Daha önce tavuk yetiştirenler bakabilir mi?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Arkadaşlar 5 gün önce civciv aldım 6 tane. Evde bakıcaz ancak bunların bakımları nasıl olur tam bilmiyorum. İnternet araştırmasından ziyade gerçekten bakıp büyütenlerden bilgi almak isterim. Daha önce 2 tane almıştım 2 si de 1 hafta da ölmüşlerdi, şimdi öyle olmasın istiyorum. Büyütenler varsa bilgi verirse güzel olur.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar, çocukluğumda pazardan aldığımız civcivlerin bu zamana kadar hiç birisini öldürmedim şükür. Yaptığım şey ise arası fazla ince olmayan tellerden bir kafes yapardım, içerisine sarı lamba koyardım (genel de onun etrafında uyurlardı) daha sonra gündüzleri bahçede yayılırlardı, ben hayvanları rahatsız etmeyi sevmezdim o nedenle pek uğraşmazdım.

Tabii civcivlerin bir numaralı düşmanı pisiler :) fırsatını bulmasınlar anında kaparlar. Daha sonra yemi en incesinden fenni yem diye geçer bizim burada, o yemden verin, sularına dikkat edin hiçbir şey olmaz.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar, çocukluğumda pazardan aldığımız civcivlerin bu zamana kadar hiç birisini öldürmedim şükür. Yaptığım şey ise arası fazla ince olmayan tellerden bir kafes yapardım, içerisine sarı lamba koyardım (genel de onun etrafında uyurlardı) daha sonra gündüzleri bahçede yayılırlardı, ben hayvanları rahatsız etmeyi sevmezdim o nedenle pek uğraşmazdım.

Tabii civcivlerin bir numaralı düşmanı pisiler :) fırsatını bulmasınlar anında kaparlar. Daha sonra yemi en incesinden fenni yem diye geçer bizim burada, o yemden verin, sularına dikkat edin hiçbir şey olmaz.
Lamba işini bi kaç kişiden daha duydum. Onu yapıcam, şu an için şişeye hafif sıcak su koyup yanlarına koyuyorum. Şuan kedilik bi durum yok ama olursa dikkat ederim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, çok soğuk mu oluyor ki civcivlerin bulunduğu yer? Bilecik sanırım akşamları soğuk oluyor? Lamba ve sıcak su işini halledin hocam, aradan 2-3 hafta geçsin taş gibi olurlar.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
@ofurkanak, çok soğuk mu oluyor ki civcivlerin bulunduğu yer? Bilecik sanırım akşamları soğuk oluyor? Lamba ve sıcak su işini halledin hocam, aradan 2-3 hafta geçsin taş gibi olurlar.
Valla bizim için soğuk değilde civcivler için soğuk olur diye koyuyorum her ihtimale karşı.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, sıcak suyu da bir pet şişe içerisine koyun hocam, eğer çok sıcak olursa bir havlu ile sarıp öyle koyabilirsiniz. Başka beslemiş olduğunuz hayvanlar var ise paylaşabilirsiniz :)

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Moderatör tarafında düzenlendi:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet gerçekten de üşüyorlarmış, sıcak tutmakta her daim fayda var hocam sıcağı ihmal etmeyin.

MbSever

Hayvansever
Hava akımına dikkat edin kesinlikle hava akımında kalırlarsa çarpılırlar. 2 3 günde bir taze su koymayı unutmayın hijyenlerine önem verin. Bir ışık vardı adını unuttum ısı içindi.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Hava akımına dikkat edin kesinlikle hava akımında kalırlarsa çarpılırlar. 2 3 günde bir taze su koymayı unutmayın hijyenlerine önem verin. Bir ışık vardı adını unuttum ısı içindi.
Şu an kutunun üstü açık sadece, yanlardan delik açmadım. Bu şekilde sorun olmaz heralde. Isı işini de gece lambası gibi bi şeyle çözebilir miyim ki? Ya da bu iş için özel bi şey var mı?

MbSever

Hayvansever
Şu an kutunun üstü açık sadece, yanlardan delik açmadım. Bu şekilde sorun olmaz heralde. Isı işini de gece lambası gibi bi şeyle çözebilir miyim ki? Ya da bu iş için özel bi şey var mı?
Gece lambasıyla olmaz. Özel ışıklar mevcut..
Delik açarsanız fazla açmayın kutunun üst taraflarından açın alt tarafdan açmayin.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Civcivlerden birinde bi kaç gündür bi sakinlik varmış, kanatları düşük gibiymiş. Bu bi hastalık belirtisi mi, bu civcivi düzelene kadar ayırsam bi sıkıntı olur mu?