Gök İncisi Danio Balığı Özellikleri

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Gök İncisi Danio balığı, Güneydoğu Asya sularına özgü ufacık, parlak renkli bir türdür. Herhangi bir şekilde saldırgan davranış sergilemezler ve sürü halinde yüzmeyi severler. Sadece 2.5 cm uzunluğa kadar büyüyebilirler, bu da nano akvaryum sahipleri için bu türü ideal hale getirir. Akış hızı yavaş olan bir akvaryumda hızlı bir şekilde gelişirler. Akvaryum, saklanma yerlerini oluşturan bitkiler ve diğer öğelerle donatılmalıdır. Küçük olabilirler, ancak akvaryumda hiçbir zaman önemsiz değildirler. Birincisi, oldukça renkli ve çok aktiftirler.

Bilimsel olarak Celestichthys margaritatus olarak bilinen Gök İncisi Danio veya Galaksi Rasbora, ilk kez 2006 yılında Taylandlı akvaryumcu Kamphol Udomritthiruj tarafından ortaya çıkarılan bir balıktır. O zamandan beri de popülerliği artarak birçok isim almıştır.

Gök İncisi Danio Yaşam Alanı
Bu olağanüstü balık ırkı, Güney Doğu Asya'daki küçük, sığ ve sık ekili göletlerde bulunur. Türler ilk olarak bir köydeki bitki yüklü, bahar suları ile beslenen bir gölette keşfedildi. Gök İncisi Danio balığını doğal ortamlarında, Myanmar'ın kuzeyindeki deniz seviyesinden yaklaşık 1040 m yükseklikte bulunan dağlık alanlardaki küçük göletlerde bulabilirsiniz. Bölgeler çoğunlukla bol güneş ışığı dolu ve zengin kaliteli su bitkileri ile otlak alanlardır.

Türlerin bulunduğu suyun sıcaklığı yaz aylarında 35 derecedir. Bu sular kış aylarında ise neredeyse donar. 2007 yılında, aşırı avlanma nedeniyle, türün nesli tükenme eşiğine gelmiştir. Yetiştirmesi kolay olduğundan, akvaryumcular Gök İncisi Danio balığını akvaryum ortamına adapte etmişlerdir. Vahşi doğada bu türe rastlamak artık çok kolay değildir.

Gök İncisi Danio Balığı Özellikleri.jpg


Gök İncisi Danio Fiziksel Özellikleri
Vücudunun her yerinde zarif renklere sahip balığın vücudunun yanlarında inci gibi lekeler bulunur. Muhteşem kırmızı yüzgeçler ile süslenmiş bu balıkların cazibesi kendine aşık eder. Bir grup Gök İncisi Danio, herhangi bir akvaryuma hayat getirebilir. Bu balıkları öne çıkaran şey, cinsiyetlerine bağlı olarak iki paralel kırmızı veya turuncu çizgiye sahip yüzgeç renkleridir.

Erkeklerin Özellikleri
Bu türün erkekleri ince ve daha canlı renklidir. Genel olarak gece yarısı mavisi bir renge sahiptirler; sedef lekeleri, kanatlarda açıkça görülebilen bir seri halinde düzenlenmiştir. Ayrıca yüzgeçlerde ve kırmızı karnında parlak kırmızı çizgiler bulunur. Erkeklerin arka kısmında, kafadan sırt yüzgecine kadar uzanan benzersiz bir kırmızı şerit parıltısı görebilirsiniz.

Dişilerin Özellikleri
Yetişkinliğe eriştiklerinde, dişi Gök İncisi Danio daha yuvarlak ve şekil olarak büyüktür. Altın mavi parlaklığa sahip erkeklere kıyasla biraz daha renklidirler. Dişilerde sedefli lekeler parlak; yüzgeçler beyazlatılmış turuncu bir tonda değildir. Birkaç dişi balığın karnında turuncu bir renk oluşabilir. Yumurtlamanın başlangıcında dişilerin anal yüzgecinin önünde koyu renk bir nokta ortaya çıkar.

Balıkların solungaçları neredeyse şeffaftır. Dolayısıyla kan damarlarını görebilirsiniz. Hem erkeklerin hem de dişilerin renklerindeki önemli farktan dolayı, akvaryum için genelde erkekler tercih edilir. Bununla birlikte, akvaryumda sadece erkek Gök İncisi Danio beslemek aralarında kavgaya neden olabilir. O yüzden akvaryumda hem erkeklerin hem de dişilerin eşit orana sahip olması tavsiye edilir.
 

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
932
Çözümler
23
Tepkime puanı
492
Puanları
63
Konum
İstanbul
Ellerinize sağlık @Mnemosynes, yine çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş 👏🙃
Doğrusu yüzgeçlerinin rengi çok hoş❤. Kendi deseni de ayrı güzel tabiki. Ne değişik balıklar var.
 

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Ellerinize sağlık @Mnemosynes, yine çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş 👏🙃
Doğrusu yüzgeçlerinin rengi çok hoş❤. Kendi deseni de ayrı güzel tabiki. Ne değişik balıklar var.
Çok teşekkür ederim. Desenlerine ben de bayıldım gerçekten. Yeryüzündeki tüm renkleri üstünde taşıyor sanki. Çok etkileyici. :love:
 

Benzer konular