Hangi kedi sahiplenmeliyim ?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Wulfhu

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedi sahiplenmeyi düşünüyorum ama kedinin kucak delisi,sokulgan kedi olmasını istiyorum hangi tür önerirsiniz ? Karakter olarak ise nasıl böyle bir kedi olduğunu anlarım yani karakterini nasıl anlarım?Kaç aylık olmam gerekir ?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Elbette tür ve ırk konusunda son kararı siz vereceksiniz hocam ama bu dönemler bayağı kediler doğum yaptı, sokaktan bir kedi dahi sahiplenseniz ve bir yuva açmış olsanız harika olur.

Aslında her kedi özel ve asildir. Çünkü genelde kendi kafalarına göre hareket ediyorlar :) Hangi kedi türü sakin olur buradaki arkadaşlarımız size en iyi şekilde yardımcı olacaklardır.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Genellikle cinsten cinse değil, kediden kediye değişiyor ancak Scottish foldların çoğu sevilmekten hoşlanmıyor, kendi kafalarına göre yaşamayı seviyorlar. Bir cins tavsiye etmek çok zor ama almayın diyebileceğim bir bu cins var :) Bir kediye ısındıktan sonra sahibine karakteri hakkında soru sorabilir veya geçici aile olmayı deneyebilirsiniz. Sokakta zor durumdan kurtarılan kediler de sahiplerine karşı çok ilgili ve sevgi dolu oluyorlar.

Wulfhu

Hayvansever
Kedi Dostu
Sağolun peki evde büyümüş kedi mi yoksa sokaktaki kedi mi daha cana yakın olur sokaktan alırsam annesi olmayan yada engelli almayı düşünüyorum

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Wulfhu, benim şahsi fikrim, büyük olanlarda tabikide evde büyümüş kedi insana daha yakın oluyor. Yavrularda ise bence sokaktan alın. Hem bir kedi kurtarmış olursunuz. O kedinin annesi yada kardeşi olmadığı için size daha yakın olabilir. Bizim de bir ara kedimiz vardı. Gözleri bile açılmamıştı, annesini köpekler öldürmüş. Eve ilk geldiğinde temelli değildi ama sonra bizde kaldı. Özellikle başka kediler ile hiç anlaşamaz, yanına bizden başka insan gelmeye çalıştı mı hırlar, sevdirmezdi.

Wulfhu

Hayvansever
Kedi Dostu
@Wulfhu, benim şahsi fikrim, büyük olanlarda tabikide evde büyümüş kedi insana daha yakın oluyor. Yavrularda ise bence sokaktan alın. Hem bir kedi kurtarmış olursunuz. O kedinin annesi yada kardeşi olmadığı için size daha yakın olabilir. Bizim de bir ara kedimiz vardı. Gözleri bile açılmamıştı, annesini köpekler öldürmüş. Eve ilk geldiğinde temelli değildi ama sonra bizde kaldı. Özellikle başka kediler ile hiç anlaşamaz, yanına bizden başka insan gelmeye çalıştı mı hırlar, sevdirmezdi.
Yanınıza gelip sokulur muydu yanında uyur muydu

leydi_minnoş

Hayvansever
Kopek Dostu
Kedi sahiplenmeyi düşünüyorum ama kedinin kucak delisi,sokulgan kedi olmasını istiyorum hangi tür önerirsiniz ? Karakter olarak ise nasıl böyle bir kedi olduğunu anlarım yani karakterini nasıl anlarım?Kaç aylık olmam gerekir ?

Sevgili arkadaşım kardeşim büyüğümsen abim ablam

Bir can dostu olarak sahiplenme isteğiniz çok hoş Lakin daha önce kedi vs. baktınızmı acaba ? Çünkü size kendi fikirlerimi yazarken kalbinizi bilmeden kırmak istemedim.

Sizi bu yazdıklarımdan ayrı tutarak 1 can dostu sahiplenmek isteyenler için kendi fikirlerim Şöyledir :

1- Mümkünse sokak kedisi sahiplenin. TÜR ( CİNS ) OLMASINDAN ZİYADE- CANLI olduğunu unutmayalım lütfen ...
2- ASLA UNUTMAYIN evinize yeni bir birey gelecek ! ha kendi bebeğiniz ha kediniz
Bebeğiniz ile nasıl ilgileniyorsanız kedinizle de öyle ilgilenmelisiniz.Yani kolay değil,bazen zor bile olabiliyor o yüzden sahiplenmeden önce çok iyi düşünüp karar veriniz lütfen.
3-Maddi anlamda hazırlıklı değilseniz bunu göz önünde bulundurun ( veteriner - mama - ilaç- kuaför - kum- vs vs vs )
4-Ben çevrem de sahiplenme arzusu olan arkadaşlarıma çok iyi düşünüp karar vermelerini tavsiye ediyorum çünkü ilerde bıkıp sokağa bırakılan can dostlarını gördüğüm zaman inanın katil olmamak için kendimi zor tutuyorum
bir insan bebeğini nasıl sokağa terk edemezse can dostunu da ölene dek terk etmemeli.

Bunlar kendi fikirlerim olduğu için okuyup bana kızan olursada istemeden kırdığım bir kalp olursa özür dilerim.

Yoenna

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar öncelikle leydi minnoşa katılıyorum ancak ilk defa kedi sahiplenecek ya da kedi tecrübeniz çok yoksa ve bu yüzden daha sakin ve sevecen kedi sahiplenmek istediğinizi düşünüyorsunuz gibi cevap vereceğim. Kedilerin genetik olarak stres hormonları cinsine göre farklı çalışıyor. Mesela Sarman bir kedi sahibi olarak söylemeliyim ki çok stresli kucaktan hoşlanmayan bir kedi. Veteriner ziyaretlerimizde kutuyu açıp “sarmanmış” tepkisini her seferinde görüyorum ve eldivenlerle zor tutuyorlar. Nitekim diğer kedim smokin ve çok stressiz kucak seven sakin bir kedi. Az çok bildi edindiğim Norveç Orman Kedisinin ve Maine Coonların çok sevgi dolu ve sevecen kediler olduğunu biliyorum. Maine Coonlar, birlikte yaşadığı insanlara karşı büyük bir sevgi beslerler. Hatta kucak delisi diyebiliriz. Fakat yalnız kalmaktan da hiç hoşlanmazlar. Eğer kucağı seven bir kedi sahiplenmek istiyorsanız hunu kesinlikle atlamamalısınız. Çünkü kucağı seven kedi ilgi isteyen kedidir, bununla doğru orantılı olarak sizinle sürekli etkileşim halinde olmak isteyecektir. Ekstra ilgi ve alaka gerektirir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Dyge

Hayvansever
Kedi Dostu
Genellikle cinsten cinse değil, kediden kediye değişiyor ancak Scottish foldların çoğu sevilmekten hoşlanmıyor, kendi kafalarına göre yaşamayı seviyorlar. Bir cins tavsiye etmek çok zor ama almayın diyebileceğim bir bu cins var :) Bir kediye ısındıktan sonra sahibine karakteri hakkında soru sorabilir veya geçici aile olmayı deneyebilirsiniz. Sokakta zor durumdan kurtarılan kediler de sahiplerine karşı çok ilgili ve sevgi dolu oluyorlar.
Scottish gerçekten yaklaşmıyor, ama çok güzel 🥰