Evde Bülbül YAvrusu Var Nasıl Bakabilirim

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Slausy

Hayvansever
Kedi Dostu
Selamlar annem 10 dakika önce eve bülbül yavrusu getirdi kafeste yemi falan herşeyi var ama nasıl kendime alıştıracağımı bilmiyorum 10 dakika önce gelmesine rağmen çok güzel ötüyor , kafesinden ne zaman çıkarmalıyım , ne zaman yaklaşmalıyım bilgilendirir m isiniz beni

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Hint bülbülü diye düşünüyorum. Hint bülbülünü eğitmek gerçekten oldukça zordur ama imkansız değildir. İnsanlar genelde hint bülbüllerini sesi güzel olduğu beslerler ve pek dokunmazlar. Öncelikle biraz eve alışsın daha sonrasında elinle yem vermeye başlayabilirsin. Genelde ele alınmaya alışık değillerdir ve ele gelmesi çok zordur.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kuşunuzun türü ne tam olarak? Bir fotoğrafını paylaşabilir misiniz. Bir de aldığınız kafesin ve malzemelerin fotoğrafını gönderebilir misiniz?

Slausy

Hayvansever
Kedi Dostu
IMG_20210715_195756.jpg

IMG_20210716_070837.jpg

IMG_20210716_070829.jpg

Annem. Bu kuşu dün arkadaşından getirdi onlar düzgün bakamıyormuş annemde para ile almış

Son düzenleme:

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
(eğer yazı uzun gelirse diye yapmanız gerekenleri koyu harflerle yazdım, sadece onları okuyup uygulayabilirsiniz 🙂)

Evet kuşa pek düzgün bakıldığı söylenemez 😕. Öncelikle yapmanız gereken şey kuşu küçük bir kutuya alıp sirkeli ve çamaşır sulu temizlik suyu ile (1 çay bardağı sirke+1 kapak çamaşır suyu+1 litre su) kafesi güzelce dezenfekte edin. Petshoptan yeni bir yemlik (muhabbetlerde kullanılan lüx yemlik diye geçenlerden alın) ve suluk alıp kullanın.

İkinci olarak kasfeteki yanlışları düzeltmeniz gerekiyor. Tabana nalburlarda alabileceğiniz kümes telleri ile tabana ızgara yapın. Bu ızgara kuşun dışkısı ile temasını kesecek ve onu hastalıklardan koruyacaktır.
Petshoptan kalamar kemiği, gritli kuş kumu, küçük bir suluk (kumluk ve parmak suluk diye geçenlerden) ve iki adet ahşap tünek temin edin. Kuş kumunu küçük suluğun içine koyup kafese koyun, kalamarı da kafese takın. Tünekleri tellere ve birbirlerine çok yakın olmayacak şekilde takın.
Yuvalığı atın, çok pislenmiş zaten, yerdeki kabı kaldırın.

Kullanılan yem muhabbet kuşu yemi. O yem bittiği zaman ispinoz yemi temin edip kuşa onu verin. Probiyotik ve multivitamin temin edin. Eczaneden probiyotik olarak Enterogramina Kids, multivitamin olarak ise Supravit veya Polivit alabilirsiniz (aldığınız zaman buraya mesaj atın, nasıl kullanacağınızı söylerim).
Düzenli olarak mama yapın ve haftada üç kere mama verin (isterseniz bir mama tarifi verebilirim), haftada ikişer kere meyve ve sebze verin, haftada bir kere dal darısı verin.

Ve son olarak şunu da ekleyeyim; bu türün ismi zebra ispinozu ve bir yaşını doldurmuş erkek. bu tür asla ama asla yanlız yaşamamalı. Çok sosyal canlılardır, üreme iç güdüleri yüksektir ve eşlerine çok bağlıdır. Bu yüzden kuşunuzun yanına bir yaşını doldurmuş, güzel bir dişi ispinoz almanız sağlığı açısından daha güzel olur 🙂.

Slausy

Hayvansever
Kedi Dostu
Teşekkürler, Mama Ve Su kabını değiştirdik fakat kuş korkuyor bizden alıştırmamız için ne yapabiliriz örneğin kaba koymak için tutmamız lazım fakat tutarsam çok korkacağı için ölebileceğinden korkuyorum yardımcı olurmusunuz

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Zebra ispinozu ele alışacak bir kuş değil. Yani muhabbet gibi 2-3 alıştırma yapıp kendinize alıştırmanız mümkün değil. Benim de vardı bir çiftim, 7-8 ay eğitimden sonra kapalı bir yerdeyken elimde durmalarına alıştırabildim anca.
Elinize almadan kutuya koymaya çalışabilirsiniz. Kutunun içine yem koyun, içine girdiğinde kapağını kapatın. Veya kafesteyim yavaş hareketlerle kutuyu üstüne kapatmaya çalışın.

2-3 hafta geçtikten sonra eve iyice alışınca ece salmaya başlayabilirsiniz. O zamanlar kafes temizliği daha kolay olacaktır.

Slausy

Hayvansever
Kedi Dostu
hiç mi ihtimal yok bana alışmasına ? yani kanarya vs. gibi kafesten elime alıp sevsem sonra koysam bi kaç kere alışmaz mı?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Serçe gibi çok ürkek ve hassas bir tür olduğu için alışma ihtimali çok az. Anca yavruyken ele alınıp alıştırılabilir. İspinoz türleri zaten sevmek için genelde değil görüntüsü ve sesi için beslenen bir tür.
Serçe gibi çok ürkek ve hassas bir tür olduğu için alışma ihtimali çok az. Anca yavruyken ele alınıp alıştırılabilir. İspinoz türleri zaten sevmek için genelde değil görüntüsü ve sesi için beslenen bir tür.