Hamster Kafes Yapımı (Görsel Anlatım)

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hamsterım için uzun zamandır uğraştığım ve sonunda tasarımını ve yapımının bir kısmını bitirdiğim kafesi kısaca anlatmak istiyorum.
Yaptığım kafesi bu kafesten esinlenerek yaptım:
9963668209714.jpg

Benim için önemli olan enerjisini atabileceği ve vaktini geçirebileceği alan olmasıydı. Bunun için çeşitli oyuncaklar da tasarladım. Kafesleri tavşanlarımın eski kafeslerinden yaptım. Aralıklı oldukları için aralarını demir tel ile daraltmam gerekti.
20190803_182841.jpg

Kafes demirlerinin aşırı eskimiş olması ve küf tutma ihtimalinin yüksek olmasından dolayı demirleri boyamak durumunda kaldım. Bu sırada hızımı alamayarak kafesin dışını da boyamış oldum. Çok da güzel oldu :)
20190824_180757.jpg

Yapacağım kafes 2 ayrı kafesten oluşacağı için geçiş sağlayacak bir parçaya ihtiyacım vardı. Bunu da basit bir pvc boru ile sağladım. Borudan direkt geçmesi zor olacağı için boruyu ikiye bölerek kaydırak hâline getirdim. Hem eğlenceli hem de kullanışlı bir geçit oldu :)
20190824_180815.jpg

Kafesin üstü yaşam alanı, altı kum havuzu olacak şekilde tasarlandı. Altta kazınma ve yiyecekleri gömme ihtiyacını karşılayabilecek üstte ise enerjisini atabileceği 2 adet çark, 1 adet saklanma bölgesi, 1 adet oyuncak (tahterevalli) 1 adet mama kabı ve 1 adet suluk bulunuyor. İlerleyen vakitlerde kafesin 3. katını da yapacağım ancak şimdilik beklemeye aldık. Kendi tasarladığım kafes sayesinde, hazır kafeslere yüzlerce lira harcamadım aynı zamanda hazır kafeslerden çok daha geniş bir alana sahip oldum. Bu zamana kafese alışkın olmasa da bu kafes sayesinde kafes hayatına biraz olsun alışmasını amaçlıyorum. Amacım özgürlüğünü kısıtlamak değil vaktim olmadığı vakitlerde de mutlu bir şekilde gezip dolaşabilmesiydi. Bu kafes ile amacıma ulaştığımı düşünüyorum. Kafese koyacağım kumu sterilize ettiğimden henüz içini doldurma fırsatım olmadı. Umarım beğenirsiniz :)
20190825_001015.jpg

Nessoprano

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bu güzel kafes fikri için teşekkürler. Hamsterıma daha geniş alan sunmam gerektiğini anladım.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu