DOCHKA - Dogo Argentino yavrumuz

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Herkese Selam,
Bir süre önce yavrumuzu ailemize katıp ona "Dochka (Doçka)" ismini verdik. (Airsoft Sporu ile ilgilendiğimden dolayı bir süredir bu isim aklımdaydı)
Yavrumuz ile ilgili ileride bu günleri hatırlamak için bir video çekip kanalıma yükledim.

Dogo Argentino ırkı çok uzun zamandır takip ettiğim ve bir gün vaktimizi birlikte harcamak istediğim bir ırktı. Fakat özellikle bu yaz, oğlumuzun gelişimi ve hayatının geri kalanındaki kişiliğinin pozitif yönde gelişmesi için bir yavru sahiplenmeyi düşünüp kafamızda bazı kriterler belirledik.

1- Oğlum Doruk için bu arkadaşın yavru olması gerekiyor
2-Bina müstakip olduğu için yavrunun hayatında dede ve ninenin de rolü illaki olacak. Bu sebeple her ne kadar olay sahipte bitse de çok vahşi ya da çok fazla iri bir yavruya sahip olmamız iyi olmayacak.
3- Çok tüylü bir ırk bizi zorlayacaktır.
vs
vs gibi aklımızda bir liste oluşturduk.

Bu yaz tatilinde 4 yerleşim birimini kapsayan yaklaşık 40 km lik bir yolu ara sıra araba ile katederek sahipsiz bir yavru aradık.2 yavru ile karşılaştık, birisinin annesi yanına geldi, diğeri için de hemen yanındaki balkonda oturanlar kendilerinin baktığını söyledi.

Tatilin bitmesine yakın Erdek barınağına gittik (Gitmeyi düşünenler altı alçak araçla gitmesinler. yolda kesin aracın altı vurur)
Barınak ta bir ilgili vardı ama pek güven aşılayan birine benzemiyordu. Durumu izah ettik ve yavru olmadığını söyledi.

İlk iş Dogo Argentinosu olan arkadaşımı aradım. telefon trafikleri başladı.
Köpek için para ödeme konusunda burada yorum yazmak istemiyorum. Ben şahsım adına para vermek istemedim ve bu süreçte tüm telefonlaştığım arkadaşlarıma bunu söyledim. En sonunda istanbula dönüş yolunu 4 saat daha uzatıp yavrumuzu teslim almaya gittik.

Sahibi sağ olsun bizden herhangi bir şey talep etmedi. Doğumdan sonra sadece 2 yavru canlı kalıp o ana kadar yaşamış. Neden öldüklerini o anda çok irdelemek istemedim. Sadece bol bol süt emdiği için tosuncuk gibi olmuştu.
Eve dönünce hemen balkonumuzda yerimizi de ayarladık. Geçici olarak burada kalacak. "Hımm artık kocaman oldu" dediğimizde kendi yerinde yaşamaya başlayabilir.

Onun için bahçeyi geçen haftadan itibaren hazırlamaya başladım. Günlük hayatımda, çevrede gördüğüm köpeklerin yaşam alanlarından daha büyük bir açık alan hazırlıyorum. Hazır imkanım varken bir kaç metrekarelik alana sıkıştırmak istemedim. Sadece bir kapı ile geçebileceği ve 4 aracın sığdığı kullanmadığımız garajımızın anına bu alanı yaparak, ileride hava durumuna göre hemen kulübesinin yerini değiştirmeyi hedefliyorum.

Bununla birlikte komşumuzun kedilerinin bahçeye girmemesi için önlemleri alıp, güvenlik kamerasını da bağladığım zaman içimiz rahat şekilde yerine geçebilir.
Şimdilik balkona bağladığım IP kamera ile sürekli gözümüz üzerinde.

Bu yazıyı da çok uzun yazdım umarım okuyanlar sıkılmaz.
Gelişmeleri bu post altından tekrar paylaşacağım.
Hepinize şimdiden iyi hafta sonları dilerim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, hocam muhteşem bir yazı dizisi olmuş gerçekten okumaktan keyif aldığım bir yazı oldu. Dochka ile hiçbir zaman ayrılmayacaksınız ben bunu hissediyorum. Sizin ne kadar iyi bakacağınızı bu yazıyı okuyarak kendime kanıtladım desem yeridir. Gerçekten çok güzel bir duygu olmalı şu an, oğlunuz da hayranlıkla takip ediyor, peşinden hiç ayrılmıyor :)

Aileniz ve Dochka yavrunuz ile mutlu yıllar diliyorum sayın hocam, benim içim çok ısındı hem yazıdan hem videodan dolayı...

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Birbiriyle hem sorumluluk hem duygusal olarak bağlarını kuvvetlendirsinler diye mamasından bahçe eğlencesine kadar birlikteyiz. Ben çok küçükken bir doberman kovalamıştı beni. Aslında kovalamak değil oyun oynamak istedi diyebilirim. Ama çocuk olduğum için çok fazla korkmuştum. Etrafımda kimse yokken boyumdan büyük bir doberman ile bu şekilde yakınlaşıp kaçamamak beni çok etkilemişti. İlk köpeğimiz Suzi'ye (kangal) kadar köpeklerden korkardım. 1 hafta geçmeden bu travmadan eser yoktu. Bir daha da asla sorun yaşamadım. Suziden beri 20 seneden fazla zaman geçti. Şimdi benzerini ben oğluma yapıyorum gibi oluyor. 3 temmuzda aşı için veterinerdeyken kafayı çevirdiğimde yetişkin bir kanişi okşuyordu Doruk. Eridim, bittim 😜😍

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Suat hocam cidden muhteşem, okudukça mutlu oluyorum :)

En küçük yeğenim de bayağı korkuyordu hayvanlardan, hatta kelebekten, sinekten ve karıncadan dahi aşırı derece çekiniyordu. Şimdi ise bahçemizde yer alan tüm kedileri seviyor. Ben sizin bu tarzınızı beğendim hocam yalan yok, çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Ve inanıyorum ki oğlunuzda sizin gibi iyi bir hayvansever olacak, bundan hiçbir şüphem yok :)

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
BU akşam eve gelirken ablama uğradım ve utanarak bir şey öğrendim. Büyük yeğenim (Lise) köpeklerden çekiniyormuş. Bunu öğrenince kapıdan merhaba deme olayı oturmaya döndü. yaklaşık 1 saat oturdum biraz bilgim kadar yardımcı olmaya çalıştım. Oturmaya ilk geldiklerinde yarım saat vakit geçirirse bu korkusunu atlatacağını söyledim ve sözünü aldım. küçük yeğenim ise tam canavar. Dayı hadi size gidelim de seveyim modunda. bu akşam Doruk ben ve Dochka bol bol oynadık. Videolar da çektim. yeğenimin ilk köpek temasında da video çekmek için sabırsızlanıyorum. Bu arada konunun devamı olarak akşam yorulan doçkanın 2.80 uzanma görüntüsünü de ekleyeyim. ikinci monitörden uyuyana kadar takipteyim :)

618

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
puf yatağını dün kaldırınca, düne kadar rayına oturan tuvalet eğitimi birden bozuldu. Çişini dışarda yapmaya başladı. yarım saat önce yeni bir yer yaptım ve alıştırdım. Yatağını kaldırınca gazeteye yatıp gazete dısına tuvalet yapma olayı bende eşsiz bir deneyim oldu. Kullandığı bir şeyin yeri değişirse ya da ondan alınırsa kesin bir etkisi oluyor diye kafaya yazdım :)

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Dochka'nın bugünkü videosu aşağıdadır. HErkes büyümüş diyor, Veterinerdeki tartı da aynı şeyi söylüyor ama bana sanki hiç büyümüyor gibi geliyor. Allahtan video çekiyorum. yoksa kimse büyüdüğüne beni inandıramazdı.
İlk aşısını 3 Temmuzda yaptırdık. Aşıyı hissetmedi bile. HErhangi bir şişlik ya da beklenilen ateş ile karşılaşmadık. Maşallah diyelim.

@Tevfik hocam hakkını helal et. Pek izlenmese de videolar girişte forumun logosunu kullandım. 1 tane bile hayvanseverin buraya gelmesine vesile olursam ne mutlu bana.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@undefined, hocam biz de kızın büyüdüğüne inanamıyoruz bazen. İlk geldiğinde 65cm 2300gramdi. Şimdi 3100gram 90cm.
Sizi çok iyi anlıyorum :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, çok güzel bir video olmuş hocam yine, elinize emeğinize sağlık🙏🏻 Logoyu koymanız ise çok ince bir davranış bu davranışınızdan dolayı size sonsuz teşekkür ediyorum, sağ olun, var olun😇

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Güle güle büyüsün tüyü kadar ömrü olsun.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben oğlana da bayıldım maşallah çocuklu evde mutlaka bir hayvan dostumuz olmalı çocuklara katkıları say say bitmez. Bizde kızım 1 yaşındayken aldık aşırı hayvansever bir çocuk babasına sineği bile öldürtmez. Çok iyi yapmışsınız tebrik ediyorum.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Teşekkür ederim @Miela Hanım. Çocuk bir yana aileye şimdiden çok fazla katkı sağladı. Tek üzüldüğüm keşke bir tane de erkek olsaydı birlikte büyürlerdi. Enerjisini şu anda baskılamıyorum ve akşamları 3 saat civarında yürüyüp, dinlenip tekrar yürüyoruz. Yanında bir tane daha olsaydı gündüz oynayıp günlük yedikleri proteinleri daha rahat yakarlardı.

Bu arada dogolar ile ilgili sessiz oldukları ve pek havlamadıkları söylentisi doğru eve geldiğinden beri sanırım 3 defa havladı (havlamak denilirse).

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Dochka yı bugün karma aşısı için veterinere götürecektik. Şimdiye kadar 2 defa aynı veterinere gitmiştik ve onların sistemine kayıtlı olduğumuz için aşıyla ilgili mesaj geldi. Mesajda 13 Temmuzda Karma aşı için bekleriz yazıyordu. İlk aşısını da aynı yerde vurdurmuştuk.

Eşim bir süredir veterineri değiştirelim diyordu. Hem internette kötü yorumlar almış, hem de biz oraya gittiğimizde çalışanlar yavruya ilgi gösterse de veteriner ilgili değildi. ilk ziyaretimizde yavruya karşı soğuktu, ikincisinde (yani aşı için gittiğimizde) alt kattaki muayenehaneye inmedi bile. iğneyi çalışanlar yaptı.

Bu sebeple hazır mesaj geldi ve bugün 13 temmuz diye hem dışarıda kahvaltı ederiz hem de dönüşte aşıya gideriz diye evden çıktık.
Kahvaltıdan sonra internette çok güzel yorumlar alan, ilk gittiğimiz gibi kocaman bir dükkan değil de daha mütevazı bir dükkanı olan veterinere gittik. (satılan eşya olarak bir kaç tasma gördük, mama falan hiç görmedim. girişi küçük ama gelen hayvanlarla ilgilenilen oda kocamandı)

Veteriner aşı karnesine bakıp daha en az 5 gününüz var aşı için, daha erken bu dünyalar güzeline aşıyı vuramayız dediler.
Diğer veterinerde ilk aşıyı vurdurduğumuzu ve özellikle bugünün tarihiyle mesaj geldiğini, telefonla da kendilerini aradığımı söyledim.
Yüzüme diğer veteriner hakkında kötü konuşmak istemiyorum dercesine baktı.

iki tane veteriner tanımış oldum. Birisi ilgisiz ve sanırım para için aşıyı bile erken yapacak olan, diğeri ise beni ilk defa gören ve hazır para kazanma fırsatını geri çevirip dochkayla oynaya oynaya kucağında gezdiren.

Bu arada Kilo değişimi:
15 Mayıs 2019 = Doğum
19 Haziran 2019 = 2400 Gr.
03 Temmuz 2019 = 4000 Gr.
13 Temmuz 2019 = 5200 Gr.

Büyüme hızı konusunda yorum yapabilecek varsa sevinirim. Bana yavaş büyüyor gibi geliyor.