Erkek kedim yemeğini başka kedilere yediriyor?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

kqaan

Hayvansever
Kedi Dostu
6 aylık erkek kedim var. Yemeğini arkadaş edindiği 3 aylık sokak kedileri ile paylaşıyor. İki tane 3 aylık dişi sokak kedisi var onlar ile sürekli yemeğini paylaşıyor aç kalma pahasına da olsa. Diğer kedilere de mama veriyorum tabi ama işe gidiyorum ve bazen geç dönüyorum. Sabah verdiğim mamayı başkalarına ısmarlayınca akşama kadar aç kalıyor.

Yemeğini kıskanması için nasıl eğitim verebilirim?
Aşıları var ama sokak kedileri ile biraz fazla takılıyor. Çokça arkadaş canlısı, birazcık hırçın olsun istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yemeğini paylaşmaktan ziyade diğer kediler sizin kediniz üzerinde üstünlük kurmuş olabilir. Mamasını evde vermenizi öneririm. Sokak kedilerine de ayrıca mama koyarsınız. Kedinin mamasını kıskanması için verebileceğiniz bir eğitim yok maalesef. :)

kqaan

Hayvansever
Kedi Dostu
Yemeğini paylaşmaktan ziyade diğer kediler sizin kediniz üzerinde üstünlük kurmuş olabilir. Mamasını evde vermenizi öneririm. Sokak kedilerine de ayrıca mama koyarsınız. Kedinin mamasını kıskanması için verebileceğiniz bir eğitim yok maalesef. :)
Bu davranışını genelde mamada yapıyor. Bazen et veya etli tavuk kemiği veriyorum onu yerken hepsine köpek gibi hırlıyor hatta saldırıyor. Ancak mama için yapmıyor aynı şeyi. Birde ev bahçeli ve yuvası dışarıda, bahçede. Yuvasını da başka erkek bir kankası ile paylaşıyor 2 gündür. Maalesef evin içine de virüsten korktuğumuz için alamıyoruz çünkü çokça gezmeyi seviyor. Bilemiyorum erkek olduğu için böyle galiba... Daha önce 2 tane dişi büyüttüm hiç böyle dertleri yoktu. :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
O halde daha büyük bir kaba hepsine yetecek kadar mama koymanızı öneririm. Bu şekilde hiçbiri aç kalmamış olur. :)

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@kqaan, kediden insana bulasmiyor Corona virüsü bulasmiyor. Tam tersi insandan da kediye bulasmiyor. Korkmanıza gerek yok bu yüzden.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğer başka bir insan kediyi severse ve virüs taşıyorsa kedi tüyünden insana geçebiliyor. Bildiğim kadarıyla bu kesinleşmiş bir bilgi değil ancak o şekilde yayılabildiği de tahmin ediliyor. Birkaç veteriner hekim bununla ilgili paylaşım yapmıştı ama gündem yoğunluğundan üzerinde çok durulmamıştı. Bunun için de tedbirli olmakta fayda var.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Gülce, hangi veterinere veya doktora sorsam kesinlikle geçmiyor. Aynı virüs değil dedi.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kediden dolaylı olarak geçmesinden bahsediyorum. Alttaki yazıyı okursanız daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. :)

IMG_20201126_125349.jpg

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Gülce, bir sağlıkçı olarak olayı biliyorum ve anlıyorum zaten. Kedi veya köpeklerdeki covid virüsü farklı. İnsana dolaylı da olsa geçen virüs değil yani.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Aynı tip virüs olduğunu hiçbir veteriner hekim de ben de savunmuyorum. İlk zamanlar da devamlı olarak bu konu ile ilgili yazılar ve görseller paylaşmıştım. Burada önemli olan virüsün yüzeylere tutunabiliyor olması, yani kedi ve köpeklerin de yüzey işlevi görerek üstlerinde virüs taşıyabilme ihtimalidir. Aynı şekilde bunun yalnızca bir tahmin olduğunu, bilimsel herhangi bir bulgu olmasa da ortak fikrin kedilerin dışarı çıkmaması yönünde olduğunu, süreç boyunca mümkün olduğunca evde tutulması gerektiğini belirteyim.