Hayvan Hakları Yasası Geliyor!

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Türkiye'de düzenlenen hayvan hakları yasası bugün TBMM'ye duyuruldu. Bu konu hakkındaki görüşleriniz nedir?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Hayvanları mal olmaktan çıkarıp bir kişiliğe büründürüyorlar, bu gayet iyi bir durum.

Dijital kimliklere sahiplerinin işlenmesi de bırakıp kacma konusunda oldukca faydalı olacaktır. Sanırım zorunlu çip ile yapacaklar bunu.

Ancak bu çipi takma zorunlulugu koymak için veterinerlerin bu çipsiz işlem yapmaması gerekiyor.

Benim tek korkum sıkıntılı hayvansever tayfanın bu olayı tamamen yanlış anlaması. Başka konularda konuşmuştuk, hayvan hakları yasasını yanlış algılayıp diğer insanları rahatsız edecek şekilde hayvan bakıp bilmeden "yasaya göre istediğimi yaparım" algısı yaratıyorlar bu nedenle de hayvan düsmanlıgını cogaltıyorlar. Umarım bu sefer bilinçli olurlar.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Bireye hayvan düşmanlığını, başka hayvan sahipleri tarafından aşılanabileceğini sanmıyorum. Hayvan düşmanlığının temelinde, bireylerin sevgi eksikliğinin, sıkıntılı çocukluğun ve eğitimsizliğin daha büyük etkenler olduğunu düşünüyorum. Bu durumu düzeltmeninde bir hayli zor olduğunu, bu yüzden hayvanları sevmeseler bile -sevip sevmeleri umurumda da değil açıkçası- hayvanlara şiddet, tecavüz ve cinayet eylemleri uygulayamayacaklarını bilmeleri gerekiyor. Yasa meclisten geçmeden tam olarak ne içerdiğini bilemeyiz, ama tecavüz, cinayet ve şiddet eylemlerine hapis cezası geleceği konuşuluyor, açıkçası bu durumda beni çok mutlu ediyor. Sevmeyebilirsin ama ne olursa olsun asla düşmanca bir eylemde bulunamazsın.

Son düzenleme: