Pomeranian Boo

Hayvanlar ile İnsanlar Arasındaki İlişki

1180x200 Reklam Alanı

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
447
Tepkime puanı
230
Puanları
43
Konum
İzmir
hayvanlar-insanlar-1.jpg
Hayvanlar İle İnsanlar Arasındaki İlişki

Hayvanlar ile insanlar arasındaki ilişkinin önemini bilmeyen yoktur. Bu ilişki bazı durumlarda aynı ev içerisinde bulunarak yaşamını evcil hayvan ile devam ettirmeye kadar gittiği görülmektedir. Bu ilişkinin en önemli anahtar sözcüğü sevgidir. Hayvanlar, insanları duygusal olarak etkileyebilmekte ve aynı zamanda huzur ve rahatlık ortamı oluşturabilmektedir. Bazı insanlar için hayvanların insanlardan daha önde bir değerde bulunduğu görülmektedir. Bunu çocukluk döneminden beri hayvanlarla birlikte gelişimini sağlamış bireylerden sıklıkla duymak mümkündür. Kimileri ise bu bağın sebebinin hayvana olan güvenin ve geçmişte bu güveni çeldirici bir nedenin bulunmamasına, karşılıksız sevgisine bağlamaktadır.

İnsan ile Hayvan Arasında Oluşabilecek Bağ

Uzman terapistlere göre, İnsanoğlunun yeryüzünde öz kardeşinin yerini doldurabilecek tek canlının hayvan olduğu belirtilmekte. Yine insan yaşamında depresyon ve ruhsal sıkıntılara iyi gelebilecek canlılar arasında da hayvanlara rastlamak mümkündür. Hayvanlara karşı beslenilen sevginin temel güdülerden birisi olduğu söylenmektedir. Yapılan araştırmalara göre insanlar, kendilerinin yapmış olduğu reaksiyona daha fazla çeşit yanıt veren canlılar ile daha sıkı bağ kurduklarını gün yüzüne çıkarmıştır.

hayvanlar-insanlar.jpg
Hayvanlarla Olan İlişkinin Kültürel Bağı

Belirli toplumlardaki bazı hayvanların dini motifler doğrultusunda yer aldığı bilinirken, bazı toplumlarda ise hayvanların dini ölçülerle nimetlerinden faydalanıldığı görülmektedir. Bu durum hayvan ile insan ilişkisini kültürel biçimdeki meydana getirdiği değişiklik ile göstermektedir. Yeryüzünde ilk evcilleştirilen hayvan olarak bilinen At, belirli zamandan sonra insanoğlunun hayatına adapte olarak içgüdüsel değişiklikler meydana getirerek bağıl bir insan ilişkisi kurmuştur.

Aynı şekilde Av köpeklerinin de insanlarla belirli bir ilişki kurarak yardımcı olduğu da başka bir örnektir. Geçmiş zamanlarda insanlar evcil hayvanlara besin kaynağı olmayan canlılar olarak bakmakta iken, bazı canlılara ise besin kaynağı olan canlılar olarak bakmakta ve gereksinimlerini bu şekilde tüketerek karşılamaktadırlar. Bu davranış biçimi özellikle orta çağ zamanında görülmektedir.

Hayvanlar insanlara zorunda kalmadığı sürece zarar vermemektedir. Fakat insanlar için aynı durumu söylemek söz konusu değildir. Bu durumun iyi yanı ise bu olumsuz davranışlar belirli azınlık tarafından görülmektedir. Gerektiği zaman insan hayatını kurtardığı gerçeğin unutulmamalı ve yaşam alanlarına sahip çıkılması gerekmektedir.
 

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,829
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,914
Puanları
113
Konum
Türkiye
Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık, hayvanlar ile insalar arasındaki sevgi bağı muhteşem oluyor. Bir de bazı karaktersizler şiddet eyleminde bulunmasalar çok daha iyi olacak ama...
 

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
424
Tepkime puanı
220
Puanları
43
Konum
Zonguldak
Ağızları var, dilleri yok derler hani bilir misiniz? Aynı o şekilde hayvanlar da, o kadar muhteşem canlılar ki; kendilerini konuşamadan ifade etmeye çalışıyorlar... yazı güzel olmuş emeğinize sağlık teşekkür ederim
 

Benzer konular