FIP virüsü

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ArdaAkcelep

Hayvansever
Kedi Dostu
Erkek kedimiz Casper (3 buçuk yaşında) geçenlerde iştah kaybından dolayı veterinere götürdük ve yapılan testlerde fip virüsü çıktı. Kendisine bir kaç gün boyunca serum verilecek. Bazı forumlarda ölüm çok yaygın diye okudum. Veterinerimiz ise çok kısa sürede ölenlerde gördüm 10 yıl bu hastalık yaşayanlar da gördüm dedi. Kendisi serumları aldıktan sonra biraz canlandı ve yemek yemeye falan başladı. Ama yine bi halsizlik var üstünde. Size sorum kedisi fip olup bağışıklık sistemi düzelen ve iyileşen kedisi olan biri var mı ? Kedimin iyi olması için ne yapmamı önerirsiniz ?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle çok geçmiş olsun. Fip virüsü ile ilgili bir yazı yayınlamıştık daha önce, bir okuyun. Daha önce başından geçen veya deneyim sahibi arkadaşlar ise mutlaka yorum yapacaklardır.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Tevfik beyin paylastıgı sayfada gerçekten cok güzel bilgiler var.

Kedi bakımında ve hastalıklarında basıma gelenler hariç detaylı bilgim yok. Ancak kedi sahiplenme döneminde cok fazla bu hastalık sahibi ile iletişimim oldu. Genel olarak eve gecici yuva alırken kontrolsüzlük, sokak hayvanları ile fazla etkileşim sonucu evdeki kediyle temas gibi unsurlardan bilinçsizce evdeki kedilere bulastırıyorlardı.

FIB virüsünü tam anlamıyla teşhis edemediklerini biliyorum, ıslak fib daha ölümcül iken kuru fib ile uzun yıllar boyunca yaşayan kediler var. sadece beslenmesine daha dıkkatlı davranmanız ve veterinerinizin her yaptıgı müdahalede bu hastalıgı yeniden hatırlatmanız gerekiyor.

Sanırım bilinen bir tedavisi de yok, umarım evin tek kedisi olarak uzun yıllar sizle kalır.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kedinize hangi fip teşhisi kondu? Ölümcül olan ıslak Fip, kuru Fip ise şanslı sayılırsınız.

ArdaAkcelep

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedinize hangi fip teşhisi kondu? Ölümcül olan ıslak Fip, kuru Fip ise şanslı sayılırsınız.
Tam olarak bilmiyorum ama sanırsam bizim kedimizdeki kuru fip. Zaten ilk sorun karaciğer ile alakalıydı kuru fip zaten karaciğerle bağlantılı oluyormuş sanırsam. O yüzden kuru Fip galiba.