Crowntail (Taç Kuyruk) Beta Bakım Kılavuzu

Hiç Beta Balığı Beslediniz mi?

• Evet, besledim.

Oy: 3 60.0%
  • Hayır, beslemedim.

Oy: 0 0.0%
  • Beslemedim ama çok isterim.

Oy: 2 40.0%
  • Beslemedim ve beslemek de istemiyorum.

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    5
Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Crowntail Beta balıkları, en popüler küçük tatlı su türlerinden biridir. Güzel kuyruk ve yüzgeçleri popülaritelerinin en büyük sebebidir. En popüler Beta türlerinden biri olduğu için halk dilin de Taç Kuyruk olarak da adlandırılır.

Balıkların atalarının Tayland'a (resmi olarak Siam) ve Güneydoğu Asya'nın diğer bölgelerine (ör. Malezya, Vietnam ve Endonezya) özgü olduğu bilinmektedir. Güzel ve genellikle renkli, ışın yüzgeçleri ve agresif yapıları ile ünlüdürler. Bu onları yeni akvaristler için zorlayıcı hale getirebilir. Davranışları, bakım gereksinimleri, beslenme ihtiyaçları, optimum tank koşulları ve ideal akvaryum ortamı hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Crowntail Kategori Değerlendirmesi
  • Bakım Seviyesi: Orta ila Yüksek
  • Mizaç: Çok Agresif
  • Renk Formu: Renkli; genellikle mavi ve kırmızı
  • Ömrü: 2-3 Yıl
  • Boyutu: 7.5 cm
  • Beslenme Tipi: Etçil (Yüksek protein)
  • Aile: Gurami
  • Minimum Tank Boyutu: 20 litre
  • Tank Kurulumu: Tatlı Su
  • Uyumluluk: Agresif
Crowntail Beta Türünün Özellikleri
Crowntail Beta, kökeni Güney Asya'ya dayanan küçük bir tatlı su balığıdır. Crowntail ilk olarak 1997 yılında Endonezyalı yetiştirici Achmad Yusuf tarafından Uluslararası Betta Kongresi'nde balık 'Cupang Serit' adıyla tanıtıldı. Agresif doğası ve spesifik yüzgeç özellikleri ile bilinir. Özellikle de büyük kuyruğu dikkat çekicidir.
Crowntail (Taç Kuyruk) Beta Bakım Kılavuzu.jpg

Bir erkek Crowntail Beta, canlı kırmızı ve mavi kuyruk yüzgeci ve büyük yüzgeç uzantıları ile herhangi bir akvaryumun gözdesi haline gelebilir. Bu balık yeni akvaristler için uygundur. Crowntail Beta balığının maksimum 7.5 cm, daha gerçekçi olarak 6.5 cm uzunluğunda büyümesini beklemelisiniz. 2-3 yıllık bir ömrü olan bu balıklar, daha küçük tropikal tatlı su balıkları için tipik bir ömre sahiptir.

Crowntail Betaların Görünümü
Crowntail Beta, tür olarak sadece 23 yıllık bir tarihe sahip olmasına rağmen, canlı kuyruk yüzgeci nedeniyle ünlü hale gelmiştir. Kuyruk yüzgeci büyük uzantılara sahiptir. Bu uzantılar 20 cm’e kadar ulaşabilir! Işınları arasındaki önemli ölçüde azalmış doku taç benzeri bir görüntü sunmaktadır.

Taç Kuyruk Betalarda Tipik Davranış Biçimi
Taç Kuyruk’ların davranışlarını anlamak için, önce atalarının geçmişini anlamak en iyisidir. Crowntail Betalar, Siyam mücadele balıkları olarak da bilinen Beta kökeninden gelmektedir. Kavga etme eğilimleri nedeniyle yırtıcı olarak yetiştirilmişlerdir. Güney Asya halkı, Siyam mücadele balıklarını pirinç tarlalarından bir hobi olarak toplar ve daha sonra balık kavgaları yapardı. Bu eğlence tüm beta türlerinde agresif davranış biçimlerini geliştirmiştir. Crowntail türü bir istisna değildir. Crowntail Beta kesinlikle egemenlik, saldırganlık ve kendi bölgesini savunma eğilimlerinden kaynaklı davranışsal problemleri tasvir eden agresif bir türdür. Yalnız yaşamayı ve çok geniş bir bölgesel duruşa sahip olmayı severler. Agresif olmasına rağmen, betaların akvaryum arkadaşları olabilir.