Hamster Kafes Temizliği

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hamster beslemenin en zor yanlarından birisi o kafesi temizlemektir. Her yerden mama toplamak zorunda kalırsınız. Devamlı eşelendikleri için her yer kum ve talaş oluyor. Kemirilmiş oyuncakları atıp yenisini koyması da ayrı :)
20190909_015246.jpg

Başta üst kafesteki talaşı tamamen çıkarıyorum. Üst kata çişini ve kakasını yapmadığı için çok sık değiştirme ihtiyacım olmuyor.

Daha
20190908_230238.jpg
sonra alt kafese indirdiği talaşları ve ipleri temizliyorum. Genellikle tuvaletini de alt kattaki talaşlara yapmış oluyor. Böylece düzenli olarak kum değiştirmeme gerek kalmıyor. Kuma kakaları dağıldığından kakalarını toplayıp hem üst hem alt katı sirkeli su ile dezenfekte ediyorum. Daha sonra kafes tabanlarını ıslak mendil ile silip tozunu aldırıyorum.

20190909_020052.jpg

Tabanları da sildikten sonra lavanta kokulu içeriğinde sirke bulunan dezenfektanla tekrar temizliyorum. Kumunu bir saat dışarıda havalandırdıktan sonra sirkenin kokusunun kumda kalma ihtimaline karşı son kez görseldeki şişe yardımıyla su püskürtüyorum. Ayda bir kez dezenfektan ve duş jeliyle tamamen yıkıyorum.

Kumlar kuruduktan sonra yaklaşık bir poşet talaşı kafese yayıyorum. Rahatça kazınabilmesi ve talaşı istediği bölgeye taşıması için bolca koyuyorum.

20190909_024028.jpg

Talaşı da koyduktan sonra oyuncaklarını yeniden yerlerine diziyorum. Kafes içerisinde bir tahterevalli, bir çadır, bir ev, bir kemirme taşı, bir çark, bir kemirilebilir odundan mama kabı, suluk bir de yeşillikleri koymak için bir kap var. Alt katında ise yalnızca bir adet tünel var. Alt kata kaydırak yardımı ile iniyor. Üst katta fazla gezmediğinden alandan kısıp oyuncak sayısını arrtırmaya çalışıyorum. Kafesini yalnızca gündüzleri ve uyanık olduğu vakitlerin birkaç saatinde kullanıyor. Kalan vakitlerde serbest şekilde odada gezinebiliyor.