Doğum Yapan Kedim Yavruyla İlgilenmiyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

KBRAACKZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar, kedim bugün doğum yaptı ilk yavru ters doğdu ikinci yavruda ölü doğdu. İlk yavruyu annesi yaladı temizledi ama sonrası için ilgilenmedi bir daha. Karton kutuya yavrulamıştı şimdi yüzünü kutunun arkasına dönüp yatıyor yavru öyle dışards kalakalıyor ya da yavrunun üzerine yatıyor. Çişi için vs yalamıyor arada 1-2 yalıyor bırakıyor. Ben nereye gidersem peşimden geliyor anne kedi ama yavruyla ilgilenmiyor zorla memesine koyuyorum yavruyu, yavru tutamıyor memeyi sanırım. Anne kedi hırçın değil itmiyor yavruyu ama beslemiyor da. İlk deneyimimiz daha napalım şaşırdık. Biberonla süt tozu aldık onunla besleyeceğiz eğer anne emzirmezse. Neden dolayı emzirmiyor bakmıyor sizce ne yapabilirim ben bu evrede?
Dipnot: Kedimin cinsi British Shorthair

Çözüm
Merhaba benim kediminde ilk 2 yavrusu ters gelmişti. Zaten bir zarla doğuyorlar onu yüzünden temizlerseniz nefeste alıyorlar aslında ama sizin 2. yavru ölü diyorsunuz artık çok geç. Yavruyla ilgilenmeyip sizin peşinizden gelme sebebi doğum esnasında yanınızda siz varsanız size güvenmesi. Onun da ilk doğumu ve ne yapacağını bilmiyor o da sizin gibi tecrübesiz. Bizde de aynı durum olmuştu ama sizin de yardımınızla geçecek bir kaç güne. Bebeği sürekli takip edin. Memeye tutturun. Bazı memelerden daha çok süt gelir, bebek o memede daha fazla kalır. Anneyi emdikten sonra devam sütüyle besleyin. Royal canin baby and cat devam sütüyle beslemiştim anne emzirdikten sonra yavruları ben topaç gibi olmuşlardı. Bir tane de ufak şırınga bulursanız...

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba benim kediminde ilk 2 yavrusu ters gelmişti. Zaten bir zarla doğuyorlar onu yüzünden temizlerseniz nefeste alıyorlar aslında ama sizin 2. yavru ölü diyorsunuz artık çok geç. Yavruyla ilgilenmeyip sizin peşinizden gelme sebebi doğum esnasında yanınızda siz varsanız size güvenmesi. Onun da ilk doğumu ve ne yapacağını bilmiyor o da sizin gibi tecrübesiz. Bizde de aynı durum olmuştu ama sizin de yardımınızla geçecek bir kaç güne. Bebeği sürekli takip edin. Memeye tutturun. Bazı memelerden daha çok süt gelir, bebek o memede daha fazla kalır. Anneyi emdikten sonra devam sütüyle besleyin. Royal canin baby and cat devam sütüyle beslemiştim anne emzirdikten sonra yavruları ben topaç gibi olmuşlardı. Bir tane de ufak şırınga bulursanız ağzının kenarından damla damla verebilirsiniz önce almayabilir ama ağzının kenarına damlatırsanız yalanıp tadını alacaktır. Yakın olsanız yardımcı olmak isterdim. Çişi içinde özel bölgesini ılık suya batırılmış bir pamukla silerseniz her beslenmeden sonra çişini yapacaktır.

Çözüm

KBRAACKZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba benim kediminde ilk 2 yavrusu ters gelmişti. Zaten bir zarla doğuyorlar onu yüzünden temizlerseniz nefeste alıyorlar aslında ama sizin 2. yavru ölü diyorsunuz artık çok geç. Yavruyla ilgilenmeyip sizin peşinizden gelme sebebi doğum esnasında yanınızda siz varsanız size güvenmesi. Onun da ilk doğumu ve ne yapacağını bilmiyor o da sizin gibi tecrübesiz. Bizde de aynı durum olmuştu ama sizin de yardımınızla geçecek bir kaç güne. Bebeği sürekli takip edin. Memeye tutturun. Bazı memelerden daha çok süt gelir, bebek o memede daha fazla kalır. Anneyi emdikten sonra devam sütüyle besleyin. Royal canin baby and cat devam sütüyle beslemiştim anne emzirdikten sonra yavruları ben topaç gibi olmuşlardı. Bir tane de ufak şırınga bulursanız ağzının kenarından damla damla verebilirsiniz önce almayabilir ama ağzının kenarına damlatırsanız yalanıp tadını alacaktır. Yakın olsanız yardımcı olmak isterdim. Çişi içinde özel bölgesini ılık suya batırılmış bir pamukla silerseniz her beslenmeden sonra çişini yapacaktır.
Çok teşekkür ederim, annenin memelerine masaj yaptık biraz süt gelmeye başladı şükür. Yazınızı görmeden dediklerinizi yapmışım, şimdi yavru memeye yapışıyor annede açıyor memesini bir kere emdikten sonra anne kedi daha bi değişti sanki daha anne gibi. Bende sonradan farkettim yanında olmamızı istediğini emzirirken oturuyorum yanında. Çişi içinde aynen internette görmüştüm ilk büyük çişini felan yaptı öyle şimdi anne yalıyor şükür. Markayı bilmiyorum ama devam sütü almıştık annede çok seviyor arada ona da veriyoruz yavruya da. Aynen doğumda dediğiniz gibi kafa kısmının zarını ben yırttım, ikinci yavru hiç tüylenmemiş bile daha önce ölmüş sanırım. Tekrar çok teşekkür ederim🌸🌸

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Rica ederim ne demek. çok sevindim. Güle güle büyütün. İlk gün hem tecrübesizlik hem anne yoruluyor ne yaptığını bilmiyor. Anneye vermenizde sakınca yok hatta anneye tavuk ciğeri haşlayıpta verebilirsiniz. Ben anneyi hamilelik süresince hep kitten mamayla beslemiştim doğumdan sonrada devam ettim. Bol bol yaş mama, tavuk ciğeri, vitamin takviye yaptım. Bizde 5 yavru olmuştu, onlara da devam sütüyle takviye yapmıştım annenin her emzirmesinden sonra.

KBRAACKZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok ilginç bir şekilde saat 18.00 gibi yeniden doğum yapmış yavru ölmüş ilk doğum dün 09.30 da olmuştu bu zamana kadar nasıl doğurmadı anlamadım. Umarım zaten ölü doğmuştur yoksa vicdan azabından öleceğim yetişemedim diye ama 32 saatten fazla süreden sonra doğum yapacağı aklıma gelmemişti açıkcası.
Rica ederim ne demek. çok sevindim. Güle güle büyütün. İlk gün hem tecrübesizlik hem anne yoruluyor ne yaptığını bilmiyor. Anneye vermenizde sakınca yok hatta anneye tavuk ciğeri haşlayıpta verebilirsiniz. Ben anneyi hamilelik süresince hep kitten mamayla beslemiştim doğumdan sonrada devam ettim. Bol bol yaş mama, tavuk ciğeri, vitamin takviye yaptım. Bizde 5 yavru olmuştu, onlara da devam sütüyle takviye yapmıştım annenin her emzirmesinden sonra.
Bizde anne hep proplan kitten yiyordu, yemesi biraz zayıf olduğundan kitten mamayı değiştirmedik. Yaş mamayıda sadece yalıyor. Biraz hırpalanmış örselenmiş bir evlattı bize geldiğinde onun için biraz daha naif. Kitten mamayı bile tane tane yer öyle iki tane alayım ağzıma demez hiç

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok ilginç bir şekilde saat 18.00 gibi yeniden doğum yapmış yavru ölmüş ilk doğum dün 09.30 da olmuştu bu zamana kadar nasıl doğurmadı anlamadım. Umarım zaten ölü doğmuştur yoksa vicdan azabından öleceğim yetişemedim diye ama 32 saatten fazla süreden sonra doğum yapacağı aklıma gelmemişti açıkcası.

Bizde anne hep proplan kitten yiyordu, yemesi biraz zayıf olduğundan kitten mamayı değiştirmedik. Yaş mamayıda sadece yalıyor. Biraz hırpalanmış örselenmiş bir evlattı bize geldiğinde onun için biraz daha naif. Kitten mamayı bile tane tane yer öyle iki tane alayım ağzıma demez hiç
Bu cinsler de biraz öyle fazla kibarlar. :)