Eve gelen yeni yavru kediye büyük kedinin davranışı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

burakertass

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar :) 13 aylık kısır bir erkek kediye(Frodo) sahibim ve yakın zamanda 2 aylık bir kedi(Şakir) sahiplendim. Yeni yavru eve geldiğinde Frodo çok sevecen cana yakın yaklaştı böyle koklayıp yalamaya başladı,Şakir tuvaletini yaptığı zaman temizliğine yardımcı falan oldu gayet sevindim arkadaş canlısı davrandığını görünce. Bugün aralarında bir davranış gözüme çarptı ve danışmak için buraya başvurdum. Şakir Frodoya sırnaşıp böyle kendini sürtüyor sevdiriyor Frodo ise seviyor yalıyor falan sonrasında ise Frodo Şakir'i altına alıp boynunu ısırıyor. Bu pozisyon tam çiftleşmeye çalışan kediler gibi sonrasında Şakir Frodoya saldırıyor. Sanki boğmaya mı çalışıyor çiftleşmeye çalışıyor anlamış değilim. 2 hafta önce kısırlaştırma operasyonu geçirmiş bi kedi ve karşısındaki de erkek bi kedi o yüzden çiftleşme davranışı gibi gelmedi.Daha önce yaşamış birisi var mı? Siz nasıl yaklaştınız? Nasıl bi tutum sergilemeliyim? Lütfen yardımcı olun gece uyurken bişi yapacak diye çok korkuyorum. Anlatım pek iyi olmamış olabilir kusura bakmayın içimde korku ve telaşla yazdım. Teşekkür ederim

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@burakertass, böyle bir şeyi benim sokakta beslediğim büyük kediler yavru kedilere yapıyorlar, anne kedilerin yavrularına yaptığınada çok şahit oldum ve daha sonra bunu şu şekilde yorumluyorum, muhtemelen o an büyük kediler oyun oynamak istemiyor.

Kediler bir anlık stres ile böyle şeyler yapabilir düşüncesine sahibim, üzerine bir de ameliyat geçirmiş. Tabii burada daha deneyimli arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır ama bu boğma seviyesi ciddi bir şey değil ise zarar vereceğini düşünmüyorum.

burakertass

Hayvansever
Kedi Dostu
@burakertass, böyle bir şeyi benim sokakta beslediğim büyük kediler yavru kedilere yapıyorlar, anne kedilerin yavrularına yaptığınada çok şahit oldum ve daha sonra bunu şu şekilde yorumluyorum, muhtemelen o an büyük kediler oyun oynamak istemiyor.

Kediler bir anlık stres ile böyle şeyler yapabilir düşüncesine sahibim, üzerine bir de ameliyat geçirmiş. Tabii burada daha deneyimli arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır ama bu boğma seviyesi ciddi bir şey değil ise zarar vereceğini düşünmüyorum.
Bu açıklama bile içime su serpti .Olabilir çünkü Şakir çok fazla sokuluyor yanaşıyor ve Frodo patisiyle vuruyor sonrasında bu davranış gerçekleşiyor. Çok teşekkür ederim. Tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekliyorum ☺️

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Muhtemelen oyun oynuyorlardir. Genelde kediler böyle oyun oynuyor. 😀 Canı yanmadigi sürece sorun yok bence.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
benim 2 dişi kedim neler yapıyor neler. Rtük görse evi kapatır o derece :D

Kısırlaştırılmış kedilerin iç güdüsel olarak çiftleşme eğilimi yapabildiklerini ama bir süre sonra bunun geçtiğini biliyorum.

Ancak konu hakkında bilgili arkadaşların yorumunu da merak ettim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Erkek kediler bazı durumlarda yavru kedilere ciddi zararlar verebiliyor ancak siz evde baktığınız ve ortada bir dişi olmadığı için durduk yere zarar vermek isteyeceğini sanmıyorum. Kediniz yavru kedinize karşı saldırgan tavırlar gösteriyorsa geceleri ayrı yerlerde uyumalarında fayda var. Boyun ısırma çoğunlukla oyun için yapılsa da dikkatli olmak gerekir. Boynunu ısırdıktan nasıl bir davranış sergiliyor?

burakertass

Hayvansever
Kedi Dostu
Erkek kediler bazı durumlarda yavru kedilere ciddi zararlar verebiliyor ancak siz evde baktığınız ve ortada bir dişi olmadığı için durduk yere zarar vermek isteyeceğini sanmıyorum. Kediniz yavru kedinize karşı saldırgan tavırlar gösteriyorsa geceleri ayrı yerlerde uyumalarında fayda var. Boyun ısırma çoğunlukla oyun için yapılsa da dikkatli olmak gerekir. Boynunu ısırdıktan nasıl bir davranış sergiliyor?
Boynunu ısırdıktan sonra Şakir pati atıp kaçıyor 5 saniye sonra tekrar sırnaşıyor bir daha boynunu ısırıyor bu sefer yere yan yatıp iyice sarılıp kaçmasına izin vermeyecek şekilde ısırıyor sonra birbirlerine tıslamalar pati atmalar falan oluyor bende hemen farklı odalara koyuyorum

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İlk zamanlar bu şekilde kavga ediyor olmaları çok normal ama siz yine de kontrolü elden bırakmayın derim. Özellikle geceleri aynı yerde kalmasınlar.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Bende de aynı sıkıntı oldugu için veterinerime sormuştum, cünkü kavga ve oyun ayırt edilemiyor.

Kedilerden birisi acı ile viyaklamadıgı sürece o kavga değildir demişti.

Nonnik

Hayvansever
Kedi Dostu
13 aylık kısır kedi, ameliyattan sonra sakinleşmiştir. Yavruluk dönemini de geçmiş. 2 aylık yavru kedi de yerinde duramaz oyun ister, her şeye karışır, ne bulursa koklar. Büyük olan köşesinde sakince oturmak isterken yavru kedi oyun oynamak için zorladığından, büyük olan bunalıp ani tepkiler verebilir. Zamanla birbirlerinin halinden anlarlar ne zaman oyun oynanır ne zaman sakince oturulur. Bu süreçte ısırmalar kovalamalar olabilir normaldir. Zamanla uyum sağlarlar.