Erkek kuşum sürekli hapşırırmış gibi ses çıkarıyor.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Lyons

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar.Evimde baktığım çift muhabbet kuşlarımdan erkek olanı 2-3 gündür sürekli hapşırırmış gibi ses çıkarıyor.3-4 kez sesi tekrarladıktan sonra kısa bir zaman dilimi içerisinde aynı şeyi tekrarlıyor.Hal olarak enerjik ancak bu hapşırma olayı beni korkutuyor.Özellikle geceleri hapşırma olayını çok fazla tekrarlamaya başlıyor.Çift oldukları için yemlerine nijer katıyorum.Kafeslerinde sarı bir mama var ve bir kaç gün önce kaldırdığım kuş kumu.Kafes temiz.Şunu da ekliyeyim arada bir mineral barına kendini kaşıyor.Acaba kuşum hasta mıdır?

Lyons

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar.Evimde baktığım çift muhabbet kuşlarımdan erkek olanı 2-3 gündür sürekli hapşırırmış gibi ses çıkarıyor.3-4 kez sesi tekrarladıktan sonra kısa bir zaman dilimi içerisinde aynı şeyi tekrarlıyor.Hal olarak enerjik ancak bu hapşırma olayı beni korkutuyor.Özellikle geceleri hapşırma olayını çok fazla tekrarlamaya başlıyor.Çift oldukları için yemlerine nijer katıyorum.Kafeslerinde sarı bir mama var ve bir kaç gün önce kaldırdığım kuş kumu.Kafes temiz.Şunu da ekliyeyim arada bir mineral barına kendini kaşıyor.Acaba kuşum hasta mıdır?
Hocam bu arada eşe attığım kuşları daha çabuk çifleşebilsinler diye ayırma taktiğini kullansam sıkıntı olur mu? Şu an yuvalık falan takılı ama dişide çıt yok.Bu arada dişim 8 aylık.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Lyons, öncelikle çok geçmiş olsun. Solunum rahatsızlığı olabilir yüksek ihtimal, kuşlarınızı ayırın. Nijer tohumunu vermeyin belirli bir süre, çünkü kızgınlığa girmesinler.

Yaklaşık bir hafta boyunca ayrı kalsın kuşlarınız, rica etsem bir de videosunu youtube kanalınıza oradan da link’i direkt buraya yapıştırabilir misiniz? Kuşunuzun genel olarak görünümünde hastalık belirtisi var mı? Tüy kabarması, ayak morarması vb. şeyler mevcut mu?

Lyons

Hayvansever
Kus Dostu
Hocam dediğiniz belirtiler yok.Bu arada ses sanki burnunda mukus varmış gibi geliyor.