Hayvan hakları "MYO"da ders oldu!

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Kedim

Hayvansever
Kedi Dostu
Toplumda var olan şiddetin azalması ve bilincin artması için yükseköğretim kurumlarına ve gençlerin eğitim öğretim aldığı tüm kurumlara önemli sorumluluklar düşüyor. Konuyla ilgili olarak doğal ve sosyal ortamda birlikte yaşadığımız, ancak çoğu zaman bunun farkında olmadığımız hayvanlarla ilgili olarak gençlerin birlikte yaşama kültürünün ve bilinç düzeyinin arttırılması için ‘hayvan hakları’ MYO müfredatına eklendi.
‘Hayvan Hakları’ MYO’da ders oldu

2018-2019 eğitim öğretim yılında müfredatına ‘Hayvan Hakları’ dersini ekleyen Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu (MYO); öğrencilerinin farkındalıklarını arttırmak istiyor. Yaşadığımız çevreye, yaşam alanımızı paylaştığımız hayvanlara sevgi ve saygının temel alındığı derste, hem teorik hem de pratik konular işleniyor. Öğrenciler de teorik ve mesleki derslere olduğu kadar; sosyal olarak kendilerini geliştirdikleri derse yoğun ilgi gösteriyor.
‘Hayvan Hakları’ dersi kapsamında; mesleki ve sosyal yaşamda hayvanın yeri, değeri ve önemi anlatılarak, diğer canlıların yaşam haklarına saygı duyma bilincinin öğrencilere vurgulanması amaçlanıyor. Öğrenciler dönem sonunda, dersi tamamladıklarında hayvan hakları konusunda bilimsel kavram ve yaklaşımları öğrenirken, konuyla ilgili mevzuat ve düzenlemelerle ilgili bilgi sahibi olacaklar. Her hafta farklı konuların işleneceği derste; ‘Geçmişten Günümüze İnsan-Hayvan İlişkisi’, ‘Hayvan Hakları Hareketinin Tarihi Gelişimi’, ‘Sivil Toplum Örgütleri’, ‘Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar ve Ekoloji’, ‘Hayvan İşçiler ve Hak İhlalleri’, ‘Sahiplenme Kavramı, Petshoplar Gerçeği ve Barınaklar’, ‘Sokak Hayvanları ve Şiddet’, ‘Hayvan Hakları Mevzuatı’, ‘Hayvan ve İnanç Kavramı’, ‘Hayvanların Kültür ve Sanat Hareketlerindeki Yeri’ içeriklerinde akademik ve teorik bilgiler paylaşılırken, sokak hayvanları için yuva yapımı için pratik ders de işlenecek.
DUYARLI GENÇLER YETİŞTİRMEYİ AMAÇLIYORLAR
Toplumsal ve sosyal alanda uyum içerisinde yaşamak adına yapılan bilinçlendirme çalışmalarına bir yükseköğretim kurumu olarak akademik anlamda destek vermeye devam edeceklerini belirten Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. H. Rıdvan Yurtseven, sadece mesleki donanım kazanan öğrenciler mezun etmeyi değil, topluma ve yaşadıkları çevreye de duyarlı gençler yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Yurtseven, ‘Hayvan Hakları’ dersinin buna örnek projelerinden biri olduğunu ve ayrıca sosyal sorumluluk alanında ders programına farklı dersler de ekleyerek başka alanlarda da farkındalık yaratmayı planladıklarını belirtti.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok güzel bir uygulama olmuş, cidden çok hoşuma gitti. Şimdi keyfim ayrı bir yerine geldi diyebilirim :)

Bu arada haberler kategorisi açmamın zamanı gelmiş sanırım.

Kedim

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok güzel bir uygulama olmuş, cidden çok hoşuma gitti. Şimdi keyfim ayrı bir yerine geldi diyebilirim :)

Bu arada haberler kategorisi açmamın zamanı gelmiş sanırım.
Aynen öyle yanlış kategori olduysa özür dilerim, en uygun kategorinin bu olduğunu düşündüm.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Aynen öyle yanlış kategori olduysa özür dilerim, en uygun kategorinin bu olduğunu düşündüm.

Hayır kardeşim öyle düşünme doğru düşünmüşsün sen, biz kategoriyi eksik açtık :) eklemem gereken birkaç kategori var foruma.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
duyarlılık işte budur, bu olmalıdır... uzun zaman sonra güzel bir haber okudum sonunda paylaşım için teşekkür ederim

Seda

Hayvansever
Kedi Dostu
En kisa zamanda yasanin ciktigi haberini de paylasmak dilegi ile cok mutlu oldum

Aksoy38

Hayvansever
Kedi Dostu
İlkokuldan başlarayarak öğrencilerin içine hayvanlar hakkında merhamet tohumu ekilmeli bi neslin yarısı hayvandan korkuyor diğer yarısı nefret ediyor bu tür olayları sonuna kadar destekliyorum

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok güzel, keşke bu ve benzeri uygulamalar çoğalsa 😊

oguzhanaltuntas

Hayvansever
Kedi Dostu
Cok guzel olmus her yeni nesli boyle guzel seylerle bilgi ve yeteneklerini artirarak buyutmek sevimli dostlarımiz icin umut olur

Zmrt

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet bende katiliyorum ilk okuldan anasinifindan baslatilmali bu tarz dersler hatta aile icinde baslamali oncelikle diye dusunuyorum.. tabi velilerin milli eğitimden bu yonde talepleri olsa belki gundemde tartisilir gerekliliği anlaşilir.