Dişi kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Günalkaymaz

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar herkese canları ile sağlıklı günler 10 aylık dişi tekir kedimiz 10.04.2020 günü yani dün kısırlaştırma ameliyatı oldu saat öğle 12 civarı ameliyat bitti evimize geldik. Saat akşam 10 civarında tam anlamıyla gezinme çabalarına başladı ondan öncesinde bir kaç kez kısa süreli kafa kaldırmaları oldu ve iki kez sarı sümükümsü bir sıvı kustu. Bugün ise sürekli bir yatış halinde yemek yemedi su içmedi ve en endişelendiğim ise sol gözünü açamıyor sağ gözü tam açtığında sol yarım açılıyor ancak herhangi bir sulanma veya akıntı yok göz içinde kızarıklıkta yok her zamanki renginde her iki gözüde

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kısırlaştırma sonrası halsizlik oldukça normal, nihayetinde bir ameliyattan çıkıyor.. Gözünü bir yere çarpmış olabilir mi? Veteriner hekiminize danıştınız mı?

Günalkaymaz

Hayvansever
Kedi Dostu
Kısırlaştırma sonrası halsizlik oldukça normal, nihayetinde bir ameliyattan çıkıyor.. Gözünü bir yere çarpmış olabilir mi? Veteriner hekiminize danıştınız mı?
Ameliyat sonrası 7 gün boyunca pansuman ve iğne olacağı söylendiği için bugün sabah veterinere ilk kontrolümüze gittik ben gözünüde söyledim ilgileneceğini söyledi iki gözünün altına dün ameliyat sonra beyaz bir krem sürülmüştü bende kreme hiç müdahalede bulunmadım kendiliğinde kurudu gitti tabi bu süreç baya baya uzun sürdü ama tabikide hala daha kalıntıları vardı kontrol odasından çıktığında gözleri temizlenmişti ancak göz kısıklığı devam ediyor

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Göz hassas bir yapı olduğu için bir şey söylemem pek mümkün değil. Veterinerinizin uyguladığı kremi birkaç kez daha uygulamak gerekebilir. Basit bir çözüm olarak: demlenmiş ve soğumuş çaya bi pamuk batırıp gözünü rahatsız etmeden silebilirsiniz. Gözünü açmazsa yarın tekrar gözüne bakılmasını rica edersiniz.

Günalkaymaz

Hayvansever
Kedi Dostu
Ama belirttiğim gibi en ufak bir akma, iltihaplanma yok tertemiz gözü ve göz bebeklerinde de kızarma yok ameliyat sebebi ile sinirsel bi olay olabilir mi bunları yarın veterinerimede soracağım elbette ama anlık merak

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bu konuda o kadar detaylı bilgiye sahip değilim maalesef.

merve

Hayvansever
Kedi Dostu
Ama belirttiğim gibi en ufak bir akma, iltihaplanma yok tertemiz gözü ve göz bebeklerinde de kızarma yok ameliyat sebebi ile sinirsel bi olay olabilir mi bunları yarın veterinerimede soracağım elbette ama anlık merak
Merhabalar geçmiş olsun. Gözlerde sinirsel bozukluklar göz bebeklerinde büyüme, göz içerisinde farklı oluşumların meydana gelmesi ya da nistagmus denilen göz bebeğinin titremesi gibi belirtilerle meydana geliyor. Genelde de kısıklık oluşmuyor bildiğim kadarıyla. Yazıldığı gibi ılık çaya pamuk batırarak temizlemeniz faydalı olur. Sorun devam ederse veterinere ayrıca sormanızı tavsiye ederim ama ameliyatla bağlantılı değil gibi. Ameliyat sonrası halsizlik normal ama hiç yemek yememesi ve su içmemesi endişe etmeniz gereken durum.. Bence bunun sebebini bulmalısınız öncelikle. Sonraki zamanlarda da yeme içmesini takip etmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun tekrar

Günalkaymaz

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu sabah hasta maması diye verilen yaş mamayı yedik, öğlene doğru kuru mamamızıda yedik tabi bu arada suyumuzuda içtik bu konudaki sorun aşıldı 😀 ama kısıklık devam ediyor bugünki aşı ve kontrolde söyledim veterinere ameliyattan sonra narkoz etkili göz kuruluğu geçecektir dedi ve damla damlattı biraz olsun rahatladım akıntı vs hiç olmadı ama bu zamana kadar buda sevindiriyor bizi korktuğunda veya endişelendiğinde taşıma çantasında mesela gözlerini tam açıyor

merve

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu sabah hasta maması diye verilen yaş mamayı yedik, öğlene doğru kuru mamamızıda yedik tabi bu arada suyumuzuda içtik bu konudaki sorun aşıldı 😀 ama kısıklık devam ediyor bugünki aşı ve kontrolde söyledim veterinere ameliyattan sonra narkoz etkili göz kuruluğu geçecektir dedi ve damla damlattı biraz olsun rahatladım akıntı vs hiç olmadı ama bu zamana kadar buda sevindiriyor bizi korktuğunda veya endişelendiğinde taşıma çantasında mesela gözlerini tam açıyor
Çok sevindim, yemek yemesi çok önemli çünkü. Endişelenmenize gerek yok o zaman :)

sensei111

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim 2 dişi kedimde kısırlaştırıldı,kısırlaştırıldığı gün veterinerim mama ve su vermeyip 24 saat sonra vermemi söyledi,kedileri ayrı bir odaya aldım diğer kediler rahatsız etmesin diye,bu arada bu 24 saat içinde acıyıp su vs verirseniz kusarlar, birazcık sabır :) 24 saat sonra yavaş yavaş mama yemeye başladılar,ameliyat sonrası ne iğne nede pansuman yaptırmaya gittik,veterinerimiz yara iyileşince dikişleri kendiliğinden atar bir daha gelmenize gerek yok dedi,göz için genelde yavru kedilerin göz çapaklanmasında,iltihaplarında,diğer kedilerin göz sulanması vs de ben reklam olurmu bilmem ama tobrased göz damlası kullanıyorum. Birde tavsiyem gittiğiniz veteriner gerçek bir hayvansever olup para göz olmasın buna dikkat edin :)

Magictionist

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba.
Pazartesi günü erkek kedimi kısırlaştırdım. Ve sizin kedinizde olduğu gibi operasyon sonrası sağ gözünü kısmaya başladı. Akıntı yok, kızarıklık yok... Veteriner kontrol etti, enfeksiyon yok. Krem verdi bugün... Içime dert oldu, acaba anesteziden kaynaklı bir durum mu?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Magictionist, çok geçmiş olsun. Deneyim sahibi arkadaşlarımız konu hakkında fikirlerini söyleyeceklerdir eminim.

Hatice

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok sevindim, yemek yemesi çok önemli çünkü. Endişelenmenize gerek yok o zaman :)
Merhaba, ben de dün iki kedimi kısırlaştırdım. Biri erkek biri dişi. İkisininde sol gözü sağa göre daha kapalı. Anesteziye bağlı olabileceğini düşündüm. Sizin operasyonun üzerinden epey zaman geçmiş şu anki durumu nasıl. Umarım düzelmiştir.