Hamile Tavşan Bakımı ve Çiftleşme Süreci

socrabbit

Moderatör
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
272
Tepkime puanı
217
Puanları
43
Konum
Eskişehir
20170816_152416_HDR.jpg
Tavşanlarda çiftleşme ne zaman gerçekleşmelidir?

Tavşanlar doğduktan 3 ay sonra ergenlik dönemine girmeye başlarlar. Ergenlik dönemleri 6. ayda sona erer ve vücutları yavru almaya hazır hâle gelir ancak bu tavşanın çiftleşmeye uygun olduğu anlamına gelmemektedir. Çiftleşme için yavruluktan tamamen çıkmaları ve birinci yaşını doldurmaları beklenmelidir. 4. aydan itibaren tavşanlar hamile kalabilirler. Erken yaşta doğum yavruların ölü veya sakat doğmasına yol açabilir. Erken yaşta doğum yapan tavşan yavrularına bakmayı reddedebilir, yiyebilir veya ölüme terk edebilir.IMG-20170618-WA0028.jpeg
Çiftleşme nasıl bir ortamda gerçekleşmelidir?

Çiftleşecek tavşanlar geniş ve ferah bir ortamda bulunmalıdır. Tavşanlar kesinlikle çiftleşmeye zorlanmamalıdır (kuyruk bağlama yöntemi, dişiyi sabit tutarak çiftleştirme yöntemi vs.) Çiftleşme süreci boyunca tavşanlarla etkileşime geçilmemelidir.

Çiftleşme süreci nasıl ilerlemektedir?
Çiftleşecek tavşanlar aynı odaya konulduktan sonra birbirlerini koklayarak tanımaya çalışırlar. Çiftleşme öncesinde kavgalar görülmesi oldukça normaldir. Kavga etmeleri normal olsa dahi canlıların birbirine zarar verme aşamasına gelmesine izin verilmemelidir bu nedenle odada bir kişinin bulunması ve gerektiğinde müdahelede bulunması gerekebilir. Birbirini tanıyan iki tavşan kavga etmeyecek ve daha rahat çiftleşecektir. Erkek tavşan dişi tavşanın üstüne çıkmasıyla çiftleşme başlar ve 5 dakikadan kısa süre içerisinde çiftleşme erkeğin yana devrilerek uzanması şeklinde son bulur.


Dişi tavşanın hamile olduğu nasıl anlaşılır?
20180727_141920.jpg

Erkek tavşan dişiyle yeniden çiftleşmek istemiyorsa, dişi tavşanın karnında şişlik varsa hamile olduğunu söyleyebiliriz. Dişi tavşanın yanına yeniden aynı erkeğin konulması kesin ve erken tespit edilebilir bir yöntemdir.

Hamilelik süreci ne kadar sürer?
Bir tavşanın hamilelik süreci ortalama 4 haftadır. Hamilelikte beşinci haftayı geçiren tavşanların veteriner tarafından doğurtulması gerekmektedir.

Doğum sırasında ve sonrasında kanama normal midir?
Evet, doğum öncesi ve sonrasında gelen kanama normaldir. İnsanların doğumu ile tavşanların doğumu oldukça benzerdir.

20180725_155024.jpg

Bir doğumda ortalama kaç yavru doğmaktadır?
Annenin tecrübe ve yaşına bağlı olarak yavru sayısı ortalama 4 ile 8 arası değişebilmektedir. Bir kerede alınabilecek maksimum yavru sayısı anne tavşanın sekiz memesi olduğundan genellikle sekizi geçmez.

Doğum sonrası doğan bebeklere dokunulmalı mıdır?
Doğum sonrası annenin yapmış olduğu yuvaya dokunmak veya yavruları ele almak annenin reddetmesine yol açabileceğinden bebeklere dokunulmamalıdır. Bebekler tüylenip dışarı çıkmaya başlayana kadar yavruları ele almak sakıncalı olacaktır.


Anne tavşan yavrularıyla ilgilenir mi?
Tavşanlar devamlı üreyen canlılar olduklarından yavrularını koruma eğiliminde bulunmazlar. Doğum sonrası ilk iki haf
WhatsApp Image 2019-03-22 at 12.22.15 AM.jpeg
ta boyunca anne tavşan yavruların yanına ortalama 3 kez yalnızca emzirmek ve çevre kontrolü için gider. Anne tavşan yavrularını korumak için ek çaba sarf etmek istemeyeceğinden yavruların yerinin bilinmesini istemez bu nedenle ilgisiz bir ebeveyn görüntüsü verir. Gün içerisinde baba tavşanın yavrular ve yuva ile daha çok ilgilendiğine tanıklık edebilirsiniz.

Doğum sonrası yavruların anneden ayrılma süresi ne kadardır?
Doğum sonrasında yavrular 40-45 günlük olana kadar anneden ayrılmamalıdır. Yavruların sütten kesilme süresi 30-50 gün arası değişebilmektedir. Bazı tavşanların 3 aya kadar yavrularına süt verdiği gözlemlenmiştir. Yavrular 30 günlükken sütten kesilseler bile anne ve babayı izleyerek eğitimlerini almaya devam ederler. Gözlem ve öğrenme yeteneği yüksek bu canlılar, tuvalet eğitimlerini ve çeşitli komutları ebeveynlerini (yetişkin bireyleri) izleyerek öğrenebilirler.

Yavrularını emzirmeyi bırakan tavşan ne kadar süre sonra çiftleşebilir?
Yavrularını emzirmeyi bırakan anne en az 3 ay yeniden çiftleştirilmemelidir. 3 ayın sonunda bedeni yeniden çiftleşmeye ve hamileliğe uygun hâle gelecektir.


@Gizem tarafından yazılmış yazı düzenlemeye alınarak hazırlanmıştır.
 
Son düzenleme:

Tevfik

Yönetici
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
1,006
Tepkime puanı
707
Puanları
113
Konum
Kayseri
Çok güzel bir yazı hazırlamışsın @socrabbit eline, emeğine sağlık. Tavşanlar, mamalar, kediler ve köpekler konusunda fazla bilgiye sahip olduğunu biliyorum ve bu senin son zamanlarının olması da beni ayrıca üzmüyor değil.
 

Begüm

Kullanıcı
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
236
Tepkime puanı
108
Puanları
43
Konum
Yurtdışı
Tavşan besleyenler için muhteşem bilgiler var, çok güzel bir makale olmuş güzel insan:love:(y)
 

socrabbit

Moderatör
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
272
Tepkime puanı
217
Puanları
43
Konum
Eskişehir
Çok güzel bir yazı hazırlamışsın @socrabbit eline, emeğine sağlık. Tavşanlar, mamalar, kediler ve köpekler konusunda fazla bilgiye sahip olduğunu biliyorum ve bu senin son zamanlarının olması da beni ayrıca üzmüyor değil.
Gidişim kalıcı değil geçici olacak. Dönüşte daha kaliteli işler çıkaracağım :)