Hamile Kedi Doğum

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, kedimin ilk gebeliği ve bu konuda maalesef tecrübesizim. Youtube üzerinden bilgi edinmeye çalışıyorum. Doğum süreciyle ilgili faydalı olacağını düşündüğünüz şeyleri paylaşırsanız çok sevinirim. Nasıl bir hazırlık yapmamız gerekiyor? Doğum için bir kutu hazırladık. Rahat etmesi için ayrıca bir battaniye serdik. Bize ihtiyaç duyması halinde neler yapmalıyız? Elimizin altında neler bulundurmalıyız?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar, öncelikle bunun heyecanını yaşamanız çok güzel bir duygu umarım birçok üyemiz böyle bir duyguyu tadar...

Açıkçası evimde kedi bakamıyorum (annemin aşırı rahatsızlığından dolayı) garajımda doğum yapan kedilerin bir'e bir doğumlarına denk gelmedim fakat doğum yaptıktan sonra onlara özel mamalar ve yiyecekler hazırlamaya çalışıyorum. Yavruların gelişmesi ve sağlıklı büyümeleri açısından.

Ali

Hayvansever
Kopek Dostu
İlk zamanlarda kendisi bakmaya çalışacaktır.
Kendisinin bakmaması durumları için şırınga bulundurabilirsiniz.
Bu hususta yapılan en büyük yanlışlar; yeni doğmuş kedinin beslenmesi, tuvaletinin yaptırılması, rahat bırakılmayıp fazla oynanması.
Peçete vs. yardımıyla nasıl tuvaletini yaptıracağınızı, besleyeceğinizi biraz araştırın. Birde kendilerini toplayana kadar rahatlarını bozup irdelemeyin.

destanhbf

Hayvansever
Merhaba, kedimin ilk gebeliği ve bu konuda maalesef tecrübesizim. Youtube üzerinden bilgi edinmeye çalışıyorum. Doğum süreciyle ilgili faydalı olacağını düşündüğünüz şeyleri paylaşırsanız çok sevinirim. Nasıl bir hazırlık yapmamız gerekiyor? Doğum için bir kutu hazırladık. Rahat etmesi için ayrıca bir battaniye serdik. Bize ihtiyaç duyması halinde neler yapmalıyız? Elimizin altında neler bulundurmalıyız?
merhaba bununla alakalı her konuda yardımcı olabilirim. sokaktan sahiplendiğim aşırı yaşlı bir kedim var. onun son doğumu benim evimde oldu. zaten hamile ve doğumu yakın diye sahiplendim. yavrular doğunca onları sütten kesildiğinde sahiplendirip anne kediyi de kısırlaştırıp sahiplendirecektim. lakin bebekler de anne de bende kaldı. çok sevdim bağlandım ve bırakamadım onları :D doğum yakşaltıkça kediniz kendisine yer arayacaktır. dolap içlerine kanepe arkalarına yatak altlarına kısacası kendisinin güvende ve gizli hissettiği her yere bakacaktır. bende bir oda içerisinde anne kedinin en çok yattığı en çok vakit geçirdiği yerlere kutular koydum yerler yaptım rahat doğursun diye. sonuç ne oldu dersiniz. :D geldi benim yatağıma doğurdu :) o nedenle lafın özeti onlar nereye isterse oraya doğum yapıyorlar. bebeklerimiz şimdi 11 aylık oldular. doğumun başladığı ve bittiği ana kadar takipteydim. kasılmaları anne kedinin durumu doğumdan sonra ki yapılacaklar vs. her konuda tecrübe edindik çok şükür. tabi ki de kedi doğum videoları izleyin. ama heyecan olduğu için bir başka oluyor o an. sakin olacak ses çıkarıp anne kediyi ürkütmeyeceksiniz. anne kedinin ilk doğumu değilse rahat bir şekilde doğumunu yapıyor. tecrübeli oluyorlar. ama ilk doğumu olacaksa orada başında bulunup sessizce bekleyip takip edeceksiniz. uzun yazacağım. şimdiden bilginiz olsun. doğumun olacağı gün yaklaştıkça anne kedi yemesi sık ve az olmaya başlıyor. son gün çok fazla tuvalete çıkıyor. anlayacağınız bağırsaklarını boşaltıyor diyebiliriz. hayvan doğuma hazırlık yapıyor. sonra çok sevgi isterler sizin yanınızda yatmak ister. siz olmadan tedirgin olurlar. doğum başladığını da hayvanın suyunun gelmesinden anlayabilirsiniz. suyu geldiğinde nerede geldiyse o köşede doğum yapacak demektir. bu nedenle hazırladığınız kutuyu ona doğru koyun ve üstüne ince bir tülbent yada eski tül perde parçası kapatabilirsiniz. rahatsız olmaması için. ama sessiz olsun ve dinleyin biraz sancıları olunca kasılacak ve mızırdanacak. ama en nihayetinde bebek doğunda şapır şapır sesler gelince anla ki yavru doğdu onu yalıyor kurutuyor. çok dikkat et olur da yavrunun bulunduğu keseyi anne kedi açamaz ise. önünde 1 dk süre var sen açacaksın o keseyi. parmakların ile ip koparır gibi hafifçe asılıp yavruyu içinden çıkaracaksın. kedi kendi kedin ise sana sıkıntı çıkarmaz zaten. beklersen yavru nefes alamaz ve ölür. çünkü göbek bağı anneden ayrılıyor doğduğu anda. anne keseyi açmazsa sen açıp bebeği çıkarıp anne kedinin önüne koyacaksın. anne onu yalayacak ve kurutacak. eğer yapmazsa. bir havlu ile bebek kedinin tüylerini hafifçe kurula ve sen yalayıp kurutmaya çalış. bu cümlem şaka değil dalga da geçmiyorum. evet bebeğin kan dolaşımı rahat olması hareketlenmesi için gerekli bir durum bu. sonra devamında anne kedi bebek doğunca kendisi diyelim ki keseyi açıp yavruyu çıkardı. keseyi ve göbek bağını yemeye başlar. belli bir yerde de göbek bağını koparır . ama anne acemi ve ilk doğumu olacaksa bunu yapmayabilir. veya yemek yediyse aç olmayabilir. yemeyebilir. 2. ve 3. bebek doğarsa ve doğduğunda halen yemediyse ki sen o doğumları da takip edeceksin aynı şekilde. bebekler hareketlenip anneyi emmeye aranmaya başlıyorlar. o esnada bir sağ bir sol derken göbek bağı bebeklerin boynuna eline koluna dolanıyor. ki boğulup ölme oranları da bu şekilde çok fazla. o nedenle anne kedinin koparmadığı göbek bağını göbeğin 3-4 santim uzağından aynı doğum kesesini açmak için tarif ettiğim şekilde koparacaksın ki bebekler birbirine zarar vermesin. kopardığın parçaları atma anne kediye yakın yere koy o acıktığında yiyecektir. hayvanların doğasında arkalarında ki düşmanlarına iz bırakmama isteği vardır. o nedenle onları yemeleri gerekir. o onların genlerinde var. aynı tuvalet yapıp üstünü kapatmaları gibi düşün. arkalarında iz bırakmak istemezler. annenin doğumlarını takip et. arada karnına ürkütmeden bak doğuma hazır gelecek bebek var mı elinle kontrol et. karnın alt kısmında ki kanala bebekler sırayla geldiği için anlayabilirsin yavru var mı yok mu diye. doğum bazen uzun sürebilir. 3-4 saatte de bitebilir. 1 gün den fazla da sürebilir. başından sonuna kadar doğumu takip et. olur da anne kedide bir sorun olur doğum da yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hissedersin işte o zaman direk veterinerin ile iletişim kur. inşallah hayırlısı ile bebekleriniz doğar ve tüyleri kadar ömürleri olur. ben yaşadığım tecrübelerimi anlatırken hiç yorulmadan ve sıkılmadan size yazdım ve anlattım. umarım siz de okurken sıkılmadan okursunuz ve işinize yarar bu bilgiler. bunların dışında kafanıza takılan her soruyu her konuyu sorabilirsiniz. bildiğim her konuda yardım edeceğimden endişeniz olmasın. hayırlı geceler. :)

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok teşekkür ederim bilgiler için. Zevkle okudum benim merak ettiğim bebek sıkışırsa anneye yardımcı olmak için çekmeli miyiz? Birinde okudum o da her gelen bebeğin zarını yırtıp kurulayıp polara sarıp kenara kaldırmış ki anne bebekle ilgilenirken ıkınmayı bırakabiliyormuş böyle yaptığı için anne doğuma odaklanıp 1 saat içinde tüm yavruları doğurmuş. Böyle bir şey yapsam mı diye düşündüm onun işini kolaylaştırmam açısından. Bir de göbek kordonu elle kopan bir şey mi bir makasla kesilebilir mi kimi videolarda bağlıyorlar iple gerek var mı acaba bağlanmasına?

destanhbf

Hayvansever
öncelikle evet göbek bağı elle kopacak esneklikte. ayrıca iple bağlamana da gerek yoktur. dikkat etmek gereken nokta. karna yakın olmasın 3-4 santim uzağından koparmaya çalış. makas varsa makasla da kesebilirsin. ama dikkat et bebeklere zarar gelmesin. ayrıca karna çekme itme hareketleri yapmana gerek yok. kasılma başladıktan sonra doğum bir şekilde oluyor zaten.