dişi kedilerde kızgınlık

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

denizwhan

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle merhaba. 5,5 aylık dişi bir kedim var uzun süredir kum kabının önüne işeme şikayetimiz vardı. dün veteriner hekim eş bulma isteği ile bunu yaptığını söyledi. Kum kabı önüne ve koridorda belirlediği bir köşe işediği yerler. gündüzleri kumuna işiyor. Geceleri kum kabının önüne. çok nadir koridordaki köşeye işiyordu. ama bazen daha koyu sarı daha keskin kokulu bir idrar gibi. fotoğrafını bırakayım kusura bakmayın biraz çiş olacak. çok az bir miktarda daha fayansa bile geçmemişti. normal idrarı daha beyaza yakın bir renk. bu koku bırakma denilen şey mi. amacı yerini belli etmekse neden üstünü örtmeye çalışıyor?
WhatsApp Image 2021-03-09 at 13.07.17.jpeg

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Dişi kedilerde kızgınlık döneminde etrafa idrar yapmak pek olmuyor, bende 2 tane var hiç öyle birşey olmadı.

Ancak bu olmaz demek değil.

Kızgınlık döneminde anladıgım kadarıyla, bağırmalarına karşı tepki göstermiyor kızmıyorsunuz değil mi?

Geceleri yalnız kaldıgı için de bunu yapıyor olabilir, uyurken yanınıza geliyor mu yoksa kapılar kapalı mı?

Düzenli olarak gündüz kap gece dışarsı oldugu için böbrek enfeksiyonu ihtimalini düşünmüyorum, zaten veteriner öyle bir durum olsa yorum yapardı

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim kedim birkere yengemin evine idrarını yapmıştı sonra asla apartmana salmadım kısırlaştırana kadar onun harici idrar sorunum olmamıştı ama dişi kedilerde nadirende olsa görülebiliyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Koyu idrar için bir veteriner hekimin kontrol etmesi daha uygun olur, bu durum bir rahatsızlığın habercisi de olabilir.
Az su tüketimi de koyu renkli idrara sebep olur. Gece kum kabını bulamıyor olması, kabın pis olması da farklı yere idrar yapmasına neden olabilir.

denizwhan

Hayvansever
Kedi Dostu
veteriner hekime gittim kısırlaştırılmadığı için bunu yaptığını söyledi. su içimi gayet normal bu koyu idrar çok nadir oluyor genelde açık renkli idrar yapıyor. tuvaletinin kapı yönünü değiştirdim yine kapısının önüne işedi kumu temiz

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Öncelikle idrar bıraktığı alanları sirke, çamaşır suyu gibi keskin kokulu temizleyicilerle temizlemenizi öneririm. İdrar kokusu aldığı için de o bölgelere idrar bırakıyor olabilir. İdrarın üzerini örtmeye çalışmasını da buna bağlayabiliriz. Buna rağmen idrar bırakmaktan vazgeçmezse en iyi çözüm 6. aydan sonra kızgınlığın bitmesiyle kısırlaştırmak olacaktır.

denizwhan

Hayvansever
Kedi Dostu
herhangi bir kızgınlık belirtisi yok sadece bu zaten aşırı sessiz bir kedi çok nadir miyavlar su kat ya da mama koy demek için. kışın bir ara klimalı odada uyuyorduk tuvaletine erişebilsin diye ayrı odada kalmıştı ama şu an benimle beraber uyuyor kapım açık.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bazı kedilerin kızgınlığı oldukça sakin geçiyor bu sebeple kesin konuşamıyorum. Veteriner hekiminiz kızgınlık olduğunu düşünüyorsa muhtemelen kızgınlıktır. İdrar tutamama, olduğu yere bırakma gibi problemleri olsaydı bir hastalığı olduğunu düşünebilirdik. Şu anki durumda kum dışına idrar bırakmayı alışkanlık hâline getirmemesi için idrar yaptığı alanların keskin kokulu temizleyicilerle temizlemenizi önerebilirim. 6. aya girdikten sonra da kısırlaştırırsanız idrar bırakma sebebi net olarak ortaya çıkacaktır.

denizwhan

Hayvansever
Kedi Dostu
veterinerim ile görüşerek bugün kısırlaştırdık. idrarını yaptığı yer fayans önce arap sabunu ile yıkayıp daha sonra sirkeli su ile duruladım ve sirkeli bez ile sildim. olmazsa idrar için satılan enzimatik temizleyicilerden faydalanabilirim. yardım ve görüşleriniz için teşekkür ederim siteniz gerçekten çok güzel.
Bazı kedilerin kızgınlığı oldukça sakin geçiyor bu sebeple kesin konuşamıyorum. Veteriner hekiminiz kızgınlık olduğunu düşünüyorsa muhtemelen kızgınlıktır. İdrar tutamama, olduğu yere bırakma gibi problemleri olsaydı bir hastalığı olduğunu düşünebilirdik. Şu anki durumda kum dışına idrar bırakmayı alışkanlık hâline getirmemesi için idrar yaptığı alanların keskin kokulu temizleyicilerle temizlemenizi önerebilirim. 6. aya girdikten sonra da kısırlaştırırsanız idrar bırakma sebebi net olarak ortaya çıkacaktır.