Gençlik Hastalığı Hk.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

tcagkansokmen

Hayvansever
Kopek Dostu
Nereden kimden nasıl bilgi alabilriim bilmiyorum.

Köpeğimizi oynattığımız parkta gençlik hastalığı salgını olduğunu öğrenince dün veterinere gittik. Hiçbir semptom yoktu, buna rağmen antikor tsti pozitif çıktı. Hemen kan testi yaptılar, sonucu 3-4 günü buluyormuş onu bekliyoruz.

Ben kahrımdan ölüyorum. Hiçbir şeye odaklanamıyorum, hiçbir şey yapamıyorum. Yaşama ihtimalleri %5-10'muş, yaşasalar bile sakat kalıyorlarmış.

Bana bir şeyler söyleyebilecek biri var mı?
- Antikor testi "güçlü pozitif" çıktı, buna rağmen kan testi negatif çıkabilir mi, böyle bir ihtimal var mı?
- Henüz hiçbir semptom yok. Aşırı hareketli, aşırı iştahlı. 9 aylık bir labrador. Kilosu da iyi, 31 kilo.
- Henüz semptom olmadan yakalamış olmanın bir avantajı var mı? Yoksa bu semptomların hepsini tek etk gösterecek ve ondan sonra mı belli olacak? Hiçbir semptom oluşmamasını önden sağlayamaz mıyız?
- Köpeğimiz aşılı. mayıs ayında 4 aylıkken oldu aşısını. Bunun hastalığı atlatmasına hiçbir faydası yok mu? Bulaştıktan sonra aşılı da olsa, aşısız da olsa şansı aynı mı?
Bana ne önerirsiniz, ne yapayım? Bu 3 günlük sürede henüz ilaç da başlamadılar, test sonucu belli olsun diye. Ben bu süreçte ne yapayım?
Bgün 2 veterinere daha götüreceğim.

Para pul hiçbir şey umurumda değil.

Beni nasıl bir süreç bekliyor?

Son düzenleme:
  • Sad
Tepkiler: BZC

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Çok geçmiş olsun. Anlamadığım bir durum var köpeğiniz aşılı mı? Yoksa iki köpeğiniz mi var?

tcagkansokmen

Hayvansever
Kopek Dostu
Çok pardon çok karışık yazmışım sanırım.
Tek köpeğimiz var, aşılı olmasına rağmen dünkü antikor testinde pozitif çıktı.

9 aylık bir labrador, mayıs ayında karma aşısını olmuştu. (BIOCAN DHPPI + L)

ErdemYay

Hayvansever
Kus Dostu
Öncelikle çok geçmiş olsun.

Aşı %100 koruma sağlıyor mu bu konuda bilgi sahibi değilim. Siz durumu belirti olmadan farketmişsiniz, bu iyi haber. Bu hastalık zaten antibiyotik vs gibi ilaçlarla tedavisi yok. Sizin tek yapabileceğiniz aşı yaptırmaktı onu da yaptırmışsınız. Umarım kan testi negatif çıkar. Doğru haftalarda aşı yaptırmak çok önemli.

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Belirti olmadığı için üzülmeyin, sizin üzüntünüzü hissedecektir. Her hastalık için moral çok önemlidir. Başka veteriner hekim'e gösterebilirsiniz. Antikor testi sonucu genelde kesin olabiliyor. Size en iyi bilgiyi veteriner hekimler verecektir. Mutlaka bizi her adımdan haberdar edin. Dualarımız ve temennilerimiz sizinle.