Hamsterim korkuyor.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ebibug

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba 1 hafta önce hamster sahiplendim en fazla 1 aylık sanıyorum. Kafesine falan alıştı ona zaman verdim korkutmamahmya çalıştım şuan evine alışmış gibi fakat elimle verdiğim hiçbir yemi yemiyor elimi kokluyor ve kaçıyor konuşuyorum sesime alışması için ama çok korkuyor elimi yavaşça uzatsam bile evinin içine kaçıyor çekirdek veriyorum uzatıyorum hiçbir şekilde yemiyor elimden-daha önce de beslemiştim ve 1 hafta içinde elime gelmeye başlamıştı o yüzden bu sefer endişelendim- aşırı korkuyor ne yapabilirim?
Çok mu erken davranıyorum elime almak için çünkü daha önce hamsterım hemen alışmıştı fakat aynı şey bu sefer olmadı elime alırsam kaçmaya çalışır strese girer diye zorlamıyorum.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Hamster konusunda @Gülce hanım çok bilgili diyebilirim. Direkt kendisini etiketliyorum gördüğü zaman size mutlaka yardımcı olacaktır.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Gülce daha iyi yorum yapar tabi ki ama benim gonzalez jack uzun bir süre benimle kaldı ve bu süre boyunca hiçbir zaman ele gelmedi korktu.

Ancak kafesin dışına cıkartıgım zaman elime geliyordu; nedense kafesin içindeyken benden kacıyordu sadece.

Umarım sizinki de alışır :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kafesin dışına çıkarıyor musunuz yoksa yalnız kafeste mi elinize almaya çalışıyorsunuz?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Elinizle değil de hem rahatlıkla kontrol edebileceğiniz hem de onun kendi iradesiyle çıkıp gezebileceği bir alanda dolaştırmanız daha doğru olur. Çevreyi tanıdıktan sonra sizinle daha rahat iletişim kuracağını düşünüyorum. Aynı zamanda uyandığında onunla konuşup dikkatini çekmeye çalışırsanız mutlaka sizi dinleyecektir. :) Bazı hamsterların alışması olabildiğince zor oluyor, bu dönemde kafesine elinizi sokmamaya, istemediği sürece elinize almamaya çok dikkat edin derim. Kafesi ve uyuduğu alan onun güvenli alanı, bu alana devamlı olarak elinizi uzatmanız veya karıştırmanız onu daha çok korkutacaktır. Bu sebeple elinize gelmesi için öncelikle kendi isteğiyle kafes dışına çıkmasını beklemenizi öneririm. :)

ebibug

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Elinizle değil de hem rahatlıkla kontrol edebileceğiniz hem de onun kendi iradesiyle çıkıp gezebileceği bir alanda dolaştırmanız daha doğru olur. Çevreyi tanıdıktan sonra sizinle daha rahat iletişim kuracağını düşünüyorum. Aynı zamanda uyandığında onunla konuşup dikkatini çekmeye çalışırsanız mutlaka sizi dinleyecektir. :) Bazı hamsterların alışması olabildiğince zor oluyor, bu dönemde kafesine elinizi sokmamaya, istemediği sürece elinize almamaya çok dikkat edin derim. Kafesi ve uyuduğu alan onun güvenli alanı, bu alana devamlı olarak elinizi uzatmanız veya karıştırmanız onu daha çok korkutacaktır. Bu sebeple elinize gelmesi için öncelikle kendi isteğiyle kafes dışına çıkmasını beklemenizi öneririm. :)
Temizlik dışında pek elimimi yaklaştırmamaya özen gösteriyorum fakat her sesten korkuyor yatağa koymayı düşündüm ama dediğiniz gibi kendi isteğiyle dışarı çıkması daha doğru geliyor, bakalım:) Yardımınız için teşekkürler.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yavaş yavaş alışır diye düşünüyorum. Kafesi yatağın üzerine konabilecek gibiyse başta kafesi yatağa koyup dışarı çıkması için cesaretlendirebilirsiniz. Benim hamsterım için kullandığım kafes yatak ucumda duruyordu, kendisi de uyanınca yatağa atlayıp küçük bir aradan yere iniyordu. Siz de buna benzer bir imkan tanıyabilirseniz eminim çok mutlu olur. :)

ebibug

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yavaş yavaş alışır diye düşünüyorum. Kafesi yatağın üzerine konabilecek gibiyse başta kafesi yatağa koyup dışarı çıkması için cesaretlendirebilirsiniz. Benim hamsterım için kullandığım kafes yatak ucumda duruyordu, kendisi de uyanınca yatağa atlayıp küçük bir aradan yere iniyordu. Siz de buna benzer bir imkan tanıyabilirseniz eminim çok mutlu olur. :)
Deneyeceğim :)

ebibug

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yavaş yavaş alışır diye düşünüyorum. Kafesi yatağın üzerine konabilecek gibiyse başta kafesi yatağa koyup dışarı çıkması için cesaretlendirebilirsiniz. Benim hamsterım için kullandığım kafes yatak ucumda duruyordu, kendisi de uyanınca yatağa atlayıp küçük bir aradan yere iniyordu. Siz de buna benzer bir imkan tanıyabilirseniz eminim çok mutlu olur.
Anlık bir cesaret geldi sanırım elimde çekirdek uzattigımda aldı çok şaşırdım alışmaya başlıyor gibi:)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sizi tanıdıkça, gördükçe güveni artacaktır. Her gün ilgi göstermeyi ve konuşmayı ihmal etmeyin. :) Umarım yakın zamanda omzunuzda gezecek seviyeye gelir. 😊