Guinea Pig Bakımı Nasıl Yapılır?

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Gine domuzları, popülaritesi artmakta olan dayanıklı, eğlenceli, bakımı kolay evcil hayvanlardır. Çocuklarla çok iyi anlaşan bu kobaylar çok fazla özel bakım gerektirmez. Yine de, herhangi bir evcil hayvan besliyorsanız onları nasıl sağlıklı ve mutlu tutacağınızı bilmek önemlidir. Guinea Pig bakımı zorlu olmasa da atlanmaması gereken püf noktaları içermektedir.

Bir Guinea Pig Beslemeye Başlamak
Öncelikle Guinea Pig için doğru bir kafes seçin. Gine domuzunuz bebekse şu anda çok küçük olsa da, zamanla biraz daha büyüyecektir. Küçük hayvanlar için petshoplarda satılan kafesler evcil hayvanınız için yeterince büyük değildir. Minimum 25 cm genişliğinde ve 25 cm derinliğinde bir kafes seçmeniz gerekmektedir. Bu, yavru bir Guinea Pig için başlangıçta gözünüze çok büyük görünebilir, ancak hayvan büyüdükçe ideal bir yaşam alanı sunacaktır. Eğer iki kobay besliyorsanız, kafes genişliği %50 daha büyük olmalıdır.

Not: iki tane besleyecekseniz de aynı cinsiyet seçmeniz önerilir. Gine domuzları genelde 1 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşırlar. Dolayısıyla dişi ve erkekler bir arada beslendiklerinde kısa sürede çok sayıda yavrunuz olabilir.

Guina Pig Bakımı Nasıl Yapılır.jpg


Kafesin tel alt kısmı varsa bir tepsi alın. Evcil hayvanınızın kafesinin bir tel tabana sahip olması rahatsız edicidir. Bu nedenle tüm tabanı kaplayan bir tepsi alın. Bu, ayrıca temizlemeyi de kolaylaştıracaktır.

Kafes malzemeleri satın alın. Yeni evcil hayvanınız için bir mama kabı, bir su şişesi ve oyuncaklar sağlamanız gerekecektir. Çam veya sedir talaşı tercih etmemeniz gerekir, çünkü bunlar Guinea Pigler için toksiktir. Bunun yerine kuru yonca kemirgen otu tercih edebilirsiniz. Kafesin dibini gazete ya da benzeri bir kalın kağıt tabakası ile örtün. Kağıt, kafesin temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

Gine domuzunuz için güvenli bir oda hazırlayın. Evcil hayvanınızın sık sık koşması gerekecektir, bu nedenle bacaklarını güvenle keşfedebileceği ve gerebileceği, özgürce dolaşabileceği bir odaya sahip olması önemlidir. Evcil hayvanınızın çiğneyebileceği ve elektrik çarpmasına maruz kalabileceği telleri veya kabloları odadan çıkarın. Diğer evcil hayvanları odadan çıkarın. Bazı Gine domuzları köpekler, kediler ve diğer hayvanlarla rahatça geçinirken, birçoğu korkar.

Farklı evcil hayvanları birbirlerine dikkatli ve yavaş bir şekilde tanıtmanız gerekir. Ancak acele etmeyin ve siz olmadan Gine domuzunun etrafta dolaşmasına izin vermeyin. Evcil hayvanınızın kaçmaması için odanın tüm kapılarını kapatın. Kolay temizlenebilir zeminlere sahip bir oda seçin, çünkü evcil hayvanınız ortalıkla gezinirken zemine dışkısını bırakabilir.

Guinea Pig Nasıl Beslenir?
Ticari Guinea Pig yiyecekleri satın alın. Günde yaklaşık 1/8 bardak yiyecek ile besleyin. Bitirmediği mamaları çöpe atın.

Kuru yonca kemirgen otu verin. Evcil hayvanınızın ön dişleri sürekli büyüyecek, bu yüzden çok uzun süre büyümelerini önlemek için kuru yonca kemirgen otu kemirmesi gerekiyor. Kuru yonca kemirgen otunu kafes zeminde kullanıyorsanız, günlük olarak taze ot eklediğinizden ve kirli otları aldığınızdan emin olun.

Her zaman temiz su bulundurun.

Taze sebzeler takviye edin. Koyu yapraklı yeşillikler (ıspanak, lahana, koyu yeşil marul) Guinea Pig için en iyisidir. Bu yeşilliklerden günde bir fincan verebilirsiniz. Ayrıca evcil hayvanınıza haftada birkaç kez birkaç havuç veya tatlı patates de verebilirsiniz. Yine, yenilmemiş yiyecekleri kaptan alın.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Guinea Pig Özellikleri

Guinea Pig Alışkanlıkları