Hamster Bakımı Nasıl Olur? Ne Yerler?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Selam herkese, uzun zamandır aklımda olan kemirgenlerden bu ara tek aklımdaki hamster diyebilirim.

hamster sahiplenmek istiyorum fakat aklımda birkaç soru işareti var, başlıktan da anlayacağınız üzere hamsterların bakımları nasıl oluyor? ne yerler? ne içerler? daha önce tecrübe sahibi olan kişiler var ise yardımcı olmalarını rica ediyorum. bunların yanı sıra çok ağır kokusu oluyor mu? ailemle yaşadığım için bencillik etmem söz konusu olamaz bu nedenle ailemi rahatsız edebilecek herhangi bir rahatsızlıkta bulunur mu?

neto

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, ben iki adet hamster beslemiştim. Öncelikle çok şirin ve dost canlısı hayvanlar. Kafesiyle beraber alırken, su kabı, yemliği ve yemini vs hepsini almıştım. Yem olarak günlük hayattaki yediğimiz şeylerde vardı. Çekirdek gibi. Tam hatırlayamadım şuan. Bizimki makarna, elma ve özellikle kaşar peyniri çok seviyordu. Yanaklarında keseleri var. Sanki önünden alacakmışız gibi hepsini oraya saklardı. :) Genelde geceleri aktif oluyorlar. Gece kafesinden kaçtığı çok oldu. Evin bir köşesine saklanıyor bazen bir, iki gün bulamadığımız oluyordu. Koku yapıyor ister istemez. Ancak öyle tavşan gibi ağır bir kokusu yok. Kafesini rutin olarak temizlerseniz sıkıntı çıkmaz. Ve olabildiği kadar büyük kafesi olması lazım. Kafesinde koşabileceği çarkı kesinlikle olmazsa olması. Çünkü dediğim gibi çok hareketli hayvanlar enerjilerini atmaları lazım. Pek ısırmazlar saldırgan değiller. Isırsa da çok zararı dokunmaz. Elime alıp seviyordum, oyunlar oynuyordum. Ama bana soracak olursanız kişisel fikrim hamster değilde Guinea Pig sahiplenmeniz.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
@neto bilgilendirme için çok teşekkür ederim guinea pigler muhteşem tatlılar onları da kesinlikle araştıracağım. hamster lisede bir arkadaşım besliyordu, ilk başlarda çok fazla övdü, o kadar severek anlatıyordu ki daha sonraları bıktı sanırım adını dahi ağzına almıyordu dürüst olmam gerekirse bende arkadaşım gibi olmak istemiyorum. olamam da hiç dostluğundan bıkmayacağım konusunda guinea pig mi önerirsiniz? yoksa hamster mı dersiniz? eğer guinea pig derseniz oraya açacağım bir konu :)

neto

Hayvansever
Kedi Dostu
@neto bilgilendirme için çok teşekkür ederim guinea pigler muhteşem tatlılar onları da kesinlikle araştıracağım. hamster lisede bir arkadaşım besliyordu, ilk başlarda çok fazla övdü, o kadar severek anlatıyordu ki daha sonraları bıktı sanırım adını dahi ağzına almıyordu dürüst olmam gerekirse bende arkadaşım gibi olmak istemiyorum. olamam da hiç dostluğundan bıkmayacağım konusunda guinea pig mi önerirsiniz? yoksa hamster mı dersiniz? eğer guinea pig derseniz oraya açacağım bir konu :)

Guinea pig çok hoşuma gidiyor ancak besleme fırsatım olmadı. Onun için bir şey demem yanlış yönlendirmeye yok açabilir. Siz ikisi arasında araştırma yapın kendine daha yakın olanı sahiplenirsiniz. Karakter farkı da oluyor ve pig hamsterlardan çok daha büyük.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@neto bende baktım da cidden bayağı büyükler, ama çok güzel hayvanlar bende bayılıyorum Guinea Pig'lere, @Gizem hanım benimde tavsiyem kesinlikle Guinea Pig'lerden yanadır yine de siz bilirsiniz tabii :)

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Bende 2 adet gonzales vardı. Biri dişi biri erkek olduğu için ve çiftleştirmek istemediğim için iki büyük kafes almıştım. Bayağı oluyor bakalı ama talaş alıyorsunuz kafesin altına çam kokulu olanları bayağı güzel kokuyu hapsediyor. Büyük kafes alırsanız içinde evi, çarkı, suluğu ve boruları rahat yerleştirirsiniz. Yemleri satılıyor içinde karışık bir şeyler oluyordu. Bakımı kolay. Ele gonzales cinsi daha zor alışıyordu. Dişlerlerse azcık acıtabiliyor ama çok sevimliler. Kafesin tellerinin yatay olmasına özen gösterin ki tırmanabilsinler. Evin içini talaşla doldurup içinde uyurlar ya da kendilerini gömerler. Bu arada bacaklarını sıkıştıracakları bir şeyler olmamasına dikkat edin çünkü bizimki geceden bacağını hiç aklımıza gelmeyecek bir yere evinin çatısına sıkıştırmış ve kurtaramamış maalesef bacağı kesilmek zorunda kaldı. Çarkta döndüğünde çok gürültü çıkarabiliyorlar. Odanıza koyarsanız pek kimseyi rahatsız etmemiş olursunuz. Talaş değişimini sık yaparsanız koku sorunu da olmaz.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Gizem hanım, 2 tane Gonzales beslemiş biri olarak kesinlikle tavsiye ederim. O kadar tatlılar ki, ben cebine koyup evde gezdiriyordum. Omuzumda falan takılıyordu. Kafesinin Tina kesinlikle talaş alın ama fare için olanlardan. Yemeklerini yanaklarındaki keselere doldurup talasa gömerler. Sonra yerler. Bizimki peynir, sütlaç, tere, muzu falan baya severek yerdi. Ama ömürleri 1-2 sene oluyor.
Biz devasa bir kafes almıştık, içinde baya oyuncağı vardı. Geceleri sürekli uyanık olurlar, gündüzleri uyurlar. İlgilenmezseniz depresyona giren hayvanlar maalesef ki. Ve grip falan olursanız kesinlikle yaklaşmayın. Atlatamiyorlar çünkü :(

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Guineapig ve hamsterlar hakkında yazılarım çok yakında yayında olacak okuyarak kendiniz de karar verebilirsiniz :)