Hayvan Katili Olmadığını Sanan Hayvan Katillerinin Hikayesi!

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

empat

Hayvansever
Kedi Dostu
2OaQAj.jpg

Boşuna uğraşıyorsunuz! Hayatınız boyunca birkaç kere de olsa hayvan katili olmazsanız, yaşayamazsınız ya da apayrı bir hikaye içerisinde bulursunuz kendinizi: Hayvan Katili Olmadığını Sanan Hayvan Katillerinin Hikayesi (...)

Evet, eminim. Çok gereksiz! Hayvanların avukatı olmak istiyorsanız, sorgulamaya apayrı bir yerden başlamalısınız. Varsayalım; hayvanlarla ilgili olan hiçbir gıdayı ve ürünü tüketmemeye özen gösteren bir vegansınız(?). Bir gün hasta oldunuz. İlaçları içmezseniz bariz olarak hastalığınız ilerleyecek ve ciddi seviyelere ulaşacak. Bu, taşikardi, bradikardi, egzama, isilik, akne gibi başlaması ve gelişmesi için bariz bir hadise gerektirmeyen rahatsızlıklar olabilir. Bu küçük rahatsızlıkların başka hastalıklara yol açmaması ve gelişip ciddi zararlara neden olmaması için ilaç kullanmak zorundasınız. Bazen bir defa, iki defa, belki de üç defa alternatif tıp ile idare edebilirsiniz. Ama dördüncü defa o kullanmadığınız, sağlık bakanlığından onaylanmadan önce yüzlerce hayvanda test edilen ilaçlardan birden fazla içmek zorunda kalacaksınız. Bu durumda yaşamak istiyorsanız, herkesten daha az olsa da bir hayvan katili olmak zorundasınız. Hayvanların avukatı* olup içten içe fikirlerinizle çelişmemek için, en önce, en minimal şartlarda bile yaşamak için hayvan katili olmaktan başka bir çarenizin olmadığını** kabul etmelisiniz.

* Bu yakıştırmam olumsuz manada değil.
** Tıbbi ilaçlar için geçerli. Ciddi bir istek ve azimle hayvan içeren gıdalardan uzak durulabilir. En azından arkasında yazdığına inanarak uzak durduğumuzu sanabiliriz.

Tıbbi ilaçlar için laborutuvarlarda hayvanların kobay olarak kullanılması ile ilgili yazdığım makaleyi aşağıya kopyala yapıştır yapıyorum.

Kullandığınız bulaşık deterjanları kaç damlada kör eder?

Ya o kremler ne kadar sürerseniz derinizi yakar?

Ya da o haplar ne kadar içerseniz zehirler?

Siz bilmeseniz de o hayvanlar biliyor.

İnsanoğlu bencildir. Bencillik, insanın yapısında sağlam bir yer edinmiştir.
Zihniyetinizdeki şartlanmışlık ve sınırları bir kenara bırakın ve geniş düşünün; Kremler, haplar, şuruplar, kozmetik ürünleri ve aklınıza gelebilecek diğer şeyler. Bunlar resmi şekilde onaylanana kadar, sayısız hayvan üzerinde deneniyor. Zeka düzeyi yerlerde olan cahil kesimin elit giyim tarzı sandığı orijinal deri mont ve deri ayakkabılar... Kürkten hiç bahsetmeme gerek yok zaten. Orijinal - ekseriyetle pahalı- olan deri montlar ve deri ayakkabılar... Bu derilerin gerçek olduğunun farkına varmayan ve düşünme yetisine sahip olmayan milyonlarca tüketici... Gerçek hayvan derisi o hale gelene kadar onlarca işlemden geçiyor.

Çoğu kişinin elinin altında internet bağlantısı olan bir cihaz var. Ama araştırmaktan yoksun. Dolayısıyla bilgiden ve gerçeklerden de yoksun. Biraz araştırarak, ilaçlar, kremler, deri giysi veya ayakkabılar vb. onlarca temel ihtiyaç olarak nitelendirilen şeyler için işkenceye veya ölüme maruz kalan sayısız hayvanın olduğunu anlayabilirsiniz.

Ursula K. Le Guin'in dediği gibi;
Bir nesil, bilginin cezalandırıldığı ve cehaletin saadet olduğunu öğrenerek yetişiyor.
Bir sonraki nesil cahil olduklarını bile bilmeyecek çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecekler...

Aşağıdaki makale yesilist.com sitesinden alıntıdır.

Kozmetik sektöründeki hayvan testlerinin büyük çoğunluğu ürünün cildi ve göz dokusunu tahriş edip etmeyeceğini anlamak için yapılır. Bu testlerde belli bir maddenin toksitisesinin yalnızca o hayvan üzerindeki etkisi ölçülür ve elde edilen sonuçların büyük kısmı insanlar için kullanılamaz bilgilerden ibarettir. Kozmetik ürünlerin hamile kadın ve bebeklerde etkisinin ölçülebilmesi için hamile tavşanlar özellikle öldürülür. Bu hayvanların karınlarındaki yavrular çıkarılarak ürünün insan fetüsüne yapacağı etki ölçülmeye çalışılır. Kozmetik ürünlerin yutulması halinde sağlığa zarar verip vermeyeceğinin anlaşılması için deneylerde kullanılan hayvanlara zorla besleme testleri yapılmaktadır. Bu teste maruz kalan hayvanlara aynı madde gün içinde defalarca zorla yedirilir. Hayvana yutturulan madde kendi ağırlığının yarısına kadar artırılır. Test süresi birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişebilir. Böylece bir hayvanın belli bir maddeden ne kadar tükettiğinde öldüğü hesaplanır.

Yılda en az 115 milyon hayvan deneylerde kullanılmaktadır. Bu hayvanların bir kısmı testler sırasında ölmekte diğerleri acı içinde laboratuvar kafeslerinde bir sonraki deneyi beklemekte ve ağır psikolojik şartlar altında hayatta kalmaya çalışmaktadır. İstatistikler deneye maruz kalan hayvanların yarısının ortalama 2-3 hafta sonra öldüğünü göstermektedir. Hayvan deneylerinin çoğunda körlük, deride parçalanma, ağır yaralanma gibi hasarlar alan hayvanlar iyileşmezlerse öldürülürler. İyileşmeyi başaranlarsa yeni deneylere tabii tutulurlar. Deneylere maruz kalan hayvanlar tüm yaşamlarını küçük, karanlık kafeslerde çoğunlukla aç bırakılarak geçirirler. Kafesten çıktıkları yegane zaman, çoğunlukla üzerinde test uygulandığı zamandır.

Günümüz teknolojisinde bilgisayar sistemlerinde yapay hücre yöntemler kullanılarak hayvan testleri tamamen bitirilebilir. Kozmetik firmalarının hayvanlar üzerinde test yapmaya devam etmesinin tek nedeni maliyetin daha düşük olması ya da kasten böyle yapmayı istemesi olabilir.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok haklısınız... Fakat hangi krem, deterjan veya hapların teste tabiî tutulduğunu nereden anlayabiliriz? Tıbbi ilaçlarda bile varsa bu sistemin kökten değişmesi lazım. Söylediğiniz gibi bir şekilde krem hap kullanmak zorunda kalıyoruz. Bunun için elimizden ne gelir bilemiyorum keşke hayvanlara da insanlar kadar yaşam hakkı verilse, onlarında bi karakteri duygusu olduğu unutulmasa

empat

Hayvansever
Kedi Dostu
Söylediğiniz gibi bir şekilde krem hap kullanmak zorunda kalıyoruz.
Hal böyleyken kendine hayvan katili değilim diyen, apaçık kendi kurduğu irrealist dünyada yaşıyordur.

Fakat hangi krem, deterjan veya hapların teste tabiî tutulduğunu nereden anlayabiliriz?
Ancak üzerindeki "vegan ürün" etiketinin gerçek olma olasığılıyla kendimizi avutabiliriz. Daha fazlasını yapamayız.

Tıbbi ilaçlarda bile varsa bu sistemin kökten değişmesi lazım.
Aklınıza gelen her ülkede, tüm tıbbi ilaçların, sağlık bakanlığınca onaylanıp piyasaya sunulabilmesi için yüzlerce testten geçirilmesi şart. Bu testler ise, fare, maymun gibi hayvanların kobay olarak kullanılıp bir kenara atıldığı testler...

SonOfChaos

Hayvansever
Kopek Dostu
Tıbbi ilaçlar konusunda evet doğru çoğu ilaç hayvanlar üzerinde deneniyor önce ,sonra gönüllü insanlarda deneniyor ondan sonra piyasaya sürülüyor.Kozmetik alanında yapılanı ben kesinlikle saçma buluyorum sırf daha güzel görünebilmek için bunca hayvana bunları yaşatmak hoş bir şey değil.Fakat tıp konusunda dediklerinize katılmıyorum çünkü mesele sağlık ve bu konuda tabii ki toksisitesi , yan etkileri ,etki mekanizması vs şeyler araştırılıp ondan sonra piyasaya sürülecek.Hayvanları gerçekten ben de çok seviyorum fakat konu insan sağlığı olunca elbette bir takım deneylerde kullanılmak zorunda.Onlarca insanın sağlığı için yapılan deneyleri yanlış bulmuyorum.Konuyu toparlayacak olursam (bunu bir doktor adayı olarak söylüyorum) benimle birlikte yaşayan bir köpeğim var , sokak hayvanlarına da durumum el verdiğince yardım ediyorum onları da seviyorum ve kendi köpeğimden eksik veya fazla bir hakları olduğunu düşünmüyorum.Konu insan sağlığı olduğunda yapılan deneyler kesinlikle yapılmalı buna karşı olmanızı gerçekten anlayamıyorum.Onun dışında kozmetik,giyim tarzı sırf insanın zevkleri için yapılan deneylere ben de sonuna kadar karşıyım.

empat

Hayvansever
Kedi Dostu
Tıbbi ilaçlar konusunda evet doğru çoğu ilaç hayvanlar üzerinde deneniyor önce ,sonra gönüllü insanlarda deneniyor ondan sonra piyasaya sürülüyor.Kozmetik alanında yapılanı ben kesinlikle saçma buluyorum sırf daha güzel görünebilmek için bunca hayvana bunları yaşatmak hoş bir şey değil.Fakat tıp konusunda dediklerinize katılmıyorum çünkü mesele sağlık ve bu konuda tabii ki toksisitesi , yan etkileri ,etki mekanizması vs şeyler araştırılıp ondan sonra piyasaya sürülecek.Hayvanları gerçekten ben de çok seviyorum fakat konu insan sağlığı olunca elbette bir takım deneylerde kullanılmak zorunda.Onlarca insanın sağlığı için yapılan deneyleri yanlış bulmuyorum.Konuyu toparlayacak olursam (bunu bir doktor adayı olarak söylüyorum) benimle birlikte yaşayan bir köpeğim var , sokak hayvanlarına da durumum el verdiğince yardım ediyorum onları da seviyorum ve kendi köpeğimden eksik veya fazla bir hakları olduğunu düşünmüyorum.Konu insan sağlığı olduğunda yapılan deneyler kesinlikle yapılmalı buna karşı olmanızı gerçekten anlayamıyorum.Onun dışında kozmetik,giyim tarzı sırf insanın zevkleri için yapılan deneylere ben de sonuna kadar karşıyım.
Bu ilaçların hayvanlarda denenmesi şart değil! Bir yazılımcı olarak teknolojimizin ne kadar ileride olduğunun farkındayım. Her ne kadar maliyet ve ciddi çabalar gerektirse de, bu ilaçlar elektronik ortamda denenebilir ve hayvanlarda denendiği kadar doğru sonuç verebilir. Fakat kapitalist yönetici sınıfı, hibe edebileceği hayvanlar varken, elektronik ortama zaman ve para harcamak istemez. En azından görünüşe göre, hala istemiyorlar.

SonOfChaos

Hayvansever
Kopek Dostu
Bu ilaçların hayvanlarda denenmesi şart değil! Bir yazılımcı olarak teknolojimizin ne kadar ileride olduğunun farkındayım. Her ne kadar maliyet ve ciddi çabalar gerektirse de, bu ilaçlar elektronik ortamda denenebilir ve hayvanlarda denendiği kadar doğru sonuç verebilir. Fakat kapitalist yönetici sınıfı, hibe edebileceği hayvanlar varken, elektronik ortama zaman ve para harcamak istemez. En azından görünüşe göre, hala istemiyorlar.
Yazılımcı olduğunuz için teknoloji olarak batıya oranla ne kadar geride kaldığımızı da biliyor olmalısınız.Ve hayvanlarda denenmesi şart değil kısmında yanılıyorsunuz.İşin içine insan(gen ve mutasyon) girince elektronik ortama tamamen güvenemeyiz.Bana da bu kadar sert çıkmak yerine biraz daha ılımlı yaklaşırsanız sevinirim çünkü ben sizin düşmanınız değilim.Elektronik alanına o kadar hakim değilim fakat tıp kısmına hakim olduğum için elektronik kısmında size bir şey diyemem fakat işin tıp kısmının içinde bulunduğum için bu konuda da hak veremiyorum size.Katıldığım bir nokta var , sırf para uğruna piyasa halihazırda olan bir ilacın farklı müstahzarını piyasaya sürüp kar edenleri de doğru bulmuyorum.