Düşük bağışıklık sebebiyle kısırlaştırılamıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Eda

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, 10 aylık tekir bir kızım var. Kendisi ilk kez Ocak ayında kızgınlık dönemine girdi. O günden sonra belirli aralıklar kızgınlığa giriyor (şu an da kızgınlık döneminde).
Kızgınlığı bitince kısırlaştırma randevusu oluşturduk ve operasyon öncesi kan değerlerine bakıldı. Bağışıklığı düşük çıktığı için operasyon gerçekleşmedi. Bağışıklık destekleyici enjeksiyon ve vitamin şuruplarına başladık. Tekrar kontrole götürdüğümde yine bağışıklık değerleri düşük çıktı ve yine operasyon olamadı. Hekimimiz bunun altında gizli bir hastalık olabileceğini veya bastırılmış kızgınlık olabileceğini söylüyor. Ben de açıkçası sürekli kızgınlığa girdiği için değerlerin dengesiz olduğunu düşünüyorum. Bütün koruyucu hekimlik uygulamalarını yaptırıyorum ve kaliteli bir mamayla besliyorum.
Operasyon geciktikçe sürekli kızgınlığa girmeye devam ediyor. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan veya bir fikri olan var mı?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
2 hafta önce kısırlaştırma yaptım
Teknik terimleri bilmiyorum ancak bağışıklıgi etkileyen bir değerin oranı normal ama miktarı düşük çıkmıştı. Ikiside düşük olsaydı almayacaktı zaten operasyona.

Test yaptırmadım ama kedilerim %80inde korona var zaten , muhtemel sizinkinde de vardır. Hastalıklar için test yapmadı mi?

Kızgınlık bağışıklık ile ilgili şeyleri etkilemez çünkü aynı anda öteki kedimi de kisirlastirdim, o kızgınliga girmemişti değerleri iyiydi
Kızgınlıkla alâkalı mi Diye sorduğumda hayır dediler.

Muhtemel bir rahatsızlık vardır sizde de

Eda

Hayvansever
Kedi Dostu
2 hafta önce kısırlaştırma yaptım
Teknik terimleri bilmiyorum ancak bağışıklıgi etkileyen bir değerin oranı normal ama miktarı düşük çıkmıştı. Ikiside düşük olsaydı almayacaktı zaten operasyona.

Test yaptırmadım ama kedilerim %80inde korona var zaten , muhtemel sizinkinde de vardır. Hastalıklar için test yapmadı mi?

Kızgınlık bağışıklık ile ilgili şeyleri etkilemez çünkü aynı anda öteki kedimi de kisirlastirdim, o kızgınliga girmemişti değerleri iyiydi
Kızgınlıkla alâkalı mi Diye sorduğumda hayır dediler.

Muhtemel bir rahatsızlık vardır sizde de
Elisa testinden bahsettiler, hızlı test kitlerine göre daha kesin sonuç veriyormuş. Maliyeti de epey yüksekmiş. Klinik muayeneye baktığımda bir hastalık olduğunu düşünmüyorum, bunlar sadece muhtemel demişti hekimimiz :(

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kedinin erken sütten kesilmesi, yavruyken kötü beslenmesi gibi etmenler de bağışıklığın düşük olmasına sebep olabilir. Kedinizi sahiplenmeden önceki geçmişini biliyor musunuz?

Eda

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedinin erken sütten kesilmesi, yavruyken kötü beslenmesi gibi etmenler de bağışıklığın düşük olmasına sebep olabilir. Kedinizi sahiplenmeden önceki geçmişini biliyor musunuz?
Hayır yaklaşık 2 aylıkken sokaktan sahiplenmiştim. Ancak o zaman bile 945 gramdı, biraz zayıftı evet. Bağışıklığı beklenenden geç gelişiyor da olabilir denildi

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sokakta kötü beslendiği için yeterince gelişememiş olabilir. Tabii düşük bağışıklığın altında yatan bir hastalık var mı yok mu belirlemek için mutlaka test yapılması gerekir. Bağışıklığı güçlenene kadar feliway veya benzer bir ürün kullanmak için hekiminize danışmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde kızgınlık dönemini daha sakin atlatabilirsiniz.

Eda

Hayvansever
Kedi Dostu
Sokakta kötü beslendiği için yeterince gelişememiş olabilir. Tabii düşük bağışıklığın altında yatan bir hastalık var mı yok mu belirlemek için mutlaka test yapılması gerekir. Bağışıklığı güçlenene kadar feliway veya benzer bir ürün kullanmak için hekiminize danışmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde kızgınlık dönemini daha sakin atlatabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim, mutlaka danışacağım 🙏🏼