Her şey oğluma daha iyi bakabilmek için

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Çok soru soruyorum ama oğluma iyi bir yaşam sunabilmek için affedin🙏
1. Sorum Tavşanım taşıma kefesinin içinde tuvalet kabı var ona idrarını yapıyor ama dışkı hep oraya yapmıyor bunu sorun etmiyorum sizce etmelimiyim ve poposuna idrar bulaşıyor bunu önlemek için ızgara alıp yerlestirmelimiyim tuvalet eğitimini unutup başka yerlere yaparmi diye çekiniyorum( kafeste yaşamıyor sadece tuvaleti için oraya giriyor)
2. Dışkılarını yemeleri lazım diye biliyorum benim ki popodan tek tek alıp yiyor hatta bazen yere düşürüp tekrar alıp yiyor yapışık dışkısını yemiyor arada nadir olarak o dışkısını görüyorum bu normal bir durum mu ?
3. Sorum tarama tarağı olarak ne tavsiye edersiniz eldiven olanını yoksa ince uçlu sık tarakları mi ?
Sizi yormamak adına bir anda sordum tüm soruları mi şimdiden teşekkürler 🙏

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğitim verirseniz kakasını da tuvalet kabına yapmaya başlayacaktır, kakasını da tuvalete yapsın istiyorsanız eğitimine o yönde devam edebilirsiniz. Ben ızgaranın kullanılmasına çok sıcak bakmıyorum ancak eğer kakasını tuvalet kabı dışında yediğini gözlemliyorsanız ızgara kullanabilirsiniz. Kullanacağınız ızgara geniş aralıklı olmamalıdır. Sık aralıklı ızgara tercih etmeniz daha rahat etmesini sağlayacaktır.
Özellikle vitamin damlası kullanıyorsanız kakasını arada yememesi normaldir.Tavşanların bu kakayı tüketmesi oldukça önemlidir, fazla vitaminli beslendiğinde genellikle kakalarını yemeyi tercih etmezler. Daha az vitaminli beslenme düzeni tercih etmeniz, kakalarını yemelerini sağlar. Bu dışkıyı her zaman yediğini göremezsiniz, günde yalnızca bir kez çoğunlukla gece tüketirler. Parça parça alıp tüketiyorsa tek dışkısını tükettiğini düşünüyor olabilirsiniz. Yavru tavşanların kakasını yemeye alışma sürecinde böyle durumlar gözlemleyebiliyoruz. :)
Tarak olarak eldiven tercih edecekseniz markanın kötü olmamasına ve yorumlarına dikkat edin derim. Bazı eldivenler gerçekten işe yaramaz oluyor, paranız boşa gidiyor. Tavşanınız ince tüylü olduğu için klasik iğne uçlu taraklardan almanıza gerek yok, alırsanız muhtemelen canını acıtacaktır. Bir sonraki yoruma alabileceğiniz tarakların görselini bırakayım. :)
Çok soru soruyorum gibi bir düşünceye kapılmayın lütfen, bu sitenin temel amacı evcil hayvanınız hakkında aklınızdaki soruları gidermek ve sizleri doğru bilgiye ulaştırmaktır. Dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz, cevaplamaktan mutluluk duyarız. :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Buna benzer tarağın bir benzerini kendi tavşanlarım içinn almıştım ve kesinlikle çok sevmişlerdi. Tüy toplama bakımından da ince tüylü ve çok tüy dökmeyen tavşanlar için fena değil. Etrafta bırakırsanız taraktan eser kalmaz, kemirerek mahveder. :)
Tavşanlar için tarak.jpg

Bazı tarakların ucu ince olduğundan pek tercih edilmiyor ancak bu tip kalın uçlu taraklar da tercih edilebilir.
tavşan tarağı.jpg

Bu tarz eldiven alacaksanız ucunun görseldeki gibi olmasına dikkat etmelisiniz, ucu çok sivri veya çok düz olursa verim alamayacağınızdan paranız boşa gidecektir. Tüy döküyorsa bu tip tarak alabilirsiniz.
tavşan tüy toplama eldiveni.jpg

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Çok teşekkürler bir çok konuda aydinlandim sayenizde bunların hepsine dikkat edilen 😊🙏