Hangi mamayı alacağımı bulamıyorum imdat çağrısıdır.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle kedilerimin özelliklerinden ve rahatsızlıklarından bahsedeyim beni aydınlatın.
2.5 yasinda olan kisir erkek kedimin dis eti hassasiyeti var kizarmaya salya salgilamaya musait veteriner dusuk tahilli mama verin demisti.
Diger 2 yasindaki erkek kedim şükür öyle bir hassasiyeti yok ne bulsa yiyor. Ama herseyi yiyor diye de icerigini bilmedigim mama vermek istemiyorum.
Dis hassasiyeti giderici ayni zaman da kisir olduklari icin uriner sagligini destekleyen bir mama icerigi nasil bulabilirim.
Maalesef ki en onemli sorunum da 8 yasindaki yine kisir olan erkek kedim ben onu aldigimda disleri zaten cok cok kotu durumdaydi bobrek hastaligindan dolayi anestezi alamadigi icin dislerini tedavi ettiremiyorum mudahale edememek beni ayrica mahvediyor (konudan bahsetmistim tekrara dusmus gibi oldu ama daha once gormeyen varsa fikir verebilir diye).
Kuru mama asla yiyemiyor ya sivi ya da yumusak seyler yiyebiliyor sivi gidayla doymasini beslenmesini nasil saglayabilirim neredeyse sadece sivi besleniyor cigneyemiyor. 2 genc kedim icin kuru mama yasli kedim icin alternatif gidalar soylerseniz cok mutlu olurum 🙏🏻

Çözüm
Üriner mama kullanacaksanız Sanabelle öneririm. Eğer üriner rahatsızlıkları yoksa kısırlaştırılmış kedi maması da kullanabilirsiniz. Kısırlaştırılmış kedi mamalarında Profine, Brit Care, Instınct önerebilirim. Bu markalar hem düşük tahıllı hem de kaliteli markalardır. Çok fazla çeşit mamaları ürettiklerinden almadan önce düşük tahıllı olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
Yaşlı kediniz içinse her şeyi püre hâline getirip vermenizi öneririm. Tavuk verecekseniz tavuk suyu ile karıştırıp püre hâline getirebilirsiniz. Püreyi sıvıya yakın bir kıvamda tutarsanız tüketeceğini düşünüyorum. Yaş mamayı bile püre yapıp verebilirsiniz. Yalnızca vereceğiniz besinlerin içerisinde şeker, tahıl olmamasına özen göstermeniz gerekir. Gimcat ve schesir...

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Üriner mama kullanacaksanız Sanabelle öneririm. Eğer üriner rahatsızlıkları yoksa kısırlaştırılmış kedi maması da kullanabilirsiniz. Kısırlaştırılmış kedi mamalarında Profine, Brit Care, Instınct önerebilirim. Bu markalar hem düşük tahıllı hem de kaliteli markalardır. Çok fazla çeşit mamaları ürettiklerinden almadan önce düşük tahıllı olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
Yaşlı kediniz içinse her şeyi püre hâline getirip vermenizi öneririm. Tavuk verecekseniz tavuk suyu ile karıştırıp püre hâline getirebilirsiniz. Püreyi sıvıya yakın bir kıvamda tutarsanız tüketeceğini düşünüyorum. Yaş mamayı bile püre yapıp verebilirsiniz. Yalnızca vereceğiniz besinlerin içerisinde şeker, tahıl olmamasına özen göstermeniz gerekir. Gimcat ve schesir yaş mama konusunda oldukça iyidir o markaları tavuk suyu, kemik suyu ile karıştırıp verebilirsiniz.
Son olarak da Happy Tail adlı markaya göz atmanızı öneririm. Kuru mama yerine taze öğünler üreten güzel bir firmadır. Belki bütün kedileriniz bu markayla mama sorununu çözmüş olur. :)

Çözüm

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Rica ederim, başka bir sorunuz olursa her zaman yazabilirsiniz. :) 🐾

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bazı firmalar numune mama için özel form doldurmanızı istiyor. Eğer o formu site üzerinde göremediyseniz iletişim kısmından numune talebinizi bildirebilirsiniz.

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
@Gülce Merhabalar güncellemeyle geldim.. Tavuk gogsu 1 patates 1 havuc 1 fincan pirinc birlikte pisirdim diğerlerinin tadını alıp yemez diye tavuk etini fazla tuttum bir kısmını hepsini karistirip pure haline getirdim bir kısmını da sadece tavuk eti olarak parca etlere ayırdım. iki turlu de yemedi. Paket mamadan direk ev mamasina gecmesi hemen mumkun olmayabilir ama tavugu da sever normalde yine yemiyor. Sebze de yemesini istiyorum miktari mi azaltayim ya da sadece tavuk etini ve suyunu mu vereyim yine ayni sekilde kirmizi etin de ? Dun bugun sadece yogurt peynir yedirebildim. Hazir mamaya kacmak istemiyorum hem icerigi belli degil iyice sogudum hem dislerine zarar veriyor. O birsey yemiyor diye ben kafayi yiyecegim..

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
merhaba bir parantez açıp belirtmek isterim , kediler tamamen etobur canlılardır, bu yaşamaları için gereklidir.

Sebze faydalı olsa da en az düzeyde tüketmesi gerekiyor. Mamaları araştırırken öğrendiğim kadarıyla porsiyonlarda olması gereken %80-90 arası et, kalanı tahıl / sebze vs. olmasıdır.

Tabi bu en ideali, ekonomik şartlar nedeniyle cogu mama firması ve kedi sahibi bu oranı değiştiriyor.

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
O halde etin kendisiyle mi devam edeyim yeterli besini alir mi tavugu tek basina haslayip suyunu verince tanelerini de yedi suyunu da icti ama sebze girince isin icine kabul etmedi

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mamanın içerisinde yarım bardak veya daha az sebze koymanızı öneririm. Sebze tadı etin tadını bastırıyorsa yemek istemiyor olabilir. Bu da işe yaramaz ve yalnızca et ile besleme yaparsanız mutlaka toz takviyeler kullanmanız gerekir. Karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için sebze yerine pirinç denemenizi öneririm.

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
@Gülce hanım son kez yine bir guncellemeyle geldim. 😄 Tavsiyeniz üzerine gimcat yaş mama aldım gercekten icerigi temiz katki maddesi yok sadece et. Kedim severek yedi aslında ama yarısı kaldı bir de gimcat i alırken nutri feline yi gordum onu da denemek istedim o püre şeklinde daha cok sevdi balikli almistim belki baligi daha cok sevdiginden bilmiyorum. Nutri felineyi önerir misiniz içerik bakimindan ondan devam etsem zarari olur mu ?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Olur tabii Nutri Feline de güzel bir markadır. Schesir, Nutri Feline, Gimcat yaş mama konusunda oldukça iyi markalardır. :)