Doberman Hakkında Bilgiler

karaduman

Hayvansever
Kopek Dostu
Katılım
8 Şub 2021
Mesajlar
4
Çözümler
1
Tepkime puanı
10
Puanları
3
Konum
Aydın
Almanya kökenli bu ırk daha çok koruma ihtiyacını gidermesi amacıyla üretilmiştir. Çevik, şüpheci ve korumacıdır. İyi bir aile köpeğidir. Almanya'da üretilmiş olmasına rağmen garip bir şekilde soğuk havaya karşı direnci düşüktür. Bunun sebebi alt tüy yapısının yetersiz olması. Ek olarak aşırı sıcaklara karşı da toleransı yüksek değildir.
Dış görünümü sebebiyle büyük ırk köpeklerden biraz ayrılırlar. Atletik bir vücudu vardır. Görünümünü güzelleştirmek amacıyla küçükken kesilen kuyruğu ve dikleştirilen kulaklarıyla bazı insanların çekindiği bazı insanlarınsa çok beğendiği ülkemizde ise oldukça popüler olan bir köpek ırkıdır. Enerjisi yüksek olması sebebiyle çok hareketli ve çeviktir. Köpekli sporların çoğunu gerçekleştirebilecek kabiliyete sahiptir.
Baskın bir karaktere sahip olmasından dolayı farklı ırk köpeklerle bir arada bakılması köpek bakımı konusunda pek tecrübesi olmayanlara önerilmez. Köpek bakımı konusunda tecrübesi olmayanlara ilk köpek olarak Doberman önerilen ırklar arasında da değildir. Doğru eğitim verilmediğinde saldırgan olabilir.
Haraketli ve oyun oynamayı sever. Sahibine aşırı düşkündür. Yalnız kalmayı hiç sevmez. İtaatkar, zeki ve çok korumacıdır. Eğitilebilirlik derecesi oldukça yüksektir. Bu kadar iyi özelliğin yanında tabii olumsuz yönleri de var. Kronik hastalıklara yatkınlığı yüksek bir ırktır. Apartmanda besleyecekler için havlama eğiliminin de yüksek olduğunu söylemekte fayda var.
Dobermanlar diğer tüm büyük ırk köpeklerde olduğu gibi kalça ve dirsek çıkıklığına yatkındır. Ek olarak kalp kası büyümesi ve kalp kasında fonksiyon bozukluğu gibi hastalıklarda görülebilir.
Dobermanlar konusunda en dikkat etmeniz gereken olay ise mide dönmesi riskidir. Çok hareketli bir ırk olması sebebiyle beslenmeden hemen sonra hareketli (atlama, ani dönme, yuvarlanma vb.) egzersizler yapılmamalıdır. Mide dönmesi sorunu ölümle sonuçlanma riskini barındıran bir rahatsızlıktır.
Beslenme konusunda da bilgi verip yazımı sonlandırıyorum. Obeziteye yatkın değildir. Ancak tüm köpeklerde olduğu gibi düzenli, dengeli ve bir program dahilinde besleme yapmalısınız. Mama önerisi konularına girmeyeceğim. Sağlıklı günler dilerim. :)