Damak yarığı ameliyatı sonrası süren iştahsızlık

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
İştahsızlıkla alakalı konuları inceledim lakin kendi vakama benzer bir konu göremedim.

Pazartesi günü öğlen vakti 5. Kattan aşağı düşen kedimi apar topar üniversitenin hayvan hastanesine götürdük. Kemiklerinde sağ patisindeki iki parmak hariç kırık görülmedi ancak çenesinde ve yüzünde şişme olduğundan kedim de çok agresif olduğu için kafatası röntgenine tam bakamadılar. İncelemelerine göre damak yarığı olduğunu müdahele etmeleri gerektiği ancak akciğerlerinde ve beyninde oluşan travma nedeniyle anesteziye alamayacaklarını söylediler. İç kanama için iğne yapıp eve yolladılar ve antibiyotik verdiler. Ne antibiyotiği ne de Hills püre ad mamasını yedirebildik, çenesinde kırık olduğunu düşünüp şırıngayı da zorlamadık. Kaldı ki damağından sıvı kaçması sonucu hem boğulabilir hem de akciğer enfeksiyonu yaratabilir diye yormak istemedik. Bu sabah damağı için ameliyat oldu ve damar yolundan serumla takviye aldı. Çenesinde de kırık olmadığı sadece dişinin kırıldığını öğrendik uyanınca eve geldik. 10 gün sonraki kontrolüne dek antibiyotik alması gerektiği söylendi ve largopen 250mg ye 12 saatte bir devam edilmesinin akciğeri koruması açısından faydalı olacağı ve en erken 6-7 saat sonra beslenebileceği belirtildi. Fakat kedim eve geldiğinden beri uyuyor ne suya ne mamaya tepki veriyor. Şırıngayla su içirmeye çalıştığımızda da bağırıyor ve kaçmaya çalışıyor mama da aynı şekilde. Şırıngayla püre vermeye çalışıyorum sonuç başarısız. Kafayı yemek üzereyim bünyesi her geçen gün zayıflıyor ve inatla şırıngaya direniyor ve halsiz halsiz yatıyor. Ameliyatı vesaire ne kadar başarılı olsa da açlıktan, açlığı geçtim susuzluktan bir şey olacak diye korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor farklı ne deneyebilirim daha önce tecrübe etmiş biri varsa bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim, yazımda hata olduysa da afedersiniz.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kediniz ameliyattan çıkalı ne kadar vakit oldu? Hemen kendilerini toplayıp gıda almamaları normal. Biraz vakit gerekebiliyor. Kaç saattir besin almıyor?

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Kediniz ameliyattan çıkalı ne kadar vakit oldu? Hemen kendilerini toplayıp gıda almamaları normal. Biraz vakit gerekebiliyor. Kaç saattir besin almıyor?
11'de çıktı öğlen eve getirdim. Zaten anestezi sonrası 6-8 saat içerisinde mama yememesi ya da su içmemesi gerekiyor dendi. Akşam 20:30 gibi mama yedirmeyi su içirmeyi denedim ancak nafile sürekli patisiyle ittirip kaçmaya çalışıyor. Havluyla tutup yedirmeye çalışıyorum bu sefer de çok agresifleşiyor ve hemen nefes nefese kalıyor ben de yorulmaması için yerine yatırıyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yarına kadar beklemenizi öneririm. Çok susuz kalırsa veya acıkırsa zaten kaçmaya hâli olmaz. Yarın bugüne nazaran daha iştahlı olacağını düşünüyorum.

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Yarına kadar beklemenizi öneririm. Çok susuz kalırsa veya acıkırsa zaten kaçmaya hâli olmaz. Yarın bugüne nazaran daha iştahlı olacağını düşünüyorum.

Sabaha tekrar deneyeceğim çünkü ilaç da içmesi lazım, umarım sıkıntı çıkartmaz. Şu saatte dahi ona bakmak için uyandım yani beni üzüyor durumu.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Maalesef ameliyat sonrası bu şekilde iştahsız olabiliyorlar. Önemli olan sabredip sevebilecekleri gıdaları devamlı denetmek. :)

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Maalesef ameliyat sonrası bu şekilde iştahsız olabiliyorlar. Önemli olan sabredip sevebilecekleri gıdaları devamlı denetmek. :)
Deniyorum yaş mamaya bayılır normalde ama yememekten daha çok yiyemiyor gibi geliyor. Çünkü mamayı uzağına koyuyorum mesela tepki verecek mi diye gidip kokluyor sonra başında oturup yalanmaya başlıyor. Ağzının kenarlarına biraz süreyim ordan yalar belki diyorum yine kaçıyor bu sefer

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Gittiğiniz veteriner hekim ameliyat sonrası yeme-içmesi hakkında bir bilgi vermiş miydi size?

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Gittiğiniz veteriner hekim ameliyat sonrası yeme-içmesi hakkında bir bilgi vermiş miydi size?
Veterineri sabit değil Üniversite hastanesine götürdüğüm için ancak ilgilenen iki veteriner de operasyonunu gerçekleştiren hoca da Prescription Diet a/d püre mamasını önerdi ki daha önce de kullanmıştım. Onu sulandırıp vermeyi deneyin dedi sadece onun dışında antibiyotiği kesinlikle kullanması gerekiyor 10 gün boyunca dedi.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kendiniz mama yapmanızı tavsiye ederim. Bir de mümkünse önünde devamlı birçok çeşit besin olsun. Örneğin; kefir, yoğurt, peynir, et, yaş mama, ödül maması ayrı ayrı küçük kaplara konabilir. Eğer acıkmışsa mutlaka birini yemek isteyecektir. Genelde kefire hayır diyemiyorlar. Eğer denemediyseniz mutlaka deneyin derim.
Kesinlikle yemek yemeyi kabul etmiyorsa bir havluya sararak hareketlerini kısıtlayabilir, sakinleştikten sonra yedirmeye çalışabilirsiniz. Bunu iki kişi yapmanız işini çok daha kolay kılar.

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Kendiniz mama yapmanızı tavsiye ederim. Bir de mümkünse önünde devamlı birçok çeşit besin olsun. Örneğin; kefir, yoğurt, peynir, et, yaş mama, ödül maması ayrı ayrı küçük kaplara konabilir. Eğer acıkmışsa mutlaka birini yemek isteyecektir. Genelde kefire hayır diyemiyorlar. Eğer denemediyseniz mutlaka deneyin derim.
Kesinlikle yemek yemeyi kabul etmiyorsa bir havluya sararak hareketlerini kısıtlayabilir, sakinleştikten sonra yedirmeye çalışabilirsiniz. Bunu iki kişi yapmanız işini çok daha kolay kılar.
Antibiyotik için püre mamayı keratayı 'kedi buritosu' haline getirerek yedirdik biraz. Mamaların başına gidiyor ama yemiyor sanırım korkuyor halen daha damağından dolayı. Ama yiyecektir kendi kendine büyük ihtimalle. Mama harici çoğu şeye tepki vermiyor bir de bir kedimiz daha var o her şeyi silip süpüren cinsten, bu nedenle sürekli yaş mama bırakamıyorum

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Umarımçabucak iyileşir ve bir an önce sağlığına kavuşur. :)