Doğum Sonrası Bilgilendirme

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba kedim kısa zaman önce doğum yaptı. Doğum ve doğum sonrasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz kediler ortalama 64. günde doğum yapıyorlar. Benim kedimde son çiftleşme tarihinden sonra 64. günde doğum yaptı. Şayet evde beslediğiniz kendi kediniz ise kediniz her zamankinden farklı miyavlayacak ve ayağınızın dibiden ayrılmayacaktır. Bizde öyle oldu. Suyu geldikten 10-15 dakika sonra ilk bebeğimiz ters geldi. İlk doğum tecrübesizlik ve korkuyla kedimiz kendi bellediği doğum yerinde durmadı. (Bu süreçte oda kapılarınızın kapalı olmasına dikkat edin çünkü bir anlık içgüdüyle doğurup bebeği ulaşamayacağınız bir noktaya taşıyabilir) Tekrar ıkındığında sadece kafa bölgesinde zar vardı ve bebek herhangi bir yaşam belirtisi göstermiyordu. Elime eldivenlerimi giyip hemen yüzündeki zarı yırttım ve elimdeki pamuklu mendille ağzını ve burnunu silip anneye uzattım. Anne yalayarak temizledi, plasentayı ve göbek kordonunu yedi. Yaklaşık 15 dakika sonra 2. bebeğimizde ters doğdu ama bu sefer anne zarı ve yine geri kalan işleri kendi halletti. Doğum kutusunda dikkat etmeniz gereken bir husus annenin sancıları esnasında doğurmuş olduğu bebekleri ezmemesine dikkat etmek. Bundan sonra sırasıyla 3 bebeğimiz daha bu sefer doğru pozisyonla doğdular. Her bebekten sonra plasentayı saydım çıkıp çıkmadığını kontrol ettim. Bu önemli bir husus. Doğumun bittiğini annenin solumasının düzene girip bebeklerin yanına yatmasından anladım. O vakit anneye su ve mama uzattım annede afiyetle yedi içti uyudu. Sonra altındaki ıslak ve kirlenmiş havluyu değiştirdim. Anne doğum sonrası 3-5 saat bebeklerin yanında kaldıktan sonra devamlı benimle olmak istedi işte bu esnada çok emzirmediği için memelerde süt birikti ve canı yandı. İlk bir kaç gün bebeklerle sık ilgilenmedi ve acıyan memelerini soğutmak için taşa yattı. Ben buzla annenin memelere masaj yaptım ve özellikle emme refleksi daha iyi olan bebekleri o memelere yerleştirdim. İlk günler bebekleri memeye tutturabilirsiniz güçlendikten sonra kendileride daha rahat bulacaktır. Bizim 5 tane doğduğu için yavruların hepsi aynı boyda değildi, arandıklarından dolayı Royal Canin baby milk süt tozunu aldık. İçinden çıkan biberonu ucunu artı şeklinde kesmeme rağmen tutamadılar. Şimdi anne emzirdikten sonra şırınga yardımıyla bende besleme yapıyorum. Yavruları kaybetmemek adına elimdeb gelen çabayı gösteriyorum. Makyaj temizleme pamuğunu ılık suyla ıslatıp özel bölgelerini uyararak çiş yaptırıyorum zaten kızımda son 2-3 gündür daha tecrübelendi ve daha güzel bakıyor. Önemli bir hususta annelerin emzirme için yanlarına girdiğinde bebekleri ezmemesine dikkat etmek. Üzerlerine oturup yatmamasına dikkat etmek. Zaten böyle bir durumda bebeklerin mikleme tonu değişiyor. Çok özveri ve fedakarlık gerektiriyor maalesef doğum sonrası. Mümkünse anne ve bebeklerin kaldığı odada yatmak daha iyi oluyor. Ev ısısını arttırıp, kaynar olmayan sıcak su torbasıyla ısınmalarına yardımcı olmakta önemli bir nokta. Çünkü vücut ısılarını dengeleyemiyorlar. Hamilelikten sonrasının daha zor olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda sorusu olan arkadaşlara seve seve yardımcı olabilirim.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum oldukça faydalı bilgiler sunmuşsunuz bizlere hepsini tek tek okudum fakat kediler de doğum sonrası durum her kedi için aynı mı oluyor yoksa farklılık gösteriyor mu her kedi için?

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum oldukça faydalı bilgiler sunmuşsunuz bizlere hepsini tek tek okudum fakat kediler de doğum sonrası durum her kedi için aynı mı oluyor yoksa farklılık gösteriyor mu her kedi için?
Hangi durumlar mesela Gizem hanım? Eminim kedinin karakterine göre değişkenlik gösterecektir ama takip etmemiz gereken önemli hususlar bence hepsinde aynı. Tabi ki ilk doğumu olan tecrübesiz anne kediyle daha önce bir kaç kez anneliği tatmış kedinin davranışlarında elbet farklılıklar olacaktır.

destanhbf

Hayvansever
bunla alakalı bende bi yazı yazmıştım bilgilendirme amaçlı. her kedide farklılık olabilir tabikide. nasıl her doğum her bayan üzerinde farklı etki bırakıyorsa oda öyle bir durum. anne tecrübeli olduktan sonra sorun olmaz ki bi kaç doğum sonrası tecrübe sahibi oluyorlar. önemli olan doğumda anneye destek olmak. onun yetişemediği yerlerde destek olmak.

Hulya

Hayvansever
Kus Dostu
Bebeklere insan kokusu sinince yavruyu red edermiş öyle okudum

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu durum uzun süre baktığımız ev kedileri için geçerli değil. Çünkü onlar bizi tanıyorlar fakat bende böyle bir şey duyduğum ve hani olur ya dediğim için beslerken onları muhakkak eldiven giyiyorum.

destanhbf

Hayvansever
ben evimdeki anne kediyi hamileyken kapı önünden aldım. yıllarca sokakta yaşamış bir hayvan olmasına rağmen doğumunu birlikte yaptık diyebilirim. doğan bebeğin kordonunu kesmesine yardım ettim. bebekleri taşımasına yardım ettim.kısacası bütün bunlara rağmen anne kedi asla tehlikeli bir hareket yada tepkide bulunmadı. ama her kedi aynı değil. insanlar gibi kedilerinde karakterleri var. bazıları da çabucak bırakabiliyor. o tamamen kediye bağlı. ama evde bakıyorsanız ne değişir ki. ağladığını duysa koşar meme verip susturur :D kedi bu annelik bambaşka oluyor onlarda.