Corona Virüsü Hayvanlardan Bulaşır Mı?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,846
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,316
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Çin'in Wuhan şehrinde baş göstermiş ve dünyaya hızla yayılmakta olan bu virüsten hepinizin haberi vardır. Virüs Türkiye'ye ulaşmamış dahi olsa sosyal medyada hızla yayılan bilgi kirliliklerini gidermek amacıyla bir yazı hazırladık.

Corona virüsü nedir?
Corona virüsü tek bir çeşit olmayıp birden fazla çeşidi olan Coronaviridae familyasından Coronavirinae alt familyasına ait türdür. Çoğu zaman basit bir soğuk algınlığıyla atlatılabilecek olan bu virüs bazı zamanlarda ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Birkaç yıl önce ortaya çıkmış olan SARS virüsü ile akraba olan Corona'nın bazı çeşitleri zoonotik hastalık (hayvandan insana veya hayvandan insana geçebilen hastalıklar) olarak değerlendirilirken, birçok çeşidi yalnızca insandan insana veya hayvandan hayvana geçmektedir.


Corona virüsü kimlerden geçer?
2 kedi, 1 kuş, 1 köpek ve 1 insanın yaşadığı evde corona virüsünün bir kedide ortaya çıktığını varsayalım: Corona virüsüne sahip kedi kendi türünden olan kediye hastalığını geçirecektir ancak kuş, köpek ve insana herhangi bir hastalık bulaşmayacak hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edeceklerdir. Corona bu durumda zoonotik hastalık değildir. Aynı şekilde insanın corona virüsüne yakalanması durumunda hayvanlar sağlıklı kalacaktır. Türkiye'ye şu anki corona virüsü ulaşmadığından herhangi bir canlıdan bulaşması mümkün değildir.

1580048505612.png


Corona virüsü nasıl yayılır?
Corona virüsü solunum yoluyla veya ellerin yıkanmadan ağza, göze, burna sürülmesiyle bulaşabilir. Aynı zamanda hasta olan kişiyle tokalaşmak, öpüşmek de virüsün bulaşmasına sebep olabilir. Yayılmakta olan corona virüsünün rakun etinin tüketimiyle kişinin vücuduna girip mutasyona uğradığı ve insandan insana bulaşan bir hastalık olduğu söyleniyor.

Corona virüsüne karşı nasıl önlemler alınmalıdır?
Birkaç gün önce Corona virüsü şüphesiyle Konyada hastaneye kaldırılan Çinli bir turist, hepimize büyük şok yaşatmıştı. Türkiye'de henüz görülmemiş olsa dahi yurtdışına çıkacak kişilerin yanına; tıbbi alkol, ameliyat eldiveni, hasta maskesi, dezanfektan, kağıt sabun gibi malzemeler alması büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda tokalaşmamak, öpüşmemek, ellerini yüze sürmemek gibi basit ancak hayat kurtaran önlemler alınmalıdır.
 

Benzer konular