Görme engelli kedinin zorluğu ne olur?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Merhaba arkadaşlar.
Yakın zamanda nasip olursa kedi sahiplenmek istiyorum. Bakımı ve sorumluluğu benim üstümde olacağı için de kararsız kalmış olabilir. Evde üç dört aydır olan, kardeşimin bir sultan papağanı var. Daha önceden kedi beslerken serçe boyutunda zebra ispinozu vardır. Ve çok da güzel şeyler yaşadık denemez. Bu nedenle bu sefer kediyi olabildiğince küçük alıp papağan küçük yaşta alıştırmayın düşündüm. Ama yorumların çoğu ilk başta zarar vermediği, büyüdükçe sorun olabileceği yönünde. Aklıma görme engelli ir kedi sahiplenirsem kuş için de sorun olmayacğı geldi ama bu sefer de kedi hakkında kafama sorunlar takıldı :/
Daha önce görme engelli kedi besleyen veya besleyeni tanıyan varsa, ek olarak nasıl bir sorumluluk gerektirir? İhtiyaçlarını kendi görebilir diye düşünüyorum ama yaşamadan da emin olamıyorum tabikide.

Çözüm
Açıkçası görme engelli bir kedinin diğer hayvanlarla olan etkileşimini bilmiyorum. Ancak avlanma iç güdüsü nedeniyle görmese bile karşıdaki hayvana gören bir kediden farklı tepki göstereceğini hiç sanmıyorum.

Görme engelli kediler diğer duyuları ile gören bir kediden çok da farklı değil. Sadece ev düzenini değiştirmemek gerektiğini duymuştum. Mama ve su kabının ve tuvaletinin yerini öğrendikten sonra normal bir kedi gibi ihtiyaclarını giderebiliyorlarmış. Cogu bakan kişi hiçbir fark olmadığını belirtiyor

Direk kör kedi besleyen tanıdıgım yok ancak 1 gözü sadece ışığı seçen diğer gözünün de derinlik algısının olmadıgı bir kedi besleyen arkadaşım var. Tek şikayeti merdivenler idi. Ne yaparsa yapsın dublex evde zor oluyordu...

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Açıkçası görme engelli bir kedinin diğer hayvanlarla olan etkileşimini bilmiyorum. Ancak avlanma iç güdüsü nedeniyle görmese bile karşıdaki hayvana gören bir kediden farklı tepki göstereceğini hiç sanmıyorum.

Görme engelli kediler diğer duyuları ile gören bir kediden çok da farklı değil. Sadece ev düzenini değiştirmemek gerektiğini duymuştum. Mama ve su kabının ve tuvaletinin yerini öğrendikten sonra normal bir kedi gibi ihtiyaclarını giderebiliyorlarmış. Cogu bakan kişi hiçbir fark olmadığını belirtiyor

Direk kör kedi besleyen tanıdıgım yok ancak 1 gözü sadece ışığı seçen diğer gözünün de derinlik algısının olmadıgı bir kedi besleyen arkadaşım var. Tek şikayeti merdivenler idi. Ne yaparsa yapsın dublex evde zor oluyordu, merdivenleri bir türlü öğrenememiş. Kör kedide de bu bir problem olabilir.

Çözüm

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Yanıtınız için teşekkürler.
Yani şimdi görmesinde bir sorun olmayan ve bir nedenle görmeyen iki kedi olsa, ikisinin de kuşa tepkisi aynı mı olur?

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Görmese daha büyük problem bence. Kedilerin kulakları çok hassas ve en ufak seste kafalarını o yöne çeviriyorlar görmediği için her şeyi tehdit olarak algılayabilir. Avcı hayvanlar sonuçta.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Yanıtınız için teşekkürler.
Yani şimdi görmesinde bir sorun olmayan ve bir nedenle görmeyen iki kedi olsa, ikisinin de kuşa tepkisi aynı mı olur?

Direk denemiş bir arkadaş var ise yorumlayabilir.

Ancak gören ve görmeyen kedinin ev içerisinde neredeyse tamamen aynı oldugu ve iç güdülerinin aynı oldugunu düşündüğümden şahsi fikrim pozitif bir durum oluşturmayacaktır.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Anladım. Cevaplarınız için teşekkürler. Tabi engelli bir kediye yuva olmak daha güzel olur diye düşünüyorum ama o zaman kedi sahiplenmek istediğimde görüyor veya görmüyor, fark etmeden karar vereceğim

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kedilerin kuşlarla ilişkisi tamamen karakterlerine bağlı oluyor. Bir arkadaşımın kedisi 9 yıldır kuşlarla birlikte yaşıyor ve bu zamana kadar hiç sıkıntı yaşamadılar. Başka bir arkadaşımın kedisiyse hamsterlara ve kuşlara karşı oldukça saldırgan davranışlar sergiliyor. Kedi sahiplenmeden önce eski sahibine kuşlarla arasının nasıl olduğunu mutlaka sorun derim. Mümkünse kuşla aynı evde yaşamaya alışkın bir kedi sahiplenmenizi tavsiye ederim. :)

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Aynen öyle şimdi aklıma geldi benim kedim balkona kuş geldiğinde direk saldırıyor cam kapalı tabi ama açık olsa direk atlar o derece. Kediden kediye değişen birşey.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Bu yüzden 2 aydan küçük bir yavru arayışındayım. En azından biraz alışsın diye düşünüyorum.
Karakter ile ilgili ise şu anda kediyi sahiplenip gözlemleme dışında herhangi bir şey yapamayacağım anladığım kadarıyla.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu yüzden 2 aydan küçük bir yavru arayışındayım. En azından biraz alışsın diye düşünüyorum.
Karakter ile ilgili ise şu anda kediyi sahiplenip gözlemleme dışında herhangi bir şey yapamayacağım anladığım kadarıyla.
Aynen öyle, sahibinede sorun ben mesela kızımını kesinlikle aynı ortamda kuş ile yaşamayacağını bilirim.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Anladım, o şekilde sorup almaya çalışırım o zaman.
Teşekkürler ilginiz için. ✋

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Sorulan sorularda aldığınız cevap tatmin edici ise, ailemizin hangi üyesi verdiyse cevabı o konuya tik atabilirsiniz çözüldü olarak direkt işaretler konu içerisinde :)

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Hay Allah tek kişi işaretleniyormuş. Halbuki hepiniz yardımcı oldunuz, ancak öyle aydınlandım 😅 😺

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Beyzpl, evet tek kişi işaretleniyor, en etkili bulduğunuzu işaretleyin :) kimsenin alınıp güceneceğini sanmıyorum :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu

Kuş olmasa da akvaryumu olan bir arkadaşın fotoğrafını gördüm, sorayım dedim.
scootish cinci kedi var, dediğine göre diğer tüm canlılarla arası iyiymiş.

tabi ırkından dolayı mı yoksa karakteri mi bilinmez :)