Frontoza Balığı Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Tanganyika Gölü kralı Frontoza Balığı 30 santimden fazla uzunluğa ulaşabilir. Bu balıkları akvaristler arasında bu kadar popüler kılan şey sadece etkileyici boyutları ve ayrıntılı yüzgeçleri değil, aynı zamanda sevimli mizaçlarıdır. Bu balıklar bir köpek yavrusu gibi alıştırdıktan sonra elinizden yem yiyebilirler.

Karakteristik olarak, 6 veya 7 siyah dikey şeritlerle bezenmiş mavi veya beyaz gövdeleri vardır. Büyüdükçe başlarında büyük bir kambur geliştirirler. Erkeklerde bu kambur daha belirgindir. Kambur, ileri doğru uzanma eğilimi gösteren sırt kasının üzerinde duran büyük bir yağ birikintisidir. Kambur aynı zamanda cinsel doğurganlığın bir işaretidir. Yüzgeçleri yaşla birlikte daha ayrıntılı hale gelir.

Frontoza Balığı Habitatı
Frontoza Balığı, gölün birçok farklı yerinde bulunur, ancak her zaman kıyı şeridi boyunca 10 – 50 m arasındaki daha derin kısımlarda yüzmeyi seveler. Uzun bir ömre sahip olup 25 yıldan fazla yaşayabilirler. Bu balıklar, erkekler ve dişiler arasında çok az fark olan veya hiç fark olmayan monomorfik bir türdür.

Erkekler de daha büyük olma eğilimindedir. Dişiler 25 santime kadar ulaşırken erkekler 30 santimden daha uzun olabilirler. Frontozalar uyuşuk ve yavaş hareket eden bir balıktır. Gölde bile yiyeceklerini avlamak için fazla enerji harcamazlar. Doğa da onlara avlarını yakalamak için avantaj sağlayan benzersiz bir özellik kazandırmıştır. Bu balıklar genelde gece beslenirler ve çok fazla ışığa ihtiyaç duymazlar.

Frontoza Balığı Özellikleri ve Bakımı.jpg


Frontozaları Besleme
Tankta, bu balıklar (canlı veya dondurulmuş) deniz ürünleri ve solucanlar ile beslenebilir. Peletler de iyi bir besindir, ancak balıkların uzunlukları 10 – 12 santime ulaştıktan sonra pullardan kaçınılmalıdır. Pullar akvaryuma kolayca dağıldıkları için balıklar her zaman erişemezler.

Vahşi doğada, Frontoza Balığı koloniler halinde yaşar. Akvaryumda, daha büyük gruplar halinde tutulmalıdır, ancak dört (1 erkek: 3 dişi) balıktan oluşan küçük gruplarda da başarıyla tutulabilirler. Koloniniz çok büyükse, sonunda alfa erkeğin yerini alacak ikinci bir sub dominant erkek besleyebilirsiniz.

Frontoza Akvaryumu
Akvaryumunuz, bu utangaç balıklara güvenlik vermek için önemli olan birkaç kaya ile dekore edilmelidir. Çok fazla kaya veya keskin parçalar ekleyerek aşırıya kaçmayın. Bu balıklar son derece yavaş hareket ederler. Frontoza Balığı büyütürken 200 litre akvaryum iş görecektir. Ancak 10 yetişkin balık için en az 500 litre akvaryum kurulumu önerilir.

Bu harika balığı üretmeyi planlıyorsanız sabırlı olmanız gerekir. 3 santimlik bir balığın cinsel olgunluğa erişmesi için üç ila dört yıl geçmesi şarttır. Cinsel olarak aktif erkeklerin özellikle burun bölgesi daha mavidir. Bir sefer 20 ila 50 arasında yavru dünyaya gelebilir. Hatta akvaryum şartlarının iyi olması durumunda bu sayı 80’e bile çıkabilir. Yavru Frontoza Balığı 5 hafta boyunca yetişkinlerden ayrı tutularak beslenmelidir.

Diğer Tanganyika Cichlidleri için şu yazılara da göz atabilirsiniz:

Leleupi (Limon Çiklit) Balığı Özellikleri ve Bakımı

Calvus Balığı Özellikleri ve Bakımı