirerek değiştirerek ifade edebiliyorlar. Eğer kabın yönünü değiştirmiyor ise; uyuduğu uyku için seçtiği yere yakındır ve kokuyu bizden yoğun algıladığı için yerini değiştirmenizi istiyordur. Bunlar dışında kumuyla ilgili problemi olablr ayağına batan silica mı kullanıyorsunuz.. ya da tozutunca belki gözleri yanmıştır ondan ifrit olmuştur. Bir de yeterince kum doluyor mu kaba 7-8cm kadar, o da önemli. Kum kabı kapalıysa karbon filtreliler var 80-90₺ bandında satılıyor kedi kapılı üstü karbon havalandırmalı onlardan mı kullanıyorsunuz?

Çağğ

Hayvansever
Kedi Dostu
Diğer aklıma gelen konu da, kediler bazen sırf dikkat çekmek için inatlaşır bir süre pislik götürmesini yüreğiniz kaldırıyorsa tuvalet kabını gizemli şekilde ortadan kaldırıp evi kendi haline bırakırsanız patronluğu kenara bırakabilir. Son aklıma gelen ise bir sağlık problemi (strese dayalı da olablr bir canlı bitki hayvan tetikliyor olabilir cama gelen bir kuş pervaza dışkıladıysa bile alan işaretlemeye başlayabilir).

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evinizde alaturka tuvalet varsa oraya alıştırabilirsiniz. Tuvaleti başka yere yapsa bile alıp atmak kolay olur.

Drburak63

Hayvansever
Kedi Dostu
Cevaplarınız için teşekkür ederim bir kaç gün kum ve yemiyle bir odaya kapatma fikri galiba en iyisi alışana kadar. Yoksa hanım evden göndermeye bakıyor kokudan temizlikten yoruldu yoksa kıyamıyor ama hem çocuk hem çalışmak çok zor. Kumu bentonit topaklanan ince kum çeşitli ebatlarda tuvaletleri denedim ama maalesef. En son 220 tl ye aldım trixie tuvaleti baya büyük ama sonuç alamıyoruz maalesef.

Sersayar

Hayvansever
Kedi Dostu
Cevaplarınız için teşekkür ederim bir kaç gün kum ve yemiyle bir odaya kapatma fikri galiba en iyisi alışana kadar. Yoksa hanım evden göndermeye bakıyor kokudan temizlikten yoruldu yoksa kıyamıyor ama hem çocuk hem çalışmak çok zor. Kumu bentonit topaklanan ince kum çeşitli ebatlarda tuvaletleri denedim ama maalesef. En son 220 tl ye aldım trixie tuvaleti baya büyük ama sonuç alamıyoruz maalesef.
Evi kedinize açtığınızda adım adım açarsanız daha iyi olur bu arada, atıyorum bir oda daha açık kalsın, daha sonra bir oda daha gibi..

Mimperest

Hayvansever
Kedi Dostu
Umarım çoktan mesele çözülmeye başlamıştır. Daha önce benzer bir problem yaşayan arkadaş olmuştu. Onun açtığı konuya da bakmanızı öneririm. Orada bir kaç durumdan bahsetmiştim. Gerçi faydalı olup olmadığını bilmiyorum lakin isterseniz inceleyin, sonrasında icap ederse yine konuşuruz.
Link;
Kedim Kakasını Bazen Tuvaletine Yapmıyor

Drburak63

Hayvansever
Kedi Dostu
Umarım çoktan mesele çözülmeye başlamıştır. Daha önce benzer bir problem yaşayan arkadaş olmuştu. Onun açtığı konuya da bakmanızı öneririm. Orada bir kaç durumdan bahsetmiştim. Gerçi faydalı olup olmadığını bilmiyorum lakin isterseniz inceleyin, sonrasında icap ederse yine konuşuruz.
Link;
Kedim Kakasını Bazen Tuvaletine Yapmıyor
Sürekli temizleniyor kumu aslında ilgi deseniz o da zaten sürekli sevilmeyi bekleyen bir kedi değil istediği zaman sevdiriyor biz de hayır demiyoruz. Yaklaşık 4-5 gündür banyoda kapalı tutuyorum kakasınını kuma ve fayansa yapıyor yine. Olacak gibi değil artık dayanamıyoruz. Maalesef evden yollamak zorunda kalacağız gibi.

Mimperest

Hayvansever
Kedi Dostu
İlk 2-3 ay sıkıntı yoktu demişsiniz. Bu dönemde hayatınızda bir şeylerin değişmiş olması mümkün mü?