Hangi Toprağı Kullanmalıyım

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Merhabalar,
Bilmiyorum bir bilgisi olan var mı ama wastad metodu ile akvaryum kuracağım ve nasıl bir toprak-torf kullanmam gerektiği konusunda emin değilim. Hindistan cevizi torfu kullanılıyor ama onun etkisi azmış, diğerleri gibi etki etmesi için fazla koymak gerekiyormuş. Tabi buda kumun altında ph'ın fazla düşmesine neden olduğu için bakteri düzenini alt üst ediyor. Bu yüzden hindistan cevizi torfunu zorunlu olmadıkça kullanmayı düşünmüyorum.
Akvaryum için üretilen topraklar ise daha çok ph düşürmek için yapıldığı için bitkiye etkisi olmuyormuş. Birisi dağdan, ormandan bildiğimiz toprak alıp kullanmamı önerdi ama oda çamur oluyor. Tabi içindeki element mi denir mineral mi denir onlar daha fazla olduğu için daha iyi etki ediyormuş.

Kısaca kafam karışık. Bilgisi olan varsa bana özellikle dikkat edebileceğim bir ayrıntı yada marka verebilir mi?

Herotürk

Hayvansever
Balik Dostu
Kuvars akvaryum kumunu hiç araştırdınız mı? O kumda çok güzel gösteriyor

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Kuvars akvaryum kumunu hiç araştırdınız mı? O kumda çok güzel gösteriyor
Kuvars kum duyduğum bir kum tabi ama özellikle araştırdım bir kum değil. Bilginiz var mı, onda bitki yetişiyor mu? Ve de suyun ph miktarını değiştiriyor mu?

Konuyu açmamı sağlayan akvaryumu kuralı çok oldu. :)
Ama nedense değişik bir şekilde çok uğraştırıcı geliyor bana, walstad metodu özellikle. Bu yüzden iki ayrı akvaryum kurmak için para biriktirmeye başladım denebilir. Silis seviyorum ben de, ama bitki olmuyor işte. Kuvars ta bitki olursa çok güzel bir seçenek olur benim açımdan.