Guinea Pig Özellikleri

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Guinea Pig evcilleştirilmiş bir kemirgen türü (Cavia porcellus) olarak kobay adıyla da anılmaktadır. Başlangıçta Güney Amerika'ya özgü olarak ortaya çıkmışlardır. Bununla birlikte, binlerce yıldır evcil hayvan olarak popüler hale gelmişlerdir. Vahşi doğada artık mevcut değildir.

İnkalar, Gine domuzlarını 3000 yıldan daha önce evcilleştirmiştir. İnkalar zamanında bu hayvanları yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak ya da evcil hayvan olarak beslemek için yetiştirmişlerdir. Ayrıca gine domuzlarını tanrılarına kurban ettikleri de bilinmektedir. Seçici üreme, tüy rengi, desenleri ve dokusunun yanı sıra lezzetlerinde de değişikliklere neden olmuştur. 16. yüzyılın sonlarında İspanyollar Guinea Pigleri Güney Amerika'dan Avrupa'ya götürdüler. Sonrasında tür Elizabeth devri toplumları arasında popüler evcil bir evcil hayvan oldu.

Guinea Pig – Gine Domuzu Adı Nereden Gelmektedir?
Gine domuzu adının nereden geldiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bazı tarihçiler kavrulmuş etin Avrupalılara emziren domuzları hatırlattığını düşünmektedir. Gine domuzlarının çıkarttıkları gıcırtı sesleri sahip oldukları adı almaları için ilham kaynağı olmuş olabilir. Bazı araştırmacılar hayvanların Avrupa pazarına taşındığı limanların da isim kaynağı olabileceğini düşünmektedir. Batı Afrika'da Gine ve Güney Amerika'da Guiana adlı limanlar bulunmaktadır.

Guinea Pig Özellikleri.jpg


Küçük tüylü hayvanlar diğer dillerde de kimlik krizleri yaşamaktadır. Almanlar bu hayvanlara küçük deniz domuzları anlamına gelen Meerschweinchen demektedir. Fransızlar Barbary tavşanlar anlamına gelen Barins de Barbarie ile anmayı tercih eder. Portekiz'de Porchitas da Hindistan (Hindistan'dan gelmiş küçük domuzlar) denir. Türün Cavia porcellus olan Latince adı bile küçük domuz demektir.

Boyut ve Görünüm
Guinea Pig, 700 ila 1100 gram ağırlığında kuyruksuz kemirgendir. Silindir şeklindeki kompakt gövdeleri 20 ila 25 cm uzunluğa sahiptir. Kulakları küçük ve taç yaprağı şeklindedir. Gözleri başının kenarlarına doğru konumlanmıştır. Üçgen ve küçük ağızlarında 20 diş bulunur. Diğer kemirgenlerde olduğu gibi, gine domuzlarının da dişleri sürekli büyümeye devam eder. Gine domuzları dişlerinin durmadan büyümesini önlemek için sürekli çiğnemek veya kemirmek zorundadır.

Yaygın olarak tanınan 10 kobay türü veya cinsi vardır:
  • Amerikan (Hollanda)
  • Abessinian
  • Peruvian
  • Silkie
  • Teddy
  • Texel
  • Beyaz Crested
  • Himalayan
  • Rex
  • Skinny
Bu cinsler tüy rengi, tüy dokusu, tüylerin parlaklığı ve tüylerin renk desenlerindeki farklılıklar ile karakterizedir.

Gine Domuzu Yetişme Ortamı
Gine domuzları evcilleştirildikleri için artık vahşi doğada bulunmazlar. Yine de özellikle Güney Amerika’da dağlık alanlarda, ormanlarda, gür bitki örtüsüne sahip yerlerde yaşadıkları keşfedilmiştir. Ayrıca Venezuela, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Bolivya, Guyana, Uruguay, Kuzey Arjantin ve Paraguay’da da bulunurlar. Brezilya'daki 25 dönümlük bir ada olan Moleques Island do Sul'da Moleques do Sul Gine domuzu gözle görülebilir. Ayrıca kuzey Şili'den Peru ve kuzeybatı Arjantin’e kadar uzanan yerde Montane Gine domuzu yaşamayı sürdürmektedir.
 
Son düzenleme:


Tevfik

Yönetici
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
1,728
Tepkime puanı
1,241
Puanları
113
Konum
Türkiye
Sanki jumbo muhabbet kuşu ile hamster çiftleşmiş böyle bir canlı oluşmuş gibi :)

Göz çevrelerini benim muhabbet kuşuma benzetiyorum guinea piglerin :)