Civciv hasta mı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Civcivlerden birinde bi kaç gündür bi sakinlik var, kanatları düşük gibi. Bu bi hastalık belirtisi mi, bu civcivi düzelene kadar ayırsam bi sıkıntı olur mu?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, fotoğrafını ekleyebilme imkanınız var mı? Kanatlı hayvansever dostlarımız daha iyi cevap verebilirler o şekilde, elbette ben de bir şey biliyorsam bunu esirgemem tabii ki. Fotoğrafını ekleme imkanınız var ise sorunun cevabını daha net almış olursunuz.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Perşembe günü atabilirim en erken, şu an bütler için Ankaradayım.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Ben civciv beslemistim ama civciv hakkında neredeyse hiç bir bilgi bilmediğinden ve civcivler aldığım yerdeki neredeyse tüm civcivler hastalıklı olduğu için civcivler ölmüştü 😔.
Ama hasta olduğunu düşünüyorsanız ayırmanız daha iyi olur.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Ben civciv beslemistim ama civciv hakkında neredeyse hiç bir bilgi bilmediğinden ve civcivler aldığım yerdeki neredeyse tüm civcivler hastalıklı olduğu için civcivler ölmüştü 😔.
Ama hasta olduğunu düşünüyorsanız ayırmanız daha iyi olur.
Ben ankaradayken hasta gibi demişlerdi de. Şimdi evde kendim baktım, iyiler, bi sorunları yok şimdilik. Şimdilik tek sorunları sularını tazeliyorum, yarım saat geçmeden suyu yemle dolduruyorlar. Ona da bi çare bulursam ne mutlu bana :)

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Bu civcivin gözlerinin etrafı su değmiş gibi 2 3 gündür. Herhangi bi sorun oluşturmadı bu, civciv hala iyi durumda acaba bu bi hastalıkmı yoksa su falan mı değmiş? . Bi de bu civcivin dışkısı arkasında kalmış yapışmış. Biz de tavukları olan birisine sorduk. Yağ ile temizleyin dedi, temizledik biraz ama hala kopmadı dışkısı. Şu an bu da tuvaletini yapmasına engel değil ama bu durum onu hasta eder mi?

Arkasının ıslanmış gibi olması bizden dolayı yağladık ve biraz da ılık suyla temizledik. Ama göz çevresi bizden kaynaklı değil.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Kurulayın eğer düzelmiyorsa çok bilgim yok ama gördüğümü yorumlarsam hastalık belirtisi gibi ortamı iyi temizleyin bence biliyorum sık kirletirler ama ben kutuda bakar bol gazete kağıdı sererdim şimdi olsa talaş falan alırdım sanırım. Mikrop kapmış olabilir bir vete mi sorsanız.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Civcivlerin hasta olma sebepleri daha çok HİJYEN ve SOĞUKtur. Eğer civcivi çok elliyorsanız , suyunda kir oluyorsa hasta olma sebebi bu olabilir. Ayrıca civciv karanlıktan , sıcak ve sessiz bir ortamda uyumasını gerekiyor. Anne tavukla yavrularını uyumasını seyrettiyseniz , tavuğun yavruları en sıcak yeri olan kanatları ile gövdesi arasında aldığını ve bu şekilde karanlık ve sıcak bir ortam oluşturduğunu görürsünüz🐤🐥🐓.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Sıcaklık sağlanmaz ise solunum yolu rahatsızlıkları oluyormuş. Bunun belirtileri de gözaltına ve burun sulanmasıymış. Sizin civcivinizdeki şey de bu olabilir 😶

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılıyorum bende üzerlerine ısıtması için lamba yakar üzerini de battaniye ile örterdim kutunun.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Benim şu anda iki minik civcivim var. Strofordan büyük bir kutunun içini sıcak su koyuyorum. Günde üç dört kez değiştiriyorum. Kutunun içi sıcacık oluyor☺.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Benim şu anda iki minik civcivim var. Strofordan büyük bir kutunun içini sıcak su koyuyorum. Günde üç dört kez değiştiriyorum. Kutunun içi sıcacık oluyor☺.

Benim civcivler 23 günlük oldu. Hava çok sıcak gece gündüz. Hasta dediğim civcivin gözlerinin etrafı az da olsa hala ıslak gibi ama en çok koşturan da o. :)

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
hiç civciv beslemedim ama beslemeyi isterdim, maalesef bina içerisinde civciv besleme durumum imkansız yoksa bende isterdim büyütüp onlardan yumurtalar almayı :)

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
hiç civciv beslemedim ama beslemeyi isterdim, maalesef bina içerisinde civciv besleme durumum imkansız yoksa bende isterdim büyütüp onlardan yumurtalar almayı :)
Bende aparmanda oturuyorum, balkonun bi köşesine tahtadan kümes gibi bişey yaptım. Bakıcak yerimiz bizimde olmadığı için bahçesi olan birine söz verdik ona vericez 1 2 hafta sonra.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, aslında o da çok üzücü bir durum değil mi? o kadar emek veriyorsunuz, dostunuz oluyor ama büyüttüğünüz dostlarınız elinizden gidiyor, benimle beraber sonuna kadar gitmesini isterdim o civcivlerin ama işte apartman dairesi her zaman sıkıntı oluyor.