Geçici Yuva Mevzusu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba;

Bazen sokakta birkaç gün bir evde kalmaya muhtaç yavru kedi ya da internette gecici eve ihtiyacı olan engelli kediler görüyorum.

En azından bir süreliğine eve almak istiyorum ancak hastalık durumları beni korkutuyor.

FIV tarzı hastalıklar var, bulasıcı. Ancak sosyal medyada sürekli birilerinin gecici yuva oldugunu görüyorum hayvanlara. Bu riskli değil mi? Yani yardım etmeye calısırken kendi kedimi riske atmaz mıyım?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Aslında böyle durumlarda ilk olarak gidilmesi gereken ilk yer uzman bir veteriner hekim yanı olmalı, koyacağı teşhis durumunda yuvaya alınmalı. Elbette bir şekilde o kediyi veya köpeği almak istiyoruz ama önce deneyim sahibi iyi olan bir veteriner hekime götürmek.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Yanlıs hatırlamıyorsam fiv, genclik hastalıgı tarzı hastalıklardan birisi teşhis edilemiyor sadece semptomlara göre karar veriliyor.
Bir de bu virüsün 2-14 gün arası kulucka süresi varmış.

Veteriner genel kontrollerinde kulucka dönemini zaten fark edemez, semptom göstermez ise zaten anlasılmaz.

Acıkcası veteriner kontrolünün de bu konuda çözüm oldugunu düşünmüyorum. zaten kısa süreli alacağımız her kedi için detaylı vet. kontrolüne ekonomik olarak cogumuz yeterli de değiliz.

En iyisi sokakta bakmaya devam :(

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Geçici yuva olan kişilerin bir kısmı böyle problemler yaşamamak için düzenli bakacağı bir kedi sahiplenmiyor. Geçici yuva olmaya kendini adamış insanlar var. :D Kedisi olanlar eğer sokak kedisi veya hastalıklı bir kedi sahiplenmişse çoğunukla geçici kediyi tek bir odada tutuyor ve kedilerin görüşmesini engelliyor. Tabii bahsettiğiniz ciddi hastalıklar karşısında ev kedisi de tehlike altına girebiliyor. Bu durum dolayısıyla biraz riskli.
Eğer kedilerin aşıları tamsa, sağlıklıysa siz de geçici yuva olabilirsiniz. Uzun süre evde bakılmış, sahiplendirilmezse sokağa atılacak kedilerin de geçici yuva ihtiyacı oluyor. Aşı karnesini görme şartıyla geçici yuva olmanız mümkün. Aynı zamanda geçici yuva için kullanabileceğiniz ev dışında bir alanınız varsa orayı da tercih edebilirsiniz. :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Gecici yuva için alacagım kediye verebileceğim ekstra bir oda yok ki zaten cogu öldürücü hastalıgı diğer kediden insan bile taşıyabilir evdeki kediye, acıkcası riske girmek istemem.

Sokak kedilerini eve almak bu durumda cok riskli, evden atılan kedilere gecici yuva olmanın riski daha az tabi ama kulucka ve belirti sürelerini göz önüne aldıgımızda o da sıkıntılı. Yani karne ve vet de çözüm değil gibi :(

En temizi ben sokakta bakmaya devam edeyim, riske girmeyim hiç