Göz hastalığı hakkında.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

nudona_suko

Hayvansever
merhabalar, son 1-2 yıldır bizim kedilerin gözleri hep akıyor kanlı kanlı tabaka oluşuyor, göz damlası ve antipiyodik veriyoruz ama bir zaman sonra tekrar oluyor tam tedavisi yokmudur acaba?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kardeşim bu hastalık sanırım göz enfeksiyonu hastalığı diye geçiyor. Dürüst olmam gerekirse bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim, yanlışta yönlendirmek istemem seni. Manisa Soma'da yakın bir Veteriner hekim bulursan bir sormanı veya götürmeni tavsiye ederim. Allah korusun daha kötü şeyler olmadan önlem alınması gerektiğini düşünüyorum.

nudona_suko

Hayvansever
Kardeşim bu hastalık sanırım göz enfeksiyonu hastalığı diye geçiyor. Dürüst olmam gerekirse bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim, yanlışta yönlendirmek istemem seni. Manisa Soma'da yakın bir Veteriner hekim bulursan bir sormanı veya götürmeni tavsiye ederim. Allah korusun daha kötü şeyler olmadan önlem alınması gerektiğini düşünüyorum.
veteriner verdi zaten göz damlasıyla antipiyotiği getirmenize gerek yok dedi, şimdi kediler büyüdü ele avuca sığmıyor ne iğne atabiliyoruz nede göz damlası yapabiliyoruz gözleri açılır açılmaz çapaklanma akıntı ve kanlanma oluyor başka bir veterinere sordum anneden kaynaklı olabilir dedi dışarıya çıkıyorsa ondan olur dedi, ee şimdi sokakta kalan hayvanlarda bişey olmuyor şaşırdık açıkcası neden böyle oluyor.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@destanhbf ve @Misgene07 sizde rica etsem bir bakabilir misiniz? Ben yeterli bilgiye sahip değilim açıkçası, yanlış yönlendirmek istemiyorum.

HayvanSever

Yeni Üye
Diger Dostu
Benim kanaatimce enfeksiyon olmuş.
Tedavi edilmezse körlük oluşur.
1 - Bir pamuğa çay damlatıp, kedinin göz kapaklarını temizle. Çay yoksa ılık su da olur. Böylece göz çevresi yumuşar. Daha sora oksijenli su ve batticon (sarı su) al. Öce oksijenli su ile göze temas etmeden tekrar temizle. Sonra batticon ile pansuman yap. Ardından 2'nci adımı uygula.
2 - Eczaneden borik asit içeren antimikrobik bir göz damlası al. Terrramycin'de olur da, damla ilaç daha kolay. Damla sonrası kedi huysuzlaşabilir. Ensesinden tut ve göze damlattığından emin ol. Damlayı en az 1, emin olamazsan 2 damla at.

Bunları günde 2 kez yap.

Daha sonra sal ne hali varsa görsün :D

Her şeyden önce varsa en yakın veterinere götür.

nudona_suko

Hayvansever
Benim kanaatimce enfeksiyon olmuş.
Tedavi edilmezse körlük oluşur.
1 - Bir pamuğa çay damlatıp, kedinin göz kapaklarını temizle. Çay yoksa ılık su da olur. Böylece göz çevresi yumuşar. Daha sora oksijenli su ve batticon (sarı su) al. Öce oksijenli su ile göze temas etmeden tekrar temizle. Sonra batticon ile pansuman yap. Ardından 2'nci adımı uygula.
2 - Eczaneden borik asit içeren antimikrobik bir göz damlası al. Terrramycin'de olur da, damla ilaç daha kolay. Damla sonrası kedi huysuzlaşabilir. Ensesinden tut ve göze damlattığından emin ol. Damlayı en az 1, emin olamazsan 2 damla at.

Bunları günde 2 kez yap.

Daha sonra sal ne hali varsa görsün :D

hocam değerli yorumunuz için teşekkür ederim şimdi yaptıklarımızı ben maddeler halinde yazayım;
1-çay ile temizleme işlemini zar zor yapıyorum :D ele avuca sığmıyor namussuzlar çok ısırdılar tırmaladılar param parça oldu her yanım ama dediklerinizde uygulayacağım.
2-göz damlasıda yapıyorduık bir dönem ama öyle ahım şahım etkisi olmuyor inanın, devamlı kullanmak gerekiyormuş sanırsam o tür damlaları ,terrmycin'i açık yaralar için kullanıyorduk biz göze iyi geldiğini ilk defa sizden duydum :)

tekrardan teşekkür ederim kimi forum ve sayfalarda yazıyorum millet bana hemen katil cani muamelesi yapıyor yok efendim neymiş sen veteriner diye birşey duymadınmı? e arkadaş biliyoruzda bir sorsana bakalım halin vaktin yerindemi hayvanı nasıl taşıyacaksın vb. sıkıntılar cidden bu tavsiyeler işe yarayacak gibi tekrar tekrar teşekkür ederim herkese iyi forumlar :)

Misgene07

Hayvansever
@destanhbf ve @Misgene07 sizde rica etsem bir bakabilir misiniz? Ben yeterli bilgiye sahip değilim açıkçası, yanlış yönlendirmek istemiyorum.
Meraba benim çocukların başına gelmedi ama bi tanıdığın kedisinin birinde de bu şekilde kanlı gözyaşı oluyordu. Şimdi geçti ama onun sinirsel bi rahatsızlığı vardı. Üniversiteye falan götürmüştü düzenli ilaç kullanıyordu. Sonra gözleri düzeldi ama maalesef kedide hasar kaldı denge problemi devam ediyor. Onunla konuşup tekrar yazacağım buraya. Ama bence ihmal edilmemeli ve mutlaka sinir sistemi muayene edilmelidir kedinin. Çünkü benim bahsettigim kedinin rahatsızlığı göz ile ilgili değil sinirseldi.

Misgene07

Hayvansever
merhabalar, son 1-2 yıldır bizim kedilerin gözleri hep akıyor kanlı kanlı tabaka oluşuyor, göz damlası ve antipiyodik veriyoruz ama bir zaman sonra tekrar oluyor tam tedavisi yokmudur acaba?
Bu arada kedi iran kedisi mi? Eğer iran kedisi ise iran cinsinin gözleri zaten özel bir bakım istiyor. Bu bakım olmadan sürekli enfeksiyon oluyor ve akinti oluyor. Eğer kediniz iran cinsi ise göz solusyonlari var düzenli olarak kullanabilirsiniz

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu arada kedi iran kedisi mi? Eğer iran kedisi ise iran cinsinin gözleri zaten özel bir bakım istiyor. Bu bakım olmadan sürekli enfeksiyon oluyor ve akinti oluyor. Eğer kediniz iran cinsi ise göz solusyonlari var düzenli olarak kullanabilirsiniz

Açıklamalarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Ben yanlış bilgi vermek istemedim, sizin bu şekilde yazmanızı daha mantıklı buldum. Emeğinize sağlık, işi bilene bırakmak lazım her zaman :)

destanhbf

Hayvansever
yorumları okudum ve gereken bilgilerin verildiğini gördüm. iran cinsi kedilerde surat basık ve göz yapısı burun ıle çok yakın olduğu için gözde sürekli bir akma göz kapaklarında çapaklanma durumu söz konusu oluyor. bununla alakalı sürekli göz bakımı yapmanız gerekebilir. lakin tekir yada başka bir kedi türüyse gözünde ki akıntı sürekli oluyor ve bunun gereken damla ve ilaç kullanımına rağmen sorun halen devam ediyorsa yapılabilecek tek şey uygun bütçeli bir veteriner bulup ona bu konuyu açmak olacaktır. çay pansumanı iş görür ama başlangıç aşamasında . göze dışardan bir darbe aldıysa ve travma söz konusu ise yapılması gereken bir profesyonel yardımıdır. gene bir görsel atarsanız yavruya ait ona göre net bir tavsiye de bulunabilirim.

Son düzenleme:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@destanhbf sayın hocam emeğinize, yüreğinize sağlık umarım yardımcı olmuşsunuzdur Kadir'e, Kadir işine yarar umarım bu bilgiler.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
ne demek tevfik hocam. burada birbirimize her konuda destek olmak için varız. yapabileceğimiz ne varsa seve seve yapmaya hazırız.

Çok sağ olun, var olun hocam. Böylelikle güzel dostluklar kuracağımızdan hiçbir şüphem yok, ilerleyen zamanlarda büyük bir aile olacağımızı düşünüyorum. ProPlan kedi maması yarışmamız bitsin sokak hayvanları için yeniden yarışma yapacağım.

Anket'e sundum kedi maması mı? Köpek maması mı hediye edelim diye.

destanhbf

Hayvansever
Çok sağ olun, var olun hocam. Böylelikle güzel dostluklar kuracağımızdan hiçbir şüphem yok, ilerleyen zamanlarda büyük bir aile olacağımızı düşünüyorum. ProPlan kedi maması yarışmamız bitsin sokak hayvanları için yeniden yarışma yapacağım.

Anket'e sundum kedi maması mı? Köpek maması mı hediye edelim diye.
Rica ederim hocam. hayvan seven insanların dostluklarına her zaman inancım var. diğer insanlardan daha samimiler en azından. o nedenle büyük bir aile olacağımız konusunda bende hemfikirim. yarışma için de görüşlerimi bildirdim. oylama güzel fikir. şimdiden hayırlısı olsun inşallah.