Dip çekimi sorunu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Arkadaşlar bir pompa aldım ve dip çekimi yaptım. Ancak pompa kaplumbağamın yemediği yemleri ve dışkısını çekmiyor. Çekse bile zorla çekiyor. Tüm artıkları toplayana kadar suyu dibine kadar çektim. Sizce bu sorunu nasıl çözerim? Acaba kaplumbağanın dışkısı ve yemi ağır olduğu için pompa zorlanıyor mu? Çünkü tam ağzından içeri çekerken geri düşüyor.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Eğer sifonda delik vs. yoksa öyle birşey olmaması lazım. Delik varsa genelde çekmede zorlanır, kontrol edin bi.
Genelde sifonun ucunda eğilmez bir boru olur, onun ucunda huni gibi genişleyen bir parça olur, onun da ucunda iri iri delikleri olan çevirerek takılan birşey olur. Son iki parçayı çıkartıp büyük uçla değil de hortumun ucu ile çekemeyen çalışın bir de. Sifonun sudaki kısmının yüzeyi ne kadar küçük olursa çekiş gücü o kadar fazla olur.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğer sifonda delik vs. yoksa öyle birşey olmaması lazım. Delik varsa genelde çekmede zorlanır, kontrol edin bi.
Genelde sifonun ucunda eğilmez bir boru olur, onun ucunda huni gibi genişleyen bir parça olur, onun da ucunda iri iri delikleri olan çevirerek takılan birşey olur. Son iki parçayı çıkartıp büyük uçla değil de hortumun ucu ile çekemeyen çalışın bir de. Sifonun sudaki kısmının yüzeyi ne kadar küçük olursa çekiş gücü o kadar fazla olur.
Sırf büyük yem artıklarını çekemez diye başındaki delikli kısmı çıkarıp yaptım ancak yine bile çekmedi. Çekmiyor değil çekiyor ancak zorlanarak. 2-3 tane çekebildim anca. Zaten hepsini çekene kadar akvaryumun suyu bitiyor. Dip çekimi ufak akvaryumlar için kötü mü sizce? Bu dışkı ve yem artıklarını nasıl temizleyebilirim?

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Dediğimi denediniz mi? Delikli kısmın yanında huni gibi ucu büyüyen aparatı da çıkartın. Öyle bakın bi.
Kötü diye birşey deği aslında. Güçlü bir filtrasyon varsa iyi kötü değil de zorunlu birşey olmaz. Suyu çok bozmaz yani. Dip çekimi dışında bir temizleme yöntemi bilmiyorum ama ben.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dediğimi denediniz mi? Delikli kısmın yanında huni gibi ucu büyüyen aparatı da çıkartın. Öyle bakın bi.
Kötü diye birşey deği aslında. Güçlü bir filtrasyon varsa iyi kötü değil de zorunlu birşey olmaz. Suyu çok bozmaz yani. Dip çekimi dışında bir temizleme yöntemi bilmiyorum ama ben.
Sizin önerdiğiniz iç filtre var işte. 200lt çeviriyor. Yetmez mi?
Dediğiniz gibi huni kısmını çıkarıp hiç denemedim. Sadece delikli ufak başlığı çıkardım. Tekrar dip çekimi yaparsam öyle yapacağım. Poludaryumda fazla su olmadığı için suyu dipteki pislikleri alana kadar bitiyor. Dip çekimi bence 100 veya 150lt'den aşağı akvaryumlarda yapılması zor.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Yeterli gelir o filtrasyon açısından.

Bahsettiğiniz hacimler çok fazla. 5 litrelik kaplarda bile dip çekimi yapılabilir. 50-60 litrelik akvaryumları olanlarda yapıyor. Kendim de 40 litrelik akvaryumumda oldukça kolay yapıyorum aslında.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yeterli gelir o filtrasyon açısından.

Bahsettiğiniz hacimler çok fazla. 5 litrelik kaplarda bile dip çekimi yapılabilir. 50-60 litrelik akvaryumları olanlarda yapıyor. Kendim de 40 litrelik akvaryumumda oldukça kolay yapıyorum aslında.
Valla bilemedim pislikleri çekene kadar suyun dibi geliyor. :D