Göz nezlesi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Elif çomruk, çok geçmiş olsun, @Ahmet aktif olduğunda bir yorum yaparsa mutlu olurum. Beslenme ve Bakım konusunda ben iyi olduğumu düşünüyorum, bir de muhabbet kuşunuzun görselini eklerseniz harika olur. Belki farklı bir rahatsızlığı vardır.

Ahmet

Hayvansever
Kus Dostu
Görmeden bir şey diyemem ben de, örnek bir görsel ve dışkı örneği eklenirse çok iyi olur.

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Böyle :(

Ekli dosyalar

• P10205-094631.jpg
    P10205-094631.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 44
  • P10205-094623.jpg
    P10205-094623.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 44
  • P10205-094613.jpg
    P10205-094613.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 44

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok yüksek ihtimal ishal hastalığından dolayı göz çevresinde de böyle bir hastalık var. Peki yem falan kırabiliyor mu? İncelediniz mi? Hastalıkları konusunda sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum, Ahmet’e yazıyorum eğer müsaitse bir baksın ve çok geçmiş olsun ☹️

Ahmet

Hayvansever
Kus Dostu
Öncelikle dışkıyla başlayalım, sindirim sistemi sorunları var ve antibiyotik kullanmanız iyi olacaktır. Petshoplar'da kuşlar için antibiyotik mevcut. Bunun dışında vitamin takviyesi de yapalım kuşun direncini artırmak için. Her iki ilacıda petshop'da bulabilirsiniz.

Göz nezlesine gelecek olursak, bunun tedavisinde kullanılan iki ilaç var ancak bu hastalığın kaç gündür başladığı çok önemli.

Bu kadar ilaç verimini kaldırmayabilir hayvan ancak başka çare de yok şu an için, ikisi de ilerlemiş durumda.

Göz neslesinde kullanacağınız birinci ilaç; ****

Hastalık bir kaç gündür başladıysa eğer 1 damla damlatın. Normalde 2 damla önerilir ancak diğer tedavilerde kullanılacak ilaçlar da olacağı için çok fazla yükleme yapmayalım başlangıç için. En azından ilerlemesini durdurup yavaşta olsa tedavi edecektir.

İkinci ilaç: ****

Bir kulak çöpünün ucunun iyice pamukla dolu olup olmadığını kontrol edin, sivri bir kısım yoksa bu ilaçtan az bir şey sürün. Ortalama mercimek tanesi kadar olsun. Göz etrafına ve iç kısımlara biraz nüfus edecek şekilde sürün. Tam göz içine denk gelmesin dikkat edin. Gece uyumadan önce bu işlemi yapın ve ışığı kapatın sonrasında.

Kuşun şu anki durumuna iyi diyemem, tek bir göz nezlesi olsa hayati riski az diyebilirdim ancak dışkı farklı hastalıkları da gösteriyor. Mantık olarak size şunu söyleyeyim; kuşların bütün sağlığı ve enerjisi sindirim sistemi sağlığından geçer. Sizin kuşunuzda şu anda sindirim sistemi bozukluğu var, göz nezlesinden çok daha ağır bir hastalık.

Eğer bu sindirim sistemi hastalığının ana kaynağı kursak mantarıysa tedavi çok daha uzun ve sabır gerektiriyor. Buna bir kaç gün sonra tekrar görüntü alıp karar verelim.

Doğal takviyeler;
Kuş yem kırmada zorlanıyor dediniz, dal darı kullanabilirsiniz. Hem kuşlar çok sever, hemde kırması kolaydır. Bunun dışında ek vitamin takviyesi için mama hazırlayın.

Mama için şu anda acil önerdiğim;
Malzemeler; Yumurta, bebe bisküvisi, ceviz içi(enerji için)

Yapımı: Yumurtayı haşlayın robota atın, aynı şekilde 2/3 adet bebe bisküvisi de atın ve karıştırın. Yumurtanın kabuğunu da alın iç zarını çıkarıp gerisini ezin ve ekleyin buna tekrar karıştırın ve kuşa verin. Bir iki dal maydanoz'da ekleyebilirsiniz, demir takviyesi yaparak direnç artırabilir. Bu şekilde yedirmeye çalışın.

Ek önlemler;
Tedavinin sağlıklı olması için günlük suyunu mutlaka değiştirin ve suluğu kimyasal deterjanlar olmadan yıkayın. Hazır su kullanın. Kuşun kafesinin altında mutlaka ızgara olması önemlidir. Orada kalan dışkı tüy gibi nedenlerden dolayı mikrop ilerleyebilir ve bunu da günlük değiştirin. Tedaviye başladıktan sonra yemlerin hepsini dökün yemlikleri yıkayın yeni yem koyun önlem amaçlı.

Süreci takip edelim, sık sık konuya bilgilendirme bekliyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Şu anda düzeldi :) vitamin takviyesi yapmıştım gözüne teramisin sürmüştüm suyuna iki damla sirke koymuştum poposuna zeytinyağı sürmüştüm işe yaradı :) sadece poposu-önceden ishal geçirdiğinden- kirli bi de bir ara annesi dövmüştü yüzü kirli o da zamanla geçer :) yine de teşekkürler :)

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
öldü.sabah veterinere gitmiştim annesi dövdü diye bir peçete kan aktı dedim YOK!!!veteriner bişiy yok şu vitaminden ver yeter dedi.kuşlara bakan başka veteriner yoktu mecburdum.kuşun diğer hastalıklar tedavi olmuştu.fakat az önce aniden felç geçirdi 1 saat sonra öldü.bir daha kuşlarımı yavrulatmamaya karar verdim.yeter artık.umarım öbür tarafta mutlu olur:(

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Elif çomruk, gerçekten çok üzüldüm ölmesine, söylediğimi belki birçok veteriner hekim yanlış anlayabilir ama muhabbet kuşu hobisine yıllarını vermiş kişiler birçok veteriner hekimden çok daha bilgililer... çok üzüldüm ölmesine :(