Hamsterım elimden kaçıyor.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

nbqw

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Selamlar, başlıktan da anlaşılacağı üzere hamsterım elimden kaçmaya çalışıyor. Türü suriye ve yaklaşık 2 3 ay önce sahiplenmiştim. O zamanlar pek bir bilgim yoktu ve elime almaya henüz hazır değildim fakat sonradan elimi kafesin girişine koydum ve adım atmasını bekledim. Elime geliyordu ama hızlı hareketlerle sanki elimden kurtulmaya çalışıyordu. Her ne zaman elime alsam kaçmaya çalışıyor gibi hissediyorum. İnternette izlediğim videolardaki gibi elimde sabit kalıp yemek yediğini görmeyi çok isterim. Bu arada arkadaşımın hamsterı ile çiftleştirdik ve 8 tane yavru doğurdu. Yavrular şu an 1 aylık ve onların da elime alışıp kaçmamasını istiyorum. Çok daha detaylı anlatmak isterdim fakat çok uzun bir yazı olmasını da istemiyorum. Ne yapmam gerektiği hakkında önerileriniz bekliyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Size alışabileceği, üzerinizde gezip sizi tanıyabileceği bir alanda tanışmanız daha doğru olabilir. Varsa evdeki küvetin içine oturduktan sonra üzerinizde gezmesine izin verebilirsiniz. Bu şekilde hem korkusunu yener hem de size daha kolay alışır. Küvet yoksa kontrollü olarak yatak, koltuk gibi bir yerde de bu çalışmayı yapabilirsiniz. Aynı zamanda elinize yemek koyup elinizle beslemeniz de size alışmasını sağlar.

nbqw

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Size alışabileceği, üzerinizde gezip sizi tanıyabileceği bir alanda tanışmanız daha doğru olabilir. Varsa evdeki küvetin içine oturduktan sonra üzerinizde gezmesine izin verebilirsiniz. Bu şekilde hem korkusunu yener hem de size daha kolay alışır. Küvet yoksa kontrollü olarak yatak, koltuk gibi bir yerde de bu çalışmayı yapabilirsiniz. Aynı zamanda elinize yemek koyup elinizle beslemeniz de size alışmasını sağlar.
Dediğiniz gibi küvet olmadığı için koltuk ve yatakta kontrollü olarak saldım fakat yine bir şekilde cesaret edip koltuktan indi tekrar aldım elime yemek koydum yemeği yanaklarına koydu ve sağa sola koşturmaya devam etti. Yavrular da annesi de elimden yemek yemiyorlar hemen yanaklarına atıyorlar. Annesi neredeyse 3-4 aydır bizde ve daha yavruyken bile yemeği ağzına atıp kaçıyordu şimdi de aynısı yapıyor. Kafesin girişine elimi koyunca mecbur elime iniyor sonra diğer elime sonra tekrar diğer elime alarak elimde kalmasını sağlamaya çalışıyorum. Sanki hemen yere inmek istiyor elimden kurtulmak istiyor. Yavrular ise daha korkak hemen elimden halıya atlıyorlar anne ve babası yine elimde bi süre kalabiliyor. Zamanla alışacaklarını umuyorum. Bu arada anne hamster eskiden tekti yavruları yoktu bu yüzden kafesi kokmuyordu fakat yavrularla birlikte kafesin kokusu evi sarmaya başladı. Artık haftada 1 defa değiştirmeye başladım. Bu kokuyu azaltmak için ne önerebilirsiniz?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Haftada bir yerine her gün değiştirmenizi öneririm. Bir de talaş altına karbonat serperseniz koku daha az yayılacaktır.

Yavrular hareketli olduğu için elde durmak istemiyor olabilir. Zamanla size alışacaklardır ancak devamlı üzerinizde ve çevrede gezmelerine izin vermenizi tavsiye ederim. Çevreye karşı merakları azaldıkça size daha fazla yöneleceklerdir.

nbqw

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Haftada bir yerine her gün değiştirmenizi öneririm. Bir de talaş altına karbonat serperseniz koku daha az yayılacaktır.

Yavrular hareketli olduğu için elde durmak istemiyor olabilir. Zamanla size alışacaklardır ancak devamlı üzerinizde ve çevrede gezmelerine izin vermenizi tavsiye ederim. Çevreye karşı merakları azaldıkça size daha fazla yöneleceklerdir.
Bugün kafesten çıkardım 1-2 saat evi tanımaları için zaten öncesinde de çıkarıyordum bu sefer daha sık çıkarmayı deneyeceğim. Öneriniz için teşekkürler fakat kafesi her gün temizlemenin çok zahmetli olacağını düşünüyorum. Hem sürekli yuvalarını değiştirmenin alışmaları için gereken süreyi uzatabilir ve sakladığı yiyecekleri bulamazlarsa sahiplerine küsebilir diye okumuştum. Ama karbonat serpmeyi deneyeceğim. İlgilendiğiniz ve sorularımı cevapladığınız için teşekkürler.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Rica ederim, daima yardımcı olmaya çalışırım. Hamsterlar genellikle tek bir alana tuvaletlerin yaparlar. Tüm kafesi değil yalnız tuvalet alanını temizlerseniz psikolojileri kötü etkilenmeyecektir. :)