Hamster nasıl alıştırılır?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

V før Vendetta

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Arkadaşım bana benim buna bakacak vaktim yok yem, su, temizlik dışında ilgi gösteremiyorum diyip 1 yaşındaki hamsterını bana teslim etti şuan elimden yem yiyor ama asla elime gelmek istemiyor. Tutmaya çalıştığımda kaçmak için elinden geleni yapıyor ayrıca kaçmak için en ufak fırsatı değerlendiriyor. 1 yaşına gelmiş hamsterın bana alışmasının hiç mi oluru yoktur? Daha önce hiç hamster tarzı bir şey beslemedim, eskiden kedim vardı )sonradan alerjim çıkınca vemek zorunda kaldım) onunla hiçbir sorunumuz yoktu gayet sevdiriyor, oynuyor, gel diyince geliyor falan ama bu hayvanlar öyle değil sanırım. Özetle 1 yaşındaki hamster eğitilir mi eğitilirse nasıl eğitilir?

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba, aramıza hoş geldin :) dostumuza biraz zaman vermeni öneririm. Hamsterların yeni ortamlara ve yeni kişilere alışması biraz zaman alabilir. Henüz genç yaşta olmadığı için eğitimi biraz zor olacak. Ancak, eğitilemez diye birşey yoktur. Biraz zamanla ve sabırla aranızdaki ilişki bağı daha kuvvetli olacaktır. Bu süreç içerisinde beraber oyunlar oynayarak, oyun ödülü verebilirsiniz. Oyun ödülü olarak çekirdek kullanabilirsiniz. Hamsterlar çekirdeği çokça severler.

semih_

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Arkadaşım bana benim buna bakacak vaktim yok yem, su, temizlik dışında ilgi gösteremiyorum diyip 1 yaşındaki hamsterını bana teslim etti şuan elimden yem yiyor ama asla elime gelmek istemiyor. Tutmaya çalıştığımda kaçmak için elinden geleni yapıyor ayrıca kaçmak için en ufak fırsatı değerlendiriyor. 1 yaşına gelmiş hamsterın bana alışmasının hiç mi oluru yoktur? Daha önce hiç hamster tarzı bir şey beslemedim, eskiden kedim vardı )sonradan alerjim çıkınca vemek zorunda kaldım) onunla hiçbir sorunumuz yoktu gayet sevdiriyor, oynuyor, gel diyince geliyor falan ama bu hayvanlar öyle değil sanırım. Özetle 1 yaşındaki hamster eğitilir mi eğitilirse nasıl eğitilir?
Hamsterınıza önce biraz zaman verin ve asla ama asla tutup yakalamaya çalışmayın. Hamsterlar doğal yaşam alanında Kartal, Şahin gibi avcı kuşlar tarafından avlandığı için doğuştan gelen refleksleri nedeniyle sizden kaçmaya çalışacaktır hatta ısırabilir. Önce elinizi içeri sokup yem vermeye falan uğraşmayın. Çünkü kafesler hamsterların güvenli bölgesidir ve oradaki herşeyin kokusunu bilirler. Siz elinizi oraya soktuğunuzda kokunuzu tanımayacak ve doğal olarak tehdit algılayarak ısıracaktır. Benim yaptığım gibi hamsterinizi kafesinden dışarı çıkartarak güvenli bir alanda onunla oyunlar oynayıp ilgilenirseniz sonunda size alışacaktır. Ayrıca bu süreçte sadece elinize almaya çalışmak yerine onunla konuşmaya da çalışın. Çünkü hamsterlar hem kokunuza hemde sesinize alışır. Tanımadığı biri onu sevmeye çalıştığında sizin sesinizi duyduğunda güvenecek ve muhtemelen ona bile bir şey yapmayacaktır.Ancak yeni geldiyse ona 3 gün veya 1 hafta dokunmayın ve yeni alanına alışmasına biraz zaman verin. Size alıştığında aranızdan su sızmayacağına emin olabilirsiniz. :)

Ek bilgi olarak hamsterınız sizi ne kadar görüp duyarsa o kadar kolay alışacaktır. Alıştığını ise davranışlarından anlayabilirsiniz. Sizi gördüğünde korkup ekstra davranışlar göstermek yerine normal yaşantısına devam edip sizi ısırmaya çabalamıyorsa hamsterınız size alışmış demektir.

Son düzenleme: