Guinea Pig Temizliği Nasıl Yapılır?

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen Gine domuzları, aslında bakımları oldukça kolay canlılardır. Çocuklarla ve yetişkinlerle oldukça iyi anlaştıkları bilinir. Ayrıca diğer evcil hayvanlara da kısa sürede uyum sağlayabilirler. Belli bir rutin izleyerek bakım gereksinimlerini minimum düzeyde tutabilirsiniz. Guinea Pig temizliği ise hayvanın vücut temizliği ve kafes temizliği olmak üzere ikiye ayrılacaktır.Guinea Pig Vücut Temizliği
Banyo ihtiyacını önlemek için kobayınızı düzenli olarak fırçalayın. Gine domuzları genellikle kendilerini zaten temiz tutarlar. Kısa tüylü olan bir kobay kuru bir bezle silinebilir ve haftada birkaç kez hafifçe fırçalanabilir. Uzun tüylü Gine domuzları ise her gün hafifçe fırçalanmalıdır.

Banyo yaptırmadan önce odayı ısıtın. Gine domuzunuzun cildinde mantar sorunu varsa, banyoya sık sık ihtiyacı olabilir. Ancak hayvanın üşümemesi çok önemlidir. Evcil hayvanınızı yıkayacağınız odadaki ısıyı yükseltin. Ayrıca klimayı ve tüm fanları kapatın.

Özel küçük hayvan şampuanı kullanın. Hangi tür şampuanın daha iyi olduğunu görmek için veterinerinize danışın. İnsanlar için uygun şampuan veya köpekler için formüle edilmiş ürünler kullanmayın. Tavşan şampuanı kullanmak için Guinea Pigler için genellikle güvenlidir. Bir cilt problemi mevcutsa, ilaçlı bir şampuana da ihtiyacınız olabilir.

Guinea Pig Temizliği Nasıl Yapılır.png


Kobayınızı yıkamak için sıcak değil ılık su kullanın. Tüm şampuanı durulamaya dikkat ederek hayvanı hızlıca yıkayın. Sıcak bir havluya sarın ve vücudunun büyük bir çoğunluğu kuruyana kadar hafifçe ovalayın. Tamamen kuruyuncaya dek sıcak bir odada tutun. Tamamıyla kurumadan kafesine almayın.

Fön makinesini kullanacaksanız çok dikkatli olun. Çok gerekli değilse saç kurutma makinesi kullanmayın. Öncelikle bu, kobayınızın hassas cildini yakabilir. İkincisi, onu korkutabilir. Odayı yeterince sıcak hale getiremiyorsanız, kurutma bir seçenek olabilir, ancak risklerin farkında olun.

Guinea Piginizin tırnaklarını gerektiği gibi kısaltın. Tırnaklarının çok fazla uzamasına izin vermeyin. Kan damarlarını kesmekten kaçınmak için hayvanlar için özel olarak üretilmiş tırnak makası kullanın.

Guinea Pig Kafesi Nasıl Temizlenir?
Her gün kafesi temizleyin. Kirli otları dışarı atın. Guinea Piglerin dışkıladığı alanlara özellikle dikkat edin. O kısımlardaki otu tamamen değiştirin.

Gine domuzunuzun su şişesini ve yiyecek kabını günlük olarak yıkayın. Eski yiyecekleri boşaltın ve suyu değiştirin. Yenmeyen yiyecek artıklar bakteri üremesine sebep olabilir.

Her hafta kafesi derinlemesine temizleyin. Guinea Piginizin tüm saman ve aksesuarlarını kafesten çıkarın. Kafesi silmek için seyreltilmiş beyaz sirke ile nemlendirilmiş bir bez kullanın. Kalıntı veya idrar kokusunu gidermek için tepsiyi fırçalayın. Sade su ile durulayın. Temiz yeni saman ile aksesuar ve oyuncakları eklemeden önce kafesin tamamen kurumasını sağlayın.

Ayrıca ilginizi çekebilir: