Hamsterlar Çikolata Yiyebilir Mi?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hamst
WhatsApp Image 2019-12-11 at 1.56.05 PM.jpeg
erların çoğu kaynakta çikolata yememesi gerektiği yazsa dahi hamsterların çikolata tüketmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hamsterlar çikolata yiyebilir yalnızca onlar için sağlıklı bir besin değildir, herhangi bir toksik tepkimeye ise yol açmamaktadır.

Köpekler ve kedilerde toksik tepkimeye yol açan aktif madde Teobromin maddesidir. Teobromin'in 5 farklı memelide metabolik tepkimeler üzerine yapılan deneyler göstermiştir ki hamsterlar Teobromin'e karşı herhangi bir toksik reaksiyon vermemektedir.

Labarotuvar fareleri, sıçanlar ve hamsterların da kullanıldığı bu deneyde yüksek dozda Teobromin'e karşı en fazla hamsterların direnç gösterdiği saptanmıştır.

Kısaca özetlemek gerekirse, çikolatanın fazlası her besinde olduğu üzere hamstera zarar verecektir. Haftada bir kez bir parça çikolata verilmesi herhangi bir soruna yol açmayacaktır.

Merak edenler için makaleleri paylaşabilirim. İşini yalnız para için yapan dolayısıyla doğru bilgiyi değil fazla parayı umursayan kişilerin yazılarına itibar etmeyiniz.

Son düzenleme:

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Yeni bir şey öğrenmiş oldum. Kedi ve köpeklerde şekerli gıdaların sıkıntısını okuduğumdan dolayı çok dikkat etmeye çalışıyorum. Bazen yeşillik alanlarda çöpün dibine belkide çocuklar tarafından iyi niyetle bırakılan yarım gofretleri ya da günlük gezimizde yol üzerinde yerde hayvanlar yesin diye bırakılan bir şeyi görünce alup çöpe atıyorum. oradan buradan izlediğim kadarıyla banamısın demeden yiyorlar bunları.
Bilgi için teşekkür ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Rica ederim. Her zaman en doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyorum.

aydangelenkedi

Hayvansever
Hamster Dostu
İnternette yedirmemem gereken şeyleri araştırırken çikolatayı kara listeye almıştım, Nerden okudum bilmiyorum ama hamsterların şeker hastası olabildiklerini, doğrudan olmasa da uzun vadede sağlık sorunları oluşturabileceğini okumuştum, bu yüzden şekerli şeyler vermekten kaçınıyordum. Siz dışında hiç böyle bir bilgi görmedim. Bu biraz kafamı karıştırdı.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Benim dışımda birçok kaynak var ancak hepsi yabancı sitelere ait ve deneylerle yazılmış makaleler. bu yüzden google üzerinde arattığınızda direkt erişmenizi mümkün kılmıyor. Okumak isterseniz diye buraya linkleri bırakıyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Verdiğiniz çikolatanın gofretli, meyve aromalı ve gereğinden fazla kimyasal içermediğine eminseniz, verebilirsiniz. Bir de içeriğinde tuz olmamasına dikkat etmenizi öneririm.