Doberman Pinscher (Pinçır) Köpek Irkı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
29
Merhaba arkadaşlar en çok sevdiğim köpekler arasında yer alan doberman pinçır almanca ismi doberman pinscher olan doberman köpeklerinden bahsedeceğim.

Doberman Pinçır Köpeğinin Kökeni:
Bu ırk, görece yakın bir zamanda türemiştir. Doberman Pinçır'ın 1860 yılında Almanya'da Danua, Alman çoban köpeği, Rotvaylır (alman Rottweiler) ve pinçır ırklarının melezlemesiyle elde edilmiş olduğu, aynı zamanda Beauce Çoban Köpeği ve ingiliz tazısının da kanını taşıdığı düşünülmektedir. Bu karışımın yaratıcısı, Louis Dobermann adında Alman vergi tahsildarıdır. Soyguncuların bulunduğu bölgelerden sıkça geçmek zorunda olan Dobermann, karşılaşabileceği herhangi bir tehlikede ona yardımcı olacak bir koruma ve bekçi köpeği geliştirmeye karar verdi. Sondaki "n" harfi eksik olmak üzere yaratıcısının adını taşıyan Doberman ırkı, ilk defa 1876 yılında düzenlenen bir köpek gösterisinde tanıtılmış ve tanıtımı yapılır yapılmaz çok gözde bir köpek ırkı haline gelmiştir.

Doberman Pinçır Köpeğinin Irk Özellikleri:
Doberman, kaslı ve oldukça narin bir ırktır. Omuz yüksekliği, erkek köpeklerde 66-71 cm, dişi köpeklerde ise 61-66 cm arasında değişir. Öte yandan, vücut ağırlığı 30-40 kg arasıdır. Uzun ve dar bir başı ve yassı bir kafatası vardır, kafatası ile ağız-burun bölgesi arasındaki geçiş belirgindir. Dişleri güçlü ve çene kemiği üzerinde düzenli yerleşimli olup, çenesi makas ısırışlıdır. Gözleri koyu renklidir; canlı ve zeki bakışlara sahiptir. Dik olan kulaklarını genelde keserler! Buna ek olarak kuyruğunu da keserler! Bacakları kusursuz derecede düzdür. Kısa, kalın ve sert kıllardan oluşan tüy örtüsü bedeni sıkıca sarar. Tüy örtüsünün rengi, siyah, koyu kahverengi veya az sayıda pas rengi leke içeren mavidir. Irk standartları gereği, beyaz lekeler bulunmasına izin verilmez. Doberman'ın yürüyüşü esnek ve zarif olmalıdır. Bu ırk, geniş alanda bakılmalıdır.

30

Doberman Pinçır Köpeğinin Mizaç'ı:
Doberman ırkının erkekleri ile dişilerinin mizacı birbirinden farklıdır. Dişiler, sakin, hassas ve aile bireylerine karşı sevecen olup, yabancılara kuşkuyla yaklaşır. Erkek köpekler ise, son derece zeki ama bir o kadar sabırsız olup, çoğunlukla saldırgandır ve güçlü bir sahibin yönetimine gereksinim duyar. Bir deyişe göre, kötü Doberman yoktur, kötü Doberman sahibi vardır.

Doberman Pinçır Köpeklerinin Kullanım Alanları:
Koruma ve bekçi köpeği olarak yetiştirilen Doberman, bu görevlerini yüz yılı aşkın süredir yerine getirmektedir. Polis köpeği ve asker köpeği (denizciler Doberman'ı pusu nişancılarını bulmak için kullanmıştır) olarak ve ayrıca her türlü sanayi mülkünü korumak için kullanılmıştır. Erkek köpeklere kıyasla dişi köpekler evde yaşamaya daha iyi uyum sağlar; ancak, her ikisi de rahatlayabilmek için günlük idmana gereksinir.

Not: Doberman ırkında kişilik, iki yaşından sonra dahi gelişmeye devam eder. Ancak, köpek henüz on ila on iki aylıkken katı bir eğitime tabi tutulmaya başlanmalıdır. Oldukça uzun ömürlü bir ırk olup, on beş ve hatta yirmi yaşına kadar yaşayabilir.

Umarım bu bilgiler işinize yarar ve bende mutlu olurum elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım Doberman Köpek ırkı için...

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Gizem hanım emeğinize yüreğinize sağlık, inanın ben böyle konu açamam. 3 yıl önce forumlarda takıldığını okudum ama sanırım forumların sahibi sizsiniz :)

Ayrıca bir vergi talsildarının bu derece bir köpeğe ulaşacağına şaşırdım, bu şaşkınlığımdan önce tabii hırsızlardan korunmak için böyle bir şey bulduğuna inanamadım çok şaşkınım ama cidden çok güzel bilgiler emeğinize sağlık.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
lütfen böyle şeyler söyleyip beni şımartmayın :) bilgisayar mühendisliği okumamında sanırım etkisi var diyebilirim.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
@Tevfik sana böyle ve daha iyi konular satabilirim biliyorsun :)

satmak nedir? pardon burasını anlayamadım, böyle paylaştığım konuları satıyor musunuz? o zaman forum olmanın, aile olmanın nasıl bir anlamı var? eğer siz, ben paylaşmazsak forumlar nasıl gelişebilecek? nasıl aile olabiliriz ki? kusura bakmayın fakat bu davranışınızdan dolayı sizi kınıyorum.

HayvanSever

Yeni Üye
Diger Dostu
Makale yazarlığı yapıyorum gizem. Özellikle hayvanlar üzerine. Kınaman bir şey değiştirmez. En azından ön yargılı biri olduğunu öğrenmiş oldum :)

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Makale yazarlığı yapıyorum gizem. Özellikle hayvanlar üzerine. Kınaman bir şey değiştirmez. En azından ön yargılı biri olduğunu öğrenmiş oldum :)

ben ön yargılı değilim sizin forum içerisinde satış yapabilirim demeniz ne kadar etik? ticari bir forum olduğunu düşünmüyorum buranın, hayvanlar üzerine kurulmuş güzel bir forum ve bizlere de paylaşmak düşecektir. neden satış yapmaya çalışıyorsunuz anlamış değilim, paylaşmak her zaman en güzelidir.