Dogo Argentino Ve Cane Corso Beraber Yaşarmı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

qwerty

Hayvansever
Kopek Dostu
merhaba 3 aylık dogo argentino köpegimiz var ve mart ayındada 2 aylık ken alacagımız cane corso var bu 2 tür beraber yaşayabilirim evde problem olurmu biz yumuşak huylu yetiştirecegiz .

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Siz onları iyi huylu yetiştirdikten sonra bir sorun olmayacaktır önemli olan karakteristik özellikleri diyebiliriz. Baskın karakterli değillerse birbirlerine arkadaşlık edeceklerdir.

qwerty

Hayvansever
Kopek Dostu
oooo süpermiş çok korkmuştum ,anlaşamazlar 2 side güçlü ve büyük ırk oldugu için sahiplenme duygusu ve kıskançlık dogabilirdiye korktum açıkçası

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İkisini de yavru alıp aynı anda büyütmeniz daha doğru olabilir aslında. Öyle bir imkanınız yok mu?

qwerty

Hayvansever
Kopek Dostu
yok çünkü corso mart başı bizde olucak ,dogomuzda suan 2 aylık corso gelene kadar 5 , 5,5 aylık olucak keşke dediginiz gibi denk gelseydi bakalım inşallah sorun yaşatmazlar

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bir sorun olursa çekinmeden yazabilirsiniz. Aradaki anlaşmazlığı yok etmek halledilemeyecek bir problem değil.

qwerty

Hayvansever
Kopek Dostu
çok tesekkür ederim ,dediginiz gibi problem olursa vaktinizi çalarım artık :giggle:

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba, Biz de bir dişi dogo argentino ile birlikte yaşıyoruz. Tanıdığım biri var ve bahçesinde sokaktan kurtardığı köpekleri besliyor. çok yaşlı oldukları için kısırlaştırmadıkları bir dişi ve bir erkek köpekleri çiftleşmiş ve 8 canlı yavru dünyaya gelmiş. BUnlardan bir dişi yavruyu sahipleneceğim 1 ay sonra. (2 ayın anne yanında dolmasını bekliyorum) daha önce iki köpeği yanyana yaşamaya alıştırma tecrübem olmadı. Bir süre farklı yerlerde kalacaklar. En azından yeni yavrunun minimum 15-20 kiloya gelmesini bekleyeceğim bahçede aralarında engel yokken yaşamaları için. Dogomuz çok uysal ve oğlumla büyüyorlar. insanların en çekindiği ısırma konusunda şöyle bir örnek vereyim. korkanlara göstermek için elimi ağzına soktuğumda ağzını daha çok açıyor. (bunu kimsenin yapmasını tavsiye etmem yinede) Bu arada dogomuz 7 aylık ve 35 kilodan fazla şu anda.

Diğer yavru ile günün farklı saatlerinde bizim nezaretimizdeyken yanyana bolca gelecekler. Bu bence önemli bir husus.

Bu kadar uysal olduğu halde niye diğer yavrunun biraz daha büyümesini niye bekleyeceğim. Dogonun hayatımıza girdiği ilk andan beri belli başlı şeyleri benimsedim. Bunlardan biri de köpeklerin geçmiş ve gelecek gibi mevhumlarının olmadığı ve hormonal ufak değişimler anında bile davranışlarının değişebileceği. Örnek olarak çiftleşme dönemindeki koruma köpekleri bile bu dönemde görevlerini tam olarak gerçekleştiremiyorlar. Çok uysal olsa da biz yanlarında yokken oğlumuzla tek başına bırakmıyoruz.
Son dönemde dikkat ettiğim hususlardan birisi de şu oldu, Dogomuz, oğlumuzun kilosunu geçmeye başladıktan sonra hiyerarşik düzenimizde oğlanın basamağının üstüne çıkmak için bazı sıkıştırmalar, oyun gibi de olsa devirmeye çalışmalar gözlemledim. Yanına gelebilecek bir yavru ile hemen başbaşa bırakmak çok doğru bir tercih olmayacak. (bu yazdıklarım bahçede ve yanlarında çoğu zaman kimse olmadan bakıldığı durumlar içindir)

Birbirlerine alışma aşamalarının en kaçınılmazı hiyerarşik düzendeki yerlerini belirlemek için bazı gergin anların yaşanabileceğidir. Ne yazıkki bu anlar tahminimce yanlarında kimse yokken, yani ilgilerini dağıtacak başka bir şeyin olmadığı ortamda, tek ilgilerinin birbirleri olduğu anlarda yaşanacaktır :)

40 yılda bir yazıyorum, lafı da çok uzatıyorum. Uzun lafın kısası, köpekleri yanyana koyduğunuzda "Selam, naber, hımm birliktemi yaşayacağız. o zaman bir klübe seç birlikte hiç sorunsuz yaşayalım" demeyecekler. ikisinin de birbirinin hareketlerinde belirttikleri mesajları anlayabilecek duruma gelmelerini bekleyeceğim. yukarıda yazdığım durum çok uzun sürmeyecek, herhangi bir zamanda gerçekleşecek olsa da muhtemelen 5 dakika içinde taşlar yerine oturacak. Sonrasında ömürlerinin sonuna kadar bizlerin bir hatası olmadığı sürece kavga etmeyeceklerdir.

Yazıyı buraya kadar okuyan varsa hakkını helal etsin :)

qwerty

Hayvansever
Kopek Dostu
siz hakkinizi helal edin,cok cok guzel.yazmissiniz emeginize saglik🙏

Ekin

Hayvansever
Kedi Dostu
bu köpekler biraz saldırgan huylular bildiğim kadarıyla ama yavruyken bir araya gelip beraber büyürlerse sorunsuz yaşarlar diye düşünüyorum ayrıca evde beslenmeye uygun köpekler değiller bahçeli bir evde daha rahat edeceklerdir

Cesur67

Hayvansever
Kopek Dostu
Bende bir disi bir erkek cane corso var kardesler birde yanlarina sokaktan buldugum bir kopegi aldim oldular 3 tane cokta guzel anlasiyirlar. Sokaktan aldigimi kisirlastirdim bizim erkek kizginlikta yanlis yapmasin diye yoksa sakat birakir hayvani:) disi ile kardes olduklarindan zaten ciftlesmiyor. insanlardan daha ahlaklilar anlayacaginiz...
20200214_171237.jpg

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bende bir disi bir erkek cane corso var kardesler birde yanlarina sokaktan buldugum bir kopegi aldim oldular 3 tane cokta guzel anlasiyirlar. Sokaktan aldigimi kisirlastirdim bizim erkek kizginlikta yanlis yapmasin diye yoksa sakat birakir hayvani:) disi ile kardes olduklarindan zaten ciftlesmiyor. insanlardan daha ahlaklilar anlayacaginiz...Ekli dosyayı görüntüle 1610
Cane corsolara karşı benim de uzun zamandır bir ilgim var. Büyük ırk oldukları için özgür olabilecekleri bir yer bulana kadar hevesimi içimde tutuyorum. Başka bir başlıkta köpeklerinizden bizim için biraz bahsedebilir misiniz? :)

Cesur67

Hayvansever
Kopek Dostu
Kopek cinslerinin hepsi birbirinden guzel. Sharpi cinsi bir kopegimiz daha var ona babam bakiyor ve bakimi en zor cinslerden biri.
Benimkiler buyumeyen cocuk gibiler kiskanclik,entrika ,birbirlerini kandirip one gecme her turlu filmi izliyorum bunlarla hergun:) ama bir gercek var erkekler akilli da olsa hep kandirilan oluyor kopeklerdede. En safimizda ve yakisiklimizda bu resimdeki cesurumuz.
20200223_164446.jpg